Rząd rozszerza tarczę antykryzysową. Wartość pomocy to 11 mld zł

2020-04-07, 15:00

Rząd rozszerza tarczę antykryzysową. Wartość pomocy to 11 mld zł
Łukasz Schreiber i Marlena Maląg na konferencji prasowej. Foto: Adam Guz/KPRM

We wtorek odbyła się konferencja prasowa minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, minister rodziny Marleny Maląg oraz ministra - członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera. Zapowiedziano na niej wprowadzenie pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej.

Posłuchaj

Minister rozwoju: 50-proc. zwolnienie z ZUS dla większych firm (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ochrona miejsc pracy

- Całość rozwiązań pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, który przedstawiał szczegóły kolejnego rządowego projektu ustawy z tarczy antykryzysowej.

Powiązany Artykuł

1200_Maląg_PAP.jpg
Minister rodziny: tarcza antykryzysowa zadziała, pomoc nadeszła w odpowiednim czasie

Schreiber podkreślił, że rządowy projekt jest uzupełnieniem tarczy antykryzysowej i ma służyć m.in. ochronie miejsc pracy.

Szef KSRM poinformował, że w uzupełnieniu tarczy znalazło się m.in. rozszerzenie zwolnień z ZUS-u także na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników i wydłużenie do trzech miesięcy wsparcia dla osób na umowach cywilnoprawnych.

Ponadto - jak dodał - w projekcie znalazł się zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z tarczy, wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych, rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO-sy, szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej, rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej, wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia, jeśli chodzi o usługi pocztowe.

"Ogromna liczba wniosków"

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda Twitter 1200.jpg
Prezydent zapyta rząd o przedsiębiorców, którzy otworzyli działalność po 1 lutego

Duże firmy są najbardziej zainteresowane rozwiązaniami z pakietu antykryzysowego - mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

Jak zaznaczyła szefowa resortu rozwoju, wszystkie dane, jakie posiada resort, potwierdzają, że rozwiązania pomostowe zawarte w tarczy antykryzysowej "spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców".

- Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców planuje skorzystać z dofinansowania proponowanego przez nas do utrzymania pracowników w zatrudnieniu. Skorzystają z postojowego czy dopłat do wynagrodzeń przedsiębiorstw znajdujących się w trudnościach - wskazała.

Najbardziej tymi rozwiązaniami, jak dodała, są zainteresowane duże firmy. - To jest aż 90 proc. wskazań - zwróciła uwagę.
Jadwiga Emilewicz podkreśliła też, że liczba złożonych wniosków "jest naprawdę ogromna". 

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej