X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory prezydenckie. PiS złożył projekt zmian w konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 23:19
PiS złożył w środę projekt zmian w konstytucji. Stanowi on o przedłużeniu obecnej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do siedmiu lat, a co za tym idzie, odwołaniu tegorocznych wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Projekt składa się z trzech artykułów i zakłada zmianę w art. 127 konstytucji. Zgodnie z propozycją, prezydent RP miałby być wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję.

poczta polska szkrzynka pocztowa list korespondencja free pixabay 1200.jpg
Premier: głosowanie korespondencyjne to bezpieczna metoda

W projekcie znalazło się jednocześnie zastrzeżenie, że przepis ten stosuje się do kadencji urzędującego prezydenta, która "skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji", czyli Andrzeja Dudy. Przewidziano ponadto, że "zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne".

"Gwarancja niezależności prezydenta"

W uzasadnieniu projektu mowa jest m.in. o potrzebie zwiększenia stabilności sprawowania urzędu prezydenta w sytuacji "niespotykanego zagrożenia dla bezpieczeństwa prawnego i publicznego obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, związanego z zagrożeniem COVID-19.

W projekcie czytamy, iż "w ocenie projektodawców obecny stan zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz jego przewidywane skutki uzasadnia w świetle zasady dobra wspólnego preferowanie zmiany Konstytucji w obrębie kadencji urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad incydentalne wydłużenie kadencji prezydenckiej w czasie stanu nadzwyczajnego, przewidziane obecnie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Będą przeprowadzone w sposób bezpieczny". Rzecznik prezydenta o wyborach

Napisano tam ponadto, że propozycja zmierza do "zwiększenia ustrojowych gwarancji niezależności i bezstronności prezydenta". "Doświadczenie ustrojowe, nie tylko krajowe, wskazuje na różnicę w motywach postępowania na urzędzie Prezydenta w trakcie pierwszej i drugiej kadencji, ze względu na plany polityczne osoby sprawującej urząd. W ocenie projektodawcy, wprowadzenie zasady jednej, ale dłuższej kadencji, pozwala na zwiększenie gwarancji w wypełnieniu przez osobę wybraną na urząd Prezydenta do prawidłowego wypełnienia jego ustrojowej roli" - czytamy w projekcie.

wybory urna free shut 1200.jpg
Prof. Ryba: taktyka KO ws. wyborów jest niewyobrażalnie pokrętna

Podpisy ministrów

Pod projektem - oprócz posłów Porozumienia, m.in. b. wicepremiera Jarosława Gowina, wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Maksymowicza czy wiceministra obrony Marcina Ociepy - podpisali się posłowie PiS, w tym: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniony został poseł Porozumienia Michał Wypij.

Złożenie projektu zmian w konstytucji, który wydłużałby kadencję prezydenta do 7 lat (i jednocześnie wykluczał ponowny wybór) Jarosław Gowin zapowiedział 6 kwietnia. Lider Porozumienia sprzeciwił się wówczas organizacji wyborów prezydenckich w maju. Podał się też do dymisji z funkcji wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Rzecznik PO: nie dopuścimy do przeprowadzenia wyborów

Do zmiany ustawy zasadniczej potrzeba dwóch trzecich głosów w Sejmie przy obecności co najmniej połowy posłów (przy pełnej obecności 460 posłów to 307 parlamentarzystów) oraz zgody Senatu, w którym minimalną przewagę ma opozycja 51 do 49. pkr

Czytaj także

Jacek Sasin: nie ma innej drogi niż wybory korespondencyjne

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 20:42
- Działamy w stanie wyższej konieczności i nie ma dzisiaj innej, bezpiecznej drogi przeprowadzenia wyborów prezydenckich niż w formie korespondencyjnej, będą to wybory uczciwe, transparentne i niegodzące w żadne prawa obywateli - powiedział wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Domański: wybory korespondencyjne są najłatwiejsze do przeprowadzenia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 09:15
 - Jestem za tym, żeby jak najszybciej uporać się z wyborami prezydenckimi, bo byliśmy już do nich przygotowani - mówi w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lubi zaznaczać swoją władzę przez obstrukcje". Publicysta o zapowiedzi marszałka Senatu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 19:43
- Gdy zaczynał swoją karierę jako ważna figura opozycji, bardzo lubił kreować się na państwowca. Jak widać, kreacja ta wystarczyła na bardzo krótko - powiedział o marszałku Tomaszu Grodzkim Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie". - Po raz kolejny udowadnia, że jest nieodrodnym synem totalnej opozycji - dodał Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń