X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

W poniedziałek informacja premiera na temat sytuacji epidemicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 19:30
Wznowienie obrad Sejmu nastąpi w poniedziałek o 10.00. Posiedzenie rozpocznie się informacją premiera na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Posłowie zajmą się także autopoprawką PiS do projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego, która zakłada, że głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich w 2020 roku będzie jedynym sposobem oddania głosu. 
Audio
  • Krzysztof Sobolewski (PiS): będzie można zagłosować bez obawy o zdrowie (IAR)
Politycy Zjednoczonej Prawicy w Sejmie. Głosowanie ws. nowelizacji kodeksu wyborczego odbędzie się w poniedziałek
Politycy Zjednoczonej Prawicy w Sejmie. Głosowanie ws. nowelizacji kodeksu wyborczego odbędzie się w poniedziałekFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prawo i Sprawiedliwość proponuje głosowanie korespondencyjne przysługujące wszystkim wyborcom
  • Nad nowelizacją kodeksu wyborczego w poniedziałek zagłosują posłowie
  • Celem projektu jest umożliwienie Polakom wzięcia udział w wyborach w sposób bezpieczny, bez obaw o własne życie i zdrowie - tłumaczy Krzysztof Sobolewski z PiS
  • Zmianom tym sprzeciwia się opozycja, ale przeciw wyborom 10 maja jest też koalicyjne Porozumienie
  • Szef Porozumienia Jarosław Gowin zaproponował z kolei przedłużenie obecnej kadencji Andrzeja Dudy o 2 lata

Posłowie PiS złożyli we wtorek projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Stan klęski żywiołowej oznacza ograniczenie swobód obywatelskich. Sprawdź, co może się zmienić

W piątek politycy ugrupowania złożyli do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
jedynka radosław fogiel 1200.jpg
Wicerzecznik PiS o dacie wyborów: głęboko wierzymy, że do 10 maja sytuacja się poprawi

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: Poczta Polska jest przygotowana na głosowanie korespondencyjne

Zgodnie z autopoprawką, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie, gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy. 

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, który w pracach nad projektem jest przedstawicielem wnioskodawców, mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że celem projektu jest umożliwienie Polakom wzięcia udział w wyborach w sposób bezpieczny, bez obaw o własne życie i zdrowie.

Gowin: przedłużmy kadencję prezydenta

Propozycja PiS ws. głosowania korespondencyjnego nie spotkała się z aprobatą polityków koalicyjnego Porozumienia. Prezes partii Jarosław Gowin poinformował w piątek, że jego ugrupowanie złoży inny projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef MON: domaganie się przełożenia wyborów przez opozycję wynika ze słabości ich kandydatów

- To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny pan prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata - powiedział wicepremier.


Budka: nie ma naszej zgody na głosowanie korespondencyjne

Po piątkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów w Sejmie liderzy PO Borys Budka i Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowali, że na piątkowym posiedzeniu KOnwentu Seniorów ustalono, iż Sejm po ogłoszeniu przerwy w piątek, wznowi obrady w sobotę.

Chwilę później okazało się jednak, że przerwa w trwającym obecnie posiedzeniu potrwa dłużej - do poniedziałku. "Kolejna zmiana decyzji ws. posiedzenia Sejmu. Po dzisiejszych głosowaniach, wznowienie obrad w poniedziałek o 10.00. Rozpoczniemy informacją premiera ws. stanu walki z epidemią koronawirusa" - napisał Budka na Twitterze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kaczynski-jaroslaw_1200.jpg
Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne

Sprzeciwiliśmy się temu, by na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu rozmawiać o kodeksie wyborczym - mówił na konferencji Budka. - Nie może być tak, że Polacy czekają na pomoc, na rozwiązania antykryzysowe, a PiS zajmuje się zmianami w kodeksie wyborczym - dodał.

Dodał, że wierzy, iż przy głosowaniu sprzeciwu wobec dodania tego punktu "wszyscy przyzwoici parlamentarzyści zagłosują za tym, żeby nie zajmować się sprawami wyborczymi".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Gowin: składamy projekt zakładający przedłużenie kadencji prezydenta o dwa lata

W poniedziałek - jak wynika z tweeta szefa Platformy - posłowie będą głosować nad wprowadzeniem do porządku obrad punktu dotyczącego rozpoczęcia prac nad projektem PiS zmian w kodeksie wyborczym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
PAP Małgorata Kidawa-Błońska 1200.jpg
PO przeciwna powszechnemu głosowaniu korespondencyjnemu. Wcześniej sama je proponowała

PSL za stanem klęski żywiołowej

Z kolei klub Koalicji Polskiej proponuje przyjęcie uchwały Sejmu zobowiązującej Radę Ministrów do wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował podczas konferencji prasowej, że taki projekt złoży na ręce marszałek izby Elżbiety Witek. Przedstawił też treść proponowanej uchwały.

koz, msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Gowin: składamy projekt zakładający przedłużenie kadencji prezydenta o dwa lata

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:30
- Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć, bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata. Jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Propozycja wicepremiera nie podoba się politykom opozycji - marszałek Senatu określa zmianę konstytucji jako niepotrzebną, a Lewica wprost mówi o tym, że "żadnych deali" nie będzie. 
rozwiń zwiń