"Nie daj się nabrać na leki przeciw SARS-CoV-2". UOKiK ostrzega przed oszustami

2020-04-01, 12:35

"Nie daj się nabrać na leki przeciw SARS-CoV-2". UOKiK ostrzega przed oszustami
UOKiK ostrzega przed fałszywymi lekami na SARS-CoV-2. Foto: Bartlomiej Magierowski/East News

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed oszustami, którzy próbują wykorzystać lęk przed koronawirusem i kryzysem finansowym. Szczególną ostrożność należy zachować, widząc między innymi oferty dużego zysku bez ryzyka.

Posłuchaj

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny: nie należy wierzyć w cudowne lekarstwa na koronawirusa (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Epidemia koronawirusa to czas, kiedy uaktywniają się oszuści - ostrzega UOKiK
  • Urząd ostrzega przed ofertami kupna leków i szczepionek. Przypomina, że dotychczas nie wynaleziono farmaceutyków przeciwko SARS-CoV-2
  • UOKiK apeluje także, by z ostrożnością podchodzić do zbiórek pieniędzy

Powiązany Artykuł

shutterstock_babcia cyberprzestepczość1200.jpg
Fałszywy telefon, SMS, e-mail. Jak rozpoznać oszusta?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podkreśla, że nie należy też wierzyć w cudowne lekarstwa na koronawirusa, bo obecnie nie istnieje na to lekarstwo ani szczepionka.

- Nie dajmy sobie wmówić, że jakiś suplement diety czy jakikolwiek inny środek może nas przed tym zagrożeniem uchronić. Przede wszystkim kwarantanna, izolacja i środki ochrony oraz higieny osobistej - to są elementy, które mogą nas uchronić przed zagrożeniem - mówi Polskiemu Radiu prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

Ostrożnie ze zbiórkami pieniędzy

Tomasz Chróstny dodaje, że warto ostrożnie podchodzić do zbiórek pieniędzy. Podkreśla, że pieniądze można przekazywać jedynie sprawdzonym organizacjom charytatywnym.

- Bądźmy ostrożni, komu powierzamy nasze środki. Sprawdzajmy, na co są przeznaczone. Powierzajmy je tylko bezpiecznym i zweryfikowanym organizacjom charytatywnym - podkreśla Tomasz Chróstny. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Oszustwa na koronawirusa. Nowa metoda przestępców

Prezes UOKiKu ostrzega, że czas epidemii mogą wykorzystać też złodzieje. Mogą próbować dostać się do domu na przykład pod pretekstem obwoźnej sprzedaży maseczek, płynów do dezynfekcji czy testów na wirusa. Mogą się też podszywać pod urzędników sanitarnych, którzy nakazują opuszczenie mieszkania. UOKiK radzi, żeby w takich przypadkach od razu powiadomić policję i skontaktować się z rodziną lub sąsiadami.

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej