X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Może wynieść nawet do 4 mld zł". Minister kultury o pomocy dla artystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 14:33
- Pomoc dla artystów w ramach tarcz antykryzysowych może wynieść nawet do 4 mld zł - powiedział w Sejmie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał, że tegoroczny budżet kultury to 5 mld 250 mln zł, a w 2015 r. wynosił on 3 mld 600 mln zł.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na sali obrad Sejmu
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na sali obrad SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański
widownia fotele teatr_1200.jpg
Program Kultura. Blisko 300 wniosków o dofinansowanie

Minister kultury, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłanki PiS Joanny Lichockiej nt. działań, jakie podjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z trudną sytuacją wielu artystów i ludzi kultury wywołaną epidemią, podkreślił, że "niezwłocznie po ogłoszeniu pierwszych ograniczeń związanych z epidemią przystąpili do prac nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności sektora kultury".

- Obliczamy, że ta pomoc w ramach tarcz antykryzysowych (...) może wynieść nawet do 4 mld zł. Dla porównania powiem, że budżet kultury w tym roku wynosi 5 mld 250 mln zł, co warto porównać z rokiem ostatnim rządów naszych poprzedników, w 2015 r. kiedy wynosił 3 mld 600 mln zł. Udało nam się przede wszystkim, przez czas naszych rządów, kiedy jeszcze nie było tej epidemii, zwiększyć siłę zasobów polskiej kultury w sposób nieznany po '89 roku - zwrócił uwagę minister kultury.

kultura-1200-tt.jpg
"Kultura cyfrowa" dostępna dla wszystkich. Wsparcie MKIDN dla wielu projektów

Program "Kultura w sieci"

Gliński przypomniał także, że MKiDN uruchomiło dla ludzi kultury m.in. program "Kultura w sieci". Dodał, że wnioski w tym programie zbierane są do 20 kwietnia. - Z tego co wiem, mamy już ponad 100 wniosków, z tym, że ja się spodziewam, że będzie ich kilka tysięcy, na ogół tak jest, że przez ostatnie trzy dni te wnioski spływają - dodał. Przekazał, że program skierowany jest do osób fizycznych i podmiotów indywidualnych oraz że w pierwszym etapie programu przeznaczono na jego realizację 20 mln zł.

Szef resortu poinformował, że Ministerstwo Kultury w ostatnim miesiącu zwiększyło o 60 mln zł pulę na 32 Programy Ministra. Minister kultury zapowiedział również dodatkowy program rekompensujący straty artystów po ustaniu epidemii, za ok. 50 mln zł.

eastnews paweł lewandowski 1200.jpg
Wiceszef MKDiN: wsparcie sektora kultury środkami europejskimi jest niezbędne

Fundusz Promocji Kultury

- Oprócz tego w MKiDN funkcjonuje Fundusz Promocji Kultury, którego część jest przeznaczana na zapomogi socjalne dla twórców i artystów. Natychmiast zwiększyliśmy pulę tego funduszu. On już jest wypłacany. 327 wniosków zostało już rozpatrzonych pozytywnie, te osoby mają już w tej chwili wypłacane zapomogi, następna komisja będzie jeszcze w tym tygodniu - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że już wcześniej MKiDN opracowało dla ludzi kultury program gwarancji "Kreatywna Europa" przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak mówił, "to jest 500 mln zł dla ludzi z sektorów kreatywnych".

Szef MKiDN zauważył, że "branża kultury, oprócz branży hotelowej, restauracyjnej, turystycznej została specjalnie włączona w pierwszej tarczy antykryzysowej jako ta, która może wystawiać vouchery, czyli przenosić swoje zobowiązania aktualne na przyszłość".

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy program wsparcia dla artystów. Jest podpis ministra kultury

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 20:32
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów, twórców i instytucji - podało w czwartek MKiDN. Jak poinformowano, "wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor NCK o "Kulturze w sieci": program powstał, aby wspierać instytucje kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 09:42
- Program pojawił się w ramach tarczy antykryzysowej z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego, po to, żeby w czasie epidemii wspomóc instytucje kultury i działania, które były realizowane w bezpośrednim kontakcie, mogły znaleźć swoje ujście w internecie - mówi w "Sygnałach Dnia" Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękuję za kreatywność i cierpliwość w trudnym czasie". List Piotra Glińskiego do ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 14:37
- Dziękuję wszystkim ludziom polskiej kultury za ich kreatywność, mądrość i cierpliwość w tym trudnym czasie - napisał w liście do ludzi kultury z okazji Świąt Wielkanocnych wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń