X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wybory prezydenckie 2020. Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 21:45
Sejm uchwalił w poniedziałek ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Andrey_Popov

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku klub PiS złożył w poniedziałek po południu.

Wieczorem Sejm ustawę uchwalił. Za jej przyjęciem - z trzema poprawkami PiS - opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Ustawę poparło 230 posłów PiS. Przeciwko zagłosowały kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz'15, koło Konfederacji, jeden poseł niezrzeszony oraz dwóch posłów zasiadających w klubie PiS, a wywodzących się z Porozumienia Jarosława Gowina: Wojciech Maksymowicz oraz Michał Wypij. Wstrzymały się od głosu zasiadające w klubie PiS, a wywodzące się z Porozumienia posłanki: Iwona Michałek oraz Magdalena Sroka. W głosowaniu nie wzięli udziału lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz poseł KO Krystyna Skowrońska.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Zgodnie z konstytucją, Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości.

Nowe kompetencje marszałka Sejmu

Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. W tych godzinach wyborcy - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby - będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.

Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Czytaj więcej
poczta polska szkrzynka pocztowa list korespondencja free pixabay 1200.jpg
Piotr Semka: aktualnie nie ma lepszej formuły wyborów niż ta korespondencyjna

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Artur Soboń: demokratyczne wybory są obecnie możliwe tylko w trybie korespondencyjnym

Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.

Przyjęte poprawki

Jedna z przyjętych poprawek zmniejsza katalog czynów podlegających karze pozbawienia wolności do lat trzech. Kara ta będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

W pierwotnej wersji projektu kara do trzech lat pozbawienia wolności groziła także za: niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrabianie karty do głosowania.

Inna poprawka PiS zakłada, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

"Jedyna forma udziału w wyborach"

"Ustanowienie trybu korespondencyjnego jest jedyną formą udziału w wyborach, oparte zostało na bawarskim modelu w zakresie wyborów komunalnych i powiatowych. Taką zmianę lokalnego prawa wyborczego, parlament bawarski przeprowadził również w 2020 roku. Powyższe oznacza, że proponowany model nie jest rozwiązaniem nowatorskim, a powszechne głosowanie korespondencyjne skutecznie stosowane jest na świecie" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Czytaj więcej
Andrzej Duda Twitter 1200.jpg
"Interesująca idea". Prezydent Andrzej Duda o głosowaniu korespondencyjnym

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ponad połowa Polaków za głosowaniem korespondencyjnym

Autorzy projektu podkreślają jednocześnie, że ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej, nie powoduje skutków finansowych dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz wywołuje pozytywne skutki społeczne i prawne, wykluczając potencjalne ryzyko zachorowania, istniejące przy obowiązku oddawania głosów wlokalu wyborczym. 

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory korespondencyjne na świecie. Zobacz, w których państwach można było głosować z domu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 20:00
PiS złożyło w Sejmie projekt umożliwiający korespondencyjne głosowanie wszystkim wyborcom. Rozwiązanie będzie dotyczyć tylko tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie bez wychodzenia z domu nie jest czymś nowym na świecie. W podobnej formie odbyły się niedawno m.in. wybory za naszą zachodnią granicą.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Tłumaczymy, na czym polega głosowanie korespondencyjne

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 20:49
PiS złożyło w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nią, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Możliwość taką wprowadzono już w 2011 dla konkretnych grup wyborców. Jak wtedy przebiegała procedura głosowania? Jak ma wyglądać teraz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dera o głosowaniu korespondencyjnym: najpewniejsze rozwiązanie w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 18:36
- Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem powinniśmy głosować korespondencyjnie, co do tego nie powinno być żadnych wątpliwości, a wszystkie siły, myśli powinny iść w tym,kierunku, co zrobić żeby ratować miejsca pracy, to jest główna rzecz która powinna nas zajmować – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad połowa Polaków za głosowaniem korespondencyjnym

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 18:45
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Indicator dla Wiadomości TVP1, większość Polaków jest zdania, że głosowanie korespondencyjne jest bezpieczne. W takiej formie głosowania chęć udziału deklaruje ponad 57 proc. badanych.
rozwiń zwiń