X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

318 nowych przypadków koronawirusa, w sumie ponad 6 tys. Łącznie zmarły 232 osoby

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 21:40
Do 6674 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych zakażeniach. Resort podał też, że zmarło kolejnych 24 osób. W sumie odnotowano dotąd 232 zgony.
Audio
  • Ministerstwo Zdrowia: 318 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Pracownik szpitala zakaźnego w Warszawiezdj. ilustracyjne
Pracownik szpitala zakaźnego w Warszawie/zdj. ilustracyjneFoto: East News/Tomasz Jastrzębowski

Nowe, potwierdzone przypadki dotyczą zakażeń z województw: śląskiego (65), dolnośląskiego (37), łódzkiego (37), mazowieckiego (35), wielkopolskiego (29), podlaskiego (27), kujawsko-pomorskiego (23), małopolskiego (19), warmińsko-mazurskiego (11), lubelskiego (9), opolskiego (8), pomorskiego (8), świętokrzyskiego (5), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (2) oraz podkarpackiego (1).

szumowski-pap-1200.jpg
Minister zdrowia: gdybyśmy nic nie zrobili, to dziś mielibyśmy 8,5 tys. zdiagnozowanych

Dane Ministerstwa Zdrowia ws. COVID-19

Zgony, o których poinformowano po południu, dotyczą 24 osób - 14 mężczyzn i 10 kobiet. Osoby zmarłe były w wieku od 32 do 92 lat. Jak zaznaczył resort, wszyscy mieli choroby współistniejące.

kościół pusty pap 1200.jpg
Co z wyjazdami do rodziny na Wielkanoc? Rekomendacje ministra zdrowia

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia według stanu na 12 kwietnia, w związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2481 osób, ponad 162 tys. jest pod kwarantanną, a do tej pory wyzdrowiało 439 pacjentów.

Kwarantanna, hospitalizacja - co oznaczają?

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

To, że ktoś jest hospitalizowany, oznacza, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem SARS-CoV-2.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie - liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

sklep 1200.jpg
Zakupy w dobie koronawirusa. Sprawdź, czy w niedzielę sklepy będą czynne

Nie wolno jej wychodzić nawet na spacer z psem, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Odkażanie przystanków i przejść podziemnych. Rozpoczęły się dezynfekcje miast

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę i kontrolować stan zdrowia.

Zasady obowiązująca w komunikacji miejskiej w czasach koronawirusa (PAP) Zasady obowiązujące w komunikacji miejskiej w czasach koronawirusa (PAP)

mbl/jmo/fc/agkm/pb/bb

Czytaj także

Szczepionka coraz bliżej? Dyrektor koncernu: entuzjastyczne rezultaty testów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 20:46
Dyrektor ds. naukowych koncernu Johnson&Johnson mówił o postępach w pracy nad szczepionką na koronawirusa. Paul Stoffels w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo" mówił, że szanse na powodzenie w tej kwestii wynoszą już ponad 80 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: jeśli stan nadzwyczajny będzie niezbędnym narzędziem, to zostanie wprowadzony

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 07:35
- Uważam, że Polska zdaje ten trudny egzamin - powiedział w "Do Rzeczy" prezydent Andrzej Duda, komentując sytuację epidemiczną. Ocenił, że na razie nie ma potrzeby wprowadzania stanu klęski żywiołowej, ale "jeśli wprowadzenie stanu nadzwyczajnego będzie niezbędnym narzędziem, które może pomóc, to z pewnością zostanie on wprowadzony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, ilu chorych na COVID-19 wyzdrowiało w Polsce. Najnowsze dane resortu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:33
- W związku z koronawirusem hospitalizowanych 5 kwietnia było 2 444 osób, wyzdrowiały 162 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 143 tys. 256 osób, a 37 tys. 295 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w poniedziałek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń