X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy". Ambasada RP reaguje na kłamstwa rosyjskiej gazety

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 13:45
Ambasada RP w Moskwie wyraziła oburzenie z powodu publikacji w rosyjskiej "Ekspress Gaziecie" na temat Zbrodni Katyńskiej, zatytułowanej "Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy" i skierowała do redaktora naczelnego list, zawierający fakty na temat tej zbrodni.
Drewniany krzyż w lesie katyńskim
Drewniany krzyż w lesie katyńskimFoto: shutterstock.com/EhayDy
pomnik 663.jpg
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd pomordowanym w Katyniu

Polska placówka oczekuje "przeprosin i publikacji sprostowania kłamliwych tez" przedstawionych w artykule - głosi list zastępcy ambasadora Jacka Śladewskiego, skierowany do redaktora naczelnego "Ekspress Gaziety" Siergieja Nikitina.

W liście tym, ambasada zaznaczyła, że "jest skrajnie oburzona i zaniepokojona" publikacją Witalija Kima, która ukazała się w "Ekspress Gaziecie" z 13 marca br. Artykuł ten zawiera - jak zauważył zastępca ambasadora - "fałszywe teorie dotyczące Zbrodni Katyńskiej oraz odpowiedzialności Wehrmachtu za rozstrzelanie oficerów polskich w Katyniu, które nie znajdują potwierdzenia w badaniach historycznych, w tym historyków rosyjskich".

Przykład "kłamstwa katyńskiego"

Jak ocenił Śladewski, tezy przedstawione w artykule stanowią przykład "kłamstwa katyńskiego" i podważają politykę prowadzoną przez rząd Federacji Rosyjskiej od ponad 20 lat.

"Fałszywa jest również pojawiająca się w artykule teza, że Zbrodnia Katyńska wykorzystywana jest przez Polskę do szerzenia tzw. rusofobii. Zaprzeczają temu liczne doświadczenia współpracy polsko-rosyjskiej w tej kwestii. Dodatkowo nieprawdą jest, że polscy politycy kiedykolwiek zażądali kompensacji finansowych za Zbrodnię Katyńską" - oznajmił zastępca ambasadora.

katyń cmentarz wojenny free 1200.jpg
"Świadkowie epoki". Poruszające relacje i wspomnienia rodzin katyńskich online

Do listu do redaktora "Ekspress Gaziety" dołączono opis podstawowych faktów dotyczących Zbrodni Katyńskiej, dokonanej wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD, przypominając, że decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych podjęło 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP (b).

Katyń-ekshumacja_663_364.jpg
Katyń - zbrodnia precyzyjnie zaplanowana. Wspomnienia świadków

Uznanie zbrodni

W załączniku tym opisany został również proces przekazywania Polsce przez Rosję dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej oraz przebieg ekshumacji szczątków polskich jeńców wojennych w Katyniu i Miednoje.

Ambasada RP przypomniała także, że w listopadzie 2010 roku niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła uchwałę, w której mord na polskich oficerach uznano za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

"Ekspress Gazieta", tygodnik o nakładzie 800 tys. egzemplarzy, wydawany jest przez wydawnictwo Komsomolskaja Prawda. Specjalizuje się w materiałach o życiu gwiazd. Rosyjscy celebryci podawali ją do sądu za naruszenie życia prywatnego.

pb

Czytaj także

Zbrodnia katyńska - zagłada polskich elit

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 05:50
3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:57
3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń - droga do prawdy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 11:24
Wspomnienia więźniów sowieckich obozów, którzy ocaleli z Kozielska, relacje oficerów zaangażowanych w poszukiwania, materiały propagandowe, dokumenty i świadectwa literackie, a także wypowiedzi świadków prowadzonych w latach 90. tych ekshumacji.
rozwiń zwiń