X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS: w polskiej demokracji brakuje opozycji o normalnym charakterze

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 07:51
Mamy do czynienia z ułomnością polskiej demokracji, bo brakuje nam opozycji o normalnym charakterze. Obecna opozycja nie dorosła do demokracji - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław KaczyńskiFoto: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński był pytany o "czasy tzw. przemysłu pogardy" wobec jego brata - ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem prezesa PiS, w tej kwestii mamy do czynienia z ciągłością: dzisiejsza opozycja, a wtedy obóz rządzący "nie akceptuje demokracji".

Tomasz Żukowski 1200.JPG
"Przez bojkot opozycji traci Polska". Dr Tomasz Żukowski o wyborach korespondencyjnych

Prezes PiS: dzisiejsza opozycja nie akceptuje demokracji

Jak wskazał, o akceptowaniu demokracji możemy mówić wówczas, gdy uczestnik życia publicznego przyjmuje, że może rządzić, ale może też być w opozycji i wszyscy działający legalnie mogą ubiegać się o zdobycie większości i tym samym możliwości realizacji własnych programów.

- Tymczasem opozycja w Polsce nie przyjmuje tego do wiadomości i nie jest w stanie zaakceptować konsekwencji rozstrzygnięć wyborczych. Mówi o tym, że nie mamy demokratycznego mandatu, że chcemy zniszczyć demokrację. Choć nie ma do tego najmniejszych przesłanek - ocenił Jarosław Kaczyński.

"Jesteśmy konsekwentni od lat 90."

Zaznaczył, że dokonywana przez PiS ocena sytuacji w kraju nie zmieniła się od lat 90. - Jesteśmy konsekwentni, nasza obecna polityka jest nakierowana na zmianę postkomunistycznego porządku w Polsce, a profitenci tego systemu walczą, by utrzymać swoje wpływy i nie uznają nas. Nie uznawali od samego początku - dodał.

lech kaczyński 1200.jpg
D. Karłowicz: Lech Kaczyński był zakochany w Polsce

- To jest ciągła postawa tych, którzy mając różne życiorysy - część z nich wywodzi się nawet z opozycji i miała zasługi - później wsparli system niesłużący Polsce w żadnym wymiarze. System niebudujący pozycji naszego kraju, jego siły, możliwości na arenie międzynarodowej oraz tego, o czym mówił mój śp. brat - byśmy byli w Europie traktowani jak duży, liczący się naród - mówił prezes PiS.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jarosław Kaczyński: UE wymaga poważnych reform i zmian

- Biorąc to wszystko pod uwagę, mogę powiedzieć o ułomności polskiej demokracji, bo brakuje nam opozycji o normalnym charakterze - stwierdził. Jak ocenił, obecna opozycja nie dorosła do demokracji.

Polityka Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński ocenił również, że jego śp. brat "rozpoczął politykę historyczną". Jak mówił, decyzją o fundamentalnym znaczeniu była budowa Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdaniem prezesa PiS, budowa muzeum "zmieniła bieg historii - sprawiła, iż pedagogika wstydu zaczęła być coraz mniej skuteczna".

kaczynski-jaroslaw_1200.jpg
"My wszyscy z niego". Prezes PiS o wpływie Lecha Kaczyńskiego na politykę

- Dzięki temu muzeum nastąpiło rozbudzenie postaw patriotycznych, dumy z własnej przeszłości. Dziś obserwujemy to bardzo wyraźnie. Jestem daleki od stwierdzenia, iż ten proces zakończył się sukcesem. Nie, on ciągle trwa. Będzie zapewne jeszcze nieraz silnie atakowany, ale bez polityki prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie miałby szans, by się rozpocząć - oświadczył lider PiS.

jmo

Czytaj także

"Nie możemy wymazać swojej pamięci". Magdalena Merta o katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 08:55
- Żałoba nie mija, moja trwa być może dlatego, że to nie była normalna śmierć i to nie jest normalna żałoba. Skala kłamstwa, ciągłe nowe dawki cierpienia, jakie na nas spadały, nie dały zapomnieć i wrócić do normalności – mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pęknięcie w Polsce trwa do dzisiaj". Publicysta o katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:35
- Wtedy były dwie Polski, ta bardzo pozytywna, refleksyjna, rozmodlona, wspólna. I ta obrzydliwa, wstrętna, która pozwalała sobie na szydzenie z modlących, to pęknięcie dalej trwa. Nie wiem, czy uda się je zespolić, obawiam się,  że mimo upływu dziesięciu lat nie wyciągnęliśmy wniosków po tej katastrofie - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski. W dyskusji udział wzięli Dawid Wildstein i Piotr Cywiński.
rozwiń zwiń