X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wystawy, wydawnictwa, wykłady online, biogramy zamordowanych. IPN przypomina o zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 17:03
Instytut Pamięci Narodowej na swoich stronach internetowych przygotował wiele przedsięwzięć w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej dokonanej przez NKWD na zlecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego.
Audio
  • Propozycje IPN w związku z 77. rocznicą ujawnienia przez Niemców informacji o Zbrodni Katyńskiej - relacja Witolda Banacha (IAR)
W wyniku zbrodni katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych
W wyniku zbrodni katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnychFoto: ipn.gov.pl
katyń free cmentarz wojenny free 1200.jpg
Zbrodnia Katyńska. Sowiecka eksterminacja polskich elit

77 lat temu, 13 kwietnia 1943 roku, Berlin poinformował o odnalezieniu masowych mogił polskich oficerów w Lesie Katyńskim. W rocznicę przekazania tamtej tracznej wiadomości światu, 13 kwietnia, od 2007 roku obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wyjaśnił, że Instytut chce przypomnieć poprzez swoje projekty, jak potężną stratą dla Polski było wymordowanie przez Sowietów polskich jeńców wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Wymordowano 22 tys. polskich obywateli

W wyniku zbrodni katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej. W większości - przypomina prezes IPN - byli to ludzie, którzy walczyli o niepodległość II Rzeczypospolitej.

uid_38ee354c109ae01e9bb7a4df07f9744d1586508928532_width_900_play_0_pos_0_gs_0_height_506.jpg
80. lat od Zbrodni Katyńskiej - IPN proponuje wystawy, wydawnictwa, wykłady online
glinski_1200.jpg
Piotr Gliński: kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL

Jarosław Szarek wyjaśnił, że na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej będzie można znaleźć bardzo wiele informacji dotyczących ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na stronach IPN można między innymi znaleźć życiorysy zamordowanych, etiudy filmowe im poświęcone czy publikacje historyków w formacie PDF.

Ci, którzy walczyli o prawdę

Prezes IPN dodał, że na stronach internetowych Instytutu można też znaleźć informacje na temat tych, którzy w PRL walczyli o podtrzymywanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz o prawdę katyńską.

Decyzja o wymordowaniu Polaków zapadła na szczycie władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych mordów NKWD dokonywało m.in. w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na III Rzeszę Niemiecką.

pb

Czytaj także

"Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy". Ambasada RP reaguje na kłamstwa rosyjskiej gazety

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 13:45
Ambasada RP w Moskwie wyraziła oburzenie z powodu publikacji w rosyjskiej "Ekspress Gaziecie" na temat Zbrodni Katyńskiej, zatytułowanej "Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy" i skierowała do redaktora naczelnego list, zawierający fakty na temat tej zbrodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

15 lat śledztwa IPN ws. zbrodni katyńskiej. Przesłuchano tysiące świadków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 08:45
Prokuratorzy IPN, prowadząc od 15 lat śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, przesłuchali ok. czterech tysięcy świadków. Pozwoliło to na zebranie - jak ocenia pion śledczy IPN - unikatowego i bogatego materiału dowodowego, który będzie dostępny dla badaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o zbrodni katyńskiej: chciano wyrwać Polsce duszę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:47
- Ci, którzy zginęli w Katyniu, nie wyparli się niepodległej Ojczyzny. Dlatego ich zamordowano. Zbrodnia katyńska była po to, by więcej wolnej Polski nie było - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń