X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Tomasz Żukowski: po katastrofie nastąpiła błyskawiczna zmiana wizerunku prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 06:22
- Prezydent Lech Kaczyński był bardzo atakowany podczas swojej kadencji. Dziennikarz Piotr Zaremba nazwał to "przemysłem pogardy", a głównym inżynierem tych działań był Janusz Palikot. (...) Po katastrofie Polacy stwierdzili, że Lech Kaczyński był mężem stanu, że to był człowiek, któremu zależało na Polsce - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

ołdakowski kaczyński 1200.jpg
"Straciłem mentora. Kogoś, kto zmienił mój świat". Jan Ołdakowski wspomina Lecha Kaczyńskiego

Ekspert tłumaczy, że ludzie pod wpływem materiałów telewizyjnych i informacji na temat Lecha Kaczyńskiego, które do nich docierały podczas żałoby narodowej, zrozumieli, że "polityka jest czymś ważnym, że to jest kwestia życia i śmierci, a nie memów i złośliwych artykułów". - Okazało się, że w ciągu kilku dni zaufanie do Lecha Kaczyńskiego wzrosło z ok. 40 proc. do 80 proc. Potem spadło do ponad 60 proc., ale utrzymywało się później na poziomie ponad 50 proc. - zaznaczył dr Tomasz Żukowski.

Ekspert dodał, że po katastrofie smoleńskiej Polacy uznali, że prezydent był mężem stanu, że to był człowiek, któremu zależało na Polsce. - Kulminacyjnym momentem tej wspólnoty w żałobie były uroczystości pogrzebowe na Wawelu - przypomniał.

Jedność ponad podziałami

Socjolog tłumaczy, że Polacy, po decyzji o pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu, połączyli się ponad podziałem politycznym. - Duża część ludzi mówiła: "tak, jesteśmy za". A ci, którzy znajdowali się z drugiej strony politycznych barykad, mówili: "nie do końca się z tą decyzją identyfikujemy, ale to uznajemy" - przytaczał badania z 2010 roku ekspert.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Lech Kaczyński: "Warto być Polakiem">>>>

Dr Tomasz Żukowski zaznaczył, że pojawiła się wówczas możliwość porozumienia ponad podziałami personalnymi i organizacyjnymi. - Na poziomie tego, co dla nas wszystkich Polaków jest wspólne, czyli pewnej republikańskiej tożsamości, pojawiła się szansa, żeby zbudować trwalszy fundament polskiej kultury politycznej, odwołujący się do tradycji I Rzeczpospolitej - mówił.

To się jednak nie udało. Dlaczego?

Dr Tomasz Żukowski w wywiadzie tłumaczy między innymi, co wpłynęło na podziały, które narastały w naszym społeczeństwie na przestrzeni ostatnich lat. Analizuje też najświeższe badania dotyczące katastrofy smoleńskiej. A także mówi o badaniach dot. Zbrodni Katyńskiej, które nie napawają optymizmem. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

rozmawiał Paweł Kurek

Czytaj także

Jacek Sasin: pamiętamy, co się działo po tragedii smoleńskiej. Wtedy budowaliśmy żywy pomnik

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 20:03
- Wiemy, jak było trudno w pierwszych miesiącach, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, te sceny wokół krzyża, który postawili zaraz po tragedii harcerze. To zdziczenie, które spotkało tych, którzy pod krzyżem oddawali hołd tym, którzy polegli - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem 24 opowiadając o drodze, jaką trzeba było przejść zanim udało się zbudować pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przywracają pamięć". Prezydencki lekarz o albumach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 06:58
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku wydało dwa unikatowe albumy: "Prezydent RP Lech Kaczyński - świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". - To cenny materiał - mówi o najnowszych publikacjach Polskiego Radia ówczesny prezydencki lekarz Narcyz Sadłoń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Szef KPRM przedstawił plan uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 20:50
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter kameralny. Hołd ofiarom oddadzą najważniejsze osoby w państwie. Głównym miejscem uroczystości będzie plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń