X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Nie możemy dopuścić, aby za kryzys płacili najsłabsi". Premier dla "La Repubblica"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 06:51
"Potrzebujemy ambitnego budżetu UE, ambitnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, które pomogą odbudować gospodarczo Unię. (...) Potrzebujemy śmiałych rozwiązań zwiększających inwestycje i poprawiających sytuację na rynku pracy, które będą dotyczyły wszystkich 27 państw członkowskich" - napisał premier Mateusz Morawiecki na łamach sobotniego wydania rzymskiego dziennika "La Repubblica".
Audio
  • Na łamach drugiego dziennika Włoch, "La Repubbliki", ukazał się artykuł premiera Mateusza Morawieckiego pod tytułem "Czas europejskiej nadziei". Szef polskiego rządu pisze w nim, że Unia Europejska ma obowiązek pomóc Włochom w obliczu pandemii koronawirusa. O szczegółach Piotr Kowalczuk z Rzymu (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Premier napisał, że Europa ma obowiązek pomóc Włochom, zmagającym się z epidemią koronawirusa. Dodał, że UE ma skuteczne instrumenty by walczyć z kryzysem gospodarczym.

Egzystencjalne wyzwanie

W artykule zatytułowanym "Czas europejskiej nadziei" szef polskiego rządu ocenił, że Europa stanęła przed "egzystencjalnym wyzwaniem pandemii koronawirusa". Wyraził przekonanie, że w obecnej sytuacji Unia Europejska musi pokazać wolę zmiany.

kwarantanna dom zakażenie epidemia smartfon aplikacja 1200.jpg
Apple i Google na tropie koronawirusa. Firmy łączą siły i przygotowują specjalny system

Zwracając się do Włochów podkreślił: "Niewidzialny wróg przełamał nasze linie obrony, doświadczając okrutnie najpierw północne Włochy, potem cały wasz piękny kraj, następnie Hiszpanię a teraz cały kontynent. Wieści płynące z Włoch przepełniają nas głębokim smutkiem z każdą śmiercią, ale też dają nadzieję, że lepsze jutro jest możliwe".

"W ciągu paru tygodni Europa i Włochy zmieniły się na zawsze. Nie tak miał wyglądać ten rok"- dodał premier. Przypomniał, że w 2020 roku przypada wiele wyjątkowych rocznic dla Polski, które - jak podkreślił - "chcieliśmy świętować razem".

W tym kontekście wymienił 40 rocznicę powstania "Solidarności" – "związku zawodowego, będącego wielkim ruchem społecznym przeciwko totalitarnej, komunistycznej represji i atomizacji społecznej; »Solidarności«, która zaznała tyle dobra od włoskich przyjaciół i w której miliony Polaków szukały siły przeciwko sowieckiemu imperium zła".

"To także - dodał premier - rok setnych urodzin świętego Jana Pawła II, który pokazał światu, co oznacza siła chrześcijaństwa w czasie kryzysu wiary".

Powołał się na polską lekcję XX wieku, która wskazuje, że "nawet w najczarniejszą noc, gdy dwa zbrodnicze totalitaryzmy chciały zniszczyć biologiczną substancję polskiego narodu, nie poddaliśmy się".

conte pap 1200.jpg
Premier Włoch ostrzega przed upadekiem Unii Europejskiej. "Ryzyko jest realne"

"Europa ma obowiązek pomóc Włochom"

"Dziś Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw Europy i liczącym się sojusznikiem Paktu Północnoatlantyckiego. Po mroku nocy zawsze przychodzi świt poranka. Wierzymy, że wkrótce Włochy odrodzą się i znów będą inspirować Europę swoją wielką kulturą i sukcesem gospodarczym"- napisał Morawiecki.

Premier położył nacisk na przyjaźń polsko-włoską i ocenił, że Polska byłaby innym krajem, gdyby nie dziedzictwo Włoch, które głęboko ukształtowało kulturę i sztukę.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] 100 mld zł na ochronę miejsc pracy. Szczegóły nowego programu rządu dla firm

Przypomniał, że w ostatnich tygodniach Polska wspierała Włochy, zmagające się z pandemią: "Polscy lekarze wyruszyli na pomoc do Brescii, przekazywaliśmy środki ochrony, wspieraliśmy się w powrocie obywateli do domu".

"Czas zła jest również czasem narodzin dobra. Europa ma obowiązek pomóc Włochom. Europa narodziła się właśnie tu we Włoszech. Czym byłby nasz kontynent bez prawa rzymskiego, bez duchowego przewodnictwa Rzymu, bez geniuszu Michała Anioła? Tylko solidarnie możemy zdać ten wielki egzamin jako wspólnota"- napisał premier RP.

Zwrócił uwagę na to, że obecny kryzys w niespodziewany sposób dotknął bardzo głęboko tkanki gospodarczej, która dotyczy przedsiębiorców, pracowników, obywateli, państw i samorządów.

Jak zauważył szef polskiego rządu "spustoszenia, które zostały dokonane są niczym głębokie rany, które będzie trudno zagoić".

"Potrzebujemy śmiałych rozwiązań"

Zdaniem premiera "Unia Europejska posiada skuteczne instrumenty by walczyć z kryzysem gospodarczym".

pap_niemcy1200.jpg
WHO przestrzega Europę przed zbytnim optymizmem.

"Potrzebujemy ambitnego budżetu UE, ambitnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, które pomogą odbudować gospodarczo Unię. Musimy znaleźć nowe, sprawiedliwe źródła finansowania budżetu UE w oparciu o sektory, które najbardziej korzystają ze wspólnego rynku. Potrzebujemy śmiałych rozwiązań zwiększających inwestycje i poprawiających sytuację na rynku pracy, które będą dotyczyły wszystkich 27 państw członkowskich"- napisał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Premier: po świętach plan dojścia do "nowej rzeczywistości gospodarczej"

Ocenił, że "półśrodki nie są dziś żadnym rozwiązaniem". "Europa musi pokazać wolę zmiany, poprzez ograniczenie szarej strefy, walkę z luką podatkową VAT"- uważa polski premier.

Podkreślił, że raje podatkowe zmniejszają dochody państw członkowskich UE o około 170 mld euro rocznie.

"Powiedzmy razem BASTA! Nie możemy dopuścić, aby za kryzys płacili najsłabsi, jednocześnie przymykając oko na nieprawości możnych tego świata"- zaapelował Morawiecki.

"Jesteśmy w stanie pokonać pandemię koronawirusa. Solidarnie. Wygrywa się jednak tylko w ofensywie. Czas na europejską ofensywę. Dla Włoch. Dla całej Europy" - podkreślił w konkluzji premier. 

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: chcemy przekierowania środków na politykę spójności do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 19:51
Premier oświadczył, że w rozmowie z szefową KE Ursulą von der Leyen rozmawiał m.in. "o pieniądzach ze środków z polityki spójności". - Chcemy, żeby te środki były przekierowane teraz też na walkę z koronawirusem - poinformował Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: UE nie dała żadnych dodatkowych środków na walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 14:50
- Informacja, która się pojawiła na temat środków europejskich dotyczyła środków z Funduszu Spójności na lata 2014-20, czyli środków, którymi państwo polskie i tak dysponowało - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń