X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Gliński: po epidemii planujemy rekompensaty dla sektora kultury

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 21:29
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński mówi, że planowane są rekompensaty dla całego sektora kultury, który ponosi straty w wyniku epidemii koronawirusa.
Audio
  • Piotr Gliński: planujemy rekompensować straty polskiej kulturze (Polskie Radio 24/Północ - Południe)
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Mateusz Marek

Jak powiedział Polskiemu Radiu szef resortu, ma to być większy program rekompensujący o wartości około 50 milionów złotych, po zakończeniu stanu epidemicznego, żeby - jak określił wicepremier - "można było trochę zrekompensować tę trudną sytuację, która jest w tej chwili".

Piotr Gliński dodał, że obecnie w najtrudniejszej sytuacji są prywatne instytucje kulturalne, szczególnie te, które nie mogą działać w sieci i tam prezentować twórczości.

"Kultura w sieci"

Z kolei podczas niedzielnego briefingu prasowego minister kultury przypomniał, że w ramach tarczy antykryzysowej MKiDN uruchomiło program "Kultura w sieci". Jak mówił, chodzi o "wszelką działalność kulturalną, którą można w sieci prezentować".

glinski 1200 pap.jpg
Piotr Gliński: dokonuje się zmiana sposobu odbioru kultury

- To może być czytanie wierszy, sztuk teatralnych, to może być taniec, który ktoś we własnym mieszkaniu prezentuje czy tworzenie sztuki wizualnej – ktoś rzeźbi, maluje obrazy, a my to oglądamy – mówił wicepremier Gliński.

Dwa podprogramy

Wyjaśnił, że suma przeznaczona na program wynosi 20 mln zł. Dzieli się on na dwa podprogramy – stypendia dla indywidualnych osób, osób fizycznych, każdy artysta może o to się starać, oraz dotacje dla podmiotów indywidualnych, takich jak organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury czy firmy prywatne, które działają na polu kultury.

Przekazał, że indywidualni artyści mogą otrzymać z programu stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei indywidualne podmioty mogą starać się o dotacje od 5 do 150 tys. zł.

- W ten sposób chcemy wesprzeć artystów w tym trudnym czasie – podkreślił minister kultury.

Czytanie w internecie

Wicepremier Gliński pytany, czy z programu mogą skorzystać także osoby, które działają niezależnie, jeżeli chodzi o sektor kultury, np. teatry, które same się utrzymują bądź aktorzy, odpowiedział: "jak najbardziej, zarówno jako podmioty, jak i osoby fizyczne mogą otrzymać takie stypendium w ramach tego programu".

Gliński EN-1200.jpg
Piotr Gliński: jeśli sytuacja się pogorszy, rozszerzymy "tarczę antykryzysową"

- 5 mln zł przeznaczamy na stypendia, 15 mln zł dla podmiotów szerszych". Minister kultury wskazał, że teatr może np. zorganizować w internecie czytanie utworu dramatycznego. - To też jest jakiś rodzaj prezentacji artystycznej, którą w ramach tego programu możemy wesprzeć i za co państwo polskie może artystom zapłacić – podkreślił.

Wnioski o pieniądze z programu "Kultura w sieci" będzie można składać do 20 kwietnia.

Zasiłki socjalne dla artystów

Minister kultury zaznaczył, że "to nie jest jedyne rozwiązanie dla ludzi kultury".- My w ministerstwie kultury zwiększamy pulę na zasiłki socjalne dla artystów, także wprowadziliśmy elastyczne sposoby rozliczania programów ministra czy też rozliczania finansowania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – poinformował szef resortu kultury.

Jak mówił, "to jest naturalne, że w tym momencie trudno jest terminowo zakończyć różne projekty, trzeba przesuwać rzeczy na przyszłość, bo nie można ich zrealizować i jeżeli chodzi o te kwestie MKiDN będzie elastycznie podchodzić do rozliczeń tych programów, które istnieją".

widownia fotele teatr_1200.jpg
Prezes ZASP: artystom w Polsce przyszło się zmierzyć z niespotykaną dotąd sytuacją

Środki z Funduszu Promocji Kultury

Gliński zwrócił uwagę, że MKiDN jest obecnie w procesie odwoławczym wielu różnych programów ministra (jest ich 32).

- Ja zwiększam pulę jeszcze dla tych odwołań, to znaczy udało mi się uzyskać dodatkowe środki z Funduszu Promocji Kultury, dzielimy je właśnie na ten program stypendialny i odwołania w ramach programów dotychczas realizowanych – poinformował minister kultury.

- Dodatkowo wprowadzamy w pierwszym etapie 20 mln zł do tego programu "Kultura w sieci", bo to jest pierwszy etap myślę, jeżeli będzie się przedłużała sytuacja, będziemy starali się znaleźć środki na drugi etap tak, żeby ci wszyscy artyści, którzy chcą uczestniczyć w tych programach, którzy chcą aplikować, mogli budować jakieś swoje wsparcie materialne poprzez to, co oferujemy dla ludzi kultury – dodał.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gliński: czeka nas trudny czas, restrykcje powinny być poważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 18:48
- Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy ograniczające rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa - powiedział wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że "będą one dotyczyć sklepów i miejsc pracy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy program wsparcia dla artystów. Jest podpis ministra kultury

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 20:32
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów, twórców i instytucji - podało w czwartek MKiDN. Jak poinformowano, "wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego".
rozwiń zwiń