X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Walka z koronawirusem. Politechnika Śląska pracuje nad bramą odkażającą kombinezony ochronne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 16:59
Pracownicy i absolwenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz firma WAAM pracują nad koncepcją specjalnej bramy, która pozwoli ratownikom medycznym odkazić kombinezony ochronne, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem podczas ich ściągania. Pierwsza tego typu komora ma stanąć wkrótce na oddziale zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
Wizualizacja bramy do odkażania kombinezonów ochronnych
Wizualizacja bramy do odkażania kombinezonów ochronnychFoto: Facebook/Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej

Z inicjatywą stworzenia bramy odkażającej wyszedł dr. inż. Artur Czachor. To absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, a obecnie współwłaściciel firmy WAAM. W zespole utworzonym na potrzeby przygotowania wynalazku znalazły się także dr inż. Magdalena Bogacka z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów oraz dr inż. Edyta Kudlek z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków.

pixabay medycyna technologia nauka 1200.jpg
Koronawirus sparaliżował świat. Prof. Nalaskowski: dla nauki to ogromna lekcja pokory

Odkażanie personelu medycznego problemem

Inspiracją dla pracowników i absolwenta Politechniki Śląskiej były przenośne komory do dezynfekcji całego ciała, zaprojektowane i przetestowane w Wietnamie.

shutterstock koronawirus covid 1200.jpg
"Polscy naukowcy zmieniają świat". Jacek Liziniewicz o pracach nad lekiem na COVID-19

- Głównym problemem, który zespół zidentyfikował w bytomskim szpitalu, jest odkażanie personelu medycznego np. po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury przy zdejmowaniu kombinezonu ochronnego. Nie jest to łatwe. Przetestowaliśmy to sami na sobie w laboratorium podczas testów. Ściągnięcie go w taki sposób, by zminimalizować ryzyko, jest bardzo trudne i bywa często przyczyną zakażenia. Dlatego też zdecydowaliśmy się pomóc i podjęliśmy odpowiednie działania - powiedziała dr inż. Magdalena Bogacka.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Masz pytania na temat koronawirusa? Odpowie na nie wirtualny asystent

- Podjęliśmy próbę kontaktu ze szpitalem, by sprawdzić, czy nasza koncepcja znajduje potwierdzenie w rzeczywistości i czy szpital byłby zainteresowany. Spotkaliśmy się z potwierdzeniem, dlatego rozpoczęliśmy prace nad budową bramy i doborem odpowiedniego środka dezynfekującego. Musi być on jednocześnie skuteczny, bezpieczny i ze względu na to, że nie mamy za dużo czasu na testy, już sprawdzony - dodała.

Specjalne usprawnienia

Projektowany przez politechniczny zespół wynalazek ma więc bazować na znanym i dostępnym środku odkażającym, używanym w szpitalach, który w ciągu minuty usuwa ponad 90 proc. bakterii i wirusów z różnych powierzchni.

Brama przygotowana przez uczelnianych naukowców zostanie zaopatrzona w specjalne usprawnienia, które pozwolą na bezpieczne i spersonalizowane przeprowadzenie procesu odkażania.

druk drukarka 3D 1200.jpg
Nakładki na klamki, respiratory, przyłbice - nauka w walce z koronawirusem

- Dzięki specjalnym dyszom będzie można zdezynfekować osobę w pełnym kostiumie, zmniejszając przy tym ryzyko zakażenia i przeniesienia wirusa. Brama będzie w pełni automatyczna z pakietem regulacji. Personel medyczny może wybierać czas odkażania oraz ma pełną kontrolę nad monitorowaniem procesu dezynfekcji za pomocą świetlnych elementów informacyjnych. Osoba, która będzie odkażana, będzie otrzymywać informację, co ma robić: czy ma podnieść ręce, obrócić się i tym podobne, aby dezynfekcji uległ cały kombinezon – wyjaśnia dr Magdalena Bogacka.

Wsparcie dla badaczy

Jak zaznaczają członkowie zespołu badawczego, efektywność prac projektowych, wdrożeniowych i organizacyjnych dotyczących bramy wiąże się z zaangażowaniem wielu jednostek w realizację przedsięwzięcia. W swoich działaniach badacze uzyskali wsparcie ze strony Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz firmy PB LEMTER z Bytomia, która bezpłatnie przekazała substancje chemiczne do badań.

Zespół zapowiada, że jeśli pomysł się przyjmie, podobne urządzenia mogą zostać zaadaptowane na potrzeby również innych placówek medycznych.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sześć kolejnych ofiar koronawirusa. 117 nowych przypadków, łącznie 3383

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 23:00
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 3 383 po tym, jak potwierdzono 117 kolejnych przypadków zakażenia. Potwierdzono też śmierć kolejnych sześciorga pacjentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 58 tys. zgonów, niemal 1,1 mln zakażeń. Koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 21:00
Jak podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, 1 milion 82 tysiące osób jest zakażonych koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 58 tys., udało się wyleczyć 227 tysięcy osób. Na bieżąco śledzimy informacje związane z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okazujemy solidarność z przyjaciółmi". Dr Paweł Kukiz-Szczuciński o misji polskich lekarzy we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:31
- We Włoszech jest już ponad 60 ofiar śmiertelnych wśród personelu medycznego. Dlatego choć trochę chcemy odciążyć tamtejszych lekarzy i pielęgniarki. Niezwykle istotnym celem naszej misji jest również pozyskanie informacji o tym, jak najskuteczniej zmagać się z koronawirusem - powiedział pediatra i psychiatra dr Paweł Kukiz-Szczuciński.
rozwiń zwiń