X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sekretarz Episkopatu: w rocznicę Chrztu Polski módlmy się o pomyślność naszej Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 18:03
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński wskazał, że 1054. rocznica chrztu Polski jest wezwaniem do szczególnej modlitwy w intencji przyszłości naszej Ojczyzny, abyśmy mogli wspólnymi siłami zminimalizować skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze trwającej epidemii.
Audio
  • Bp Artur Miziński o chrzcie jako fundamencie naszej tożsamości (IAR)
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński Foto: Mariusz Gaczynski/East News

Sekretarz Episkopatu przypomniał, że chrzest Polski był włączeniem w rodzinę państw chrześcijańskich oraz początkiem państwowości i przynależności do zachodniego kręgu kulturowego.

- Chrzest jest fundamentem, na którym budujemy naszą ponadtysiącletnią tożsamość i historię, w której w wielu okresach potrzebna była obrona chrześcijańskich wartości, aż do oddania życia - powiedział duchowny.

Aktualne przesłanie

Dodał, że "na tych wartościach wyrósł święty Jan Paweł II, który w 1979 roku prosił nas, abyśmy »całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Jezus Chrystus na chrzcie świętym«, żebyśmy »nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili« oraz »nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy«".

chrzest Polski_wiki_663.jpg
Chrzest Polski - początek naszych dziejów

- To przesłanie wciąż jest aktualne - mówił biskup Artur Miziński.

Wiara i tożsamość

Sekretarz Episkopatu zauważył, że historia Polski udowadnia, że naród potrafił dzięki chrześcijańskiej wierze i tożsamości przetrwać najbardziej trudne i bolesne okresy.

- Dziś także stajemy przed ogromnymi wyzwaniami, które powoduje epidemia. Módlmy się o jej szybkie ustanie, za chorych, zmarłych i ich rodziny. Za osoby będące na pierwszej linii walki z wirusem: lekarzy, pielęgniarki, ratowników, personel medyczny - dodał.

Nie tylko wydarzenie historyczne

Biskup Artur Miziński przypomniał także uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, które w kwietniu 2016 roku odbyły się w Gnieźnie i Poznaniu z udziałem Episkopatu i przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Z kolei w lipcu 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży, papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze Mszę świętą z okazji jubileuszu Chrztu naszej Ojczyzny.

Matejko chrzest Polski 2 1200.jpg
Chrzest Polski. Data, która wcale nie jest taka oczywista

- Chrzest Polski to nie tylko wydarzenie historyczne, ale to teraźniejszość, która zaprasza nas do żywej wiary w naszej codzienności i dawania świadectwa chrześcijańskiego życia - powiedział sekretarz Episkopatu.

***

Dziś, 14 kwietnia, po raz drugi obchodzone jest Święto Chrztu Polski. Jest to święto państwowe, ustanowione przez Sejm 22 lutego ubiegłego roku. Upamiętnia historyczne wydarzenie z 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest, który rozpoczął proces chrystianizacji ziem polskich i jednocześnie stanowił początek naszej państwowości.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko I – wprowadził Polskę do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 05:45
Przyjmując chrzest Mieszko I wprowadził Polan do świata zachodniej Europy. Ten krok stawiał także samego Mieszka jako równorzędnego innym władcom kontynentu.
rozwiń zwiń