Nowelizacja tarczy antykryzysowej. Sejm przerwał obrady, jest termin nowego posiedzenia

2020-04-07, 18:55

Nowelizacja tarczy antykryzysowej. Sejm przerwał obrady, jest termin nowego posiedzenia
Posłowie podczas głosowań w Sejmie/zdj. ilustracyjne. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Projekt tarczy antykryzysowej 2.0 to rozszerzenie działań przygotowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego, ma za zadanie ratować miejsca pracy i polskie firmy - przekonywał w Sejmie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Obrady, które zostały przerwane po godz. 19, zostaną wznowione w środę o godz. 10.

Posłuchaj

PiS o projektach antykryzysowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Konferencja 1200 twitter.jpg
Rząd rozszerza tarczę antykryzysową. Wartość pomocy to 11 mld zł

ZAPIS TRANSMISJI:

Schreiber, odnosząc się do projektu rządowego tarczy antykryzysowej 2.0, poinformował, że jest to "komplementarne rozszerzenie działań przygotowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego".

Powiązany Artykuł

 rodzina 500 plus 1200 free.jpg
Dworczyk: rząd kończy prace nad rozszerzeniem tarczy antykryzysowej, program 500+ jest bezpieczny

Szef Komitetu Stałego RM wyjaśnił, że rządowy projekt ustawy składa się z kilku części. Jego podstawowym zadaniem jest "ratowanie miejsc pracy i polskich firm".

Schreiber poinformował, że w projekcie znalazło się rozwiązanie polegające na objęciu większej liczby firm zwolnieniem ze składek ZUS. Dotyczyć ono będzie przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób. Będą oni mogli liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne.

Zwolnienie ze składek ZUS dla wybranych firm

Pierwsza tarcza antykryzysowa przewiduje zwolnienie ze składek ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i dla mikrofirm (firm zatrudniających do 9 osób).

Schreiber dodał, że nowe przepisy będą odnosić się również do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych - umów-zleceń, o dzieło. - Zamiast jednorazowej pomocy, zwiększamy na trzykrotność np. 3 razy po 2 tys. zł w przypadku postojowego - wskazał. Szef Komitetu Stałego dodał, że nowe prawo pozwoli też na zwolnienie pracowników spółdzielni socjalnych z ZUS.

Maląg: wpłynęło ponad 340 tys. wniosków o wsparcie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że od 1 kwietnia wpłynęło ponad 340 tysięcy wniosków o wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Podczas debaty w Sejmie zaznaczyła, że najwięcej z nich dotyczy zwolnienia mikrofirm ze składki ZUS.

Minister Marlena Maląg dodała, że rządowy projekt ustawy uzupełniający tarczę poszerza listę uprawnionych o firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Wyjaśniła, że nowa tarcza przewiduje, iż przedsiębiorcy ci będą zwolnieni z połowy składki na ZUS.

Made with Flourish

Dodatkowo rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa został odesłany do komisji finansów. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego pakietu nowych rozwiązań, które mają ograniczyć wpływ pandemii na gospodarkę.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej