X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

KO zgłosi kilkanaście poprawek do "tarczy antykryzysowej"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 18:56
- Kilkanaście poprawek zgłoszą w poniedziałek do dwóch z trzech ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową senatorowie Koalicji Obywatelskiej - poinformował senator Bogdan Zdrojewski po niedzielnym spotkaniu on-line senatorów tego klubu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Youtube

PAP Małgorzata Kidawa-Błońska 2 1200.jpg
PO wycofa kandydaturę Kidawy-Błońskiej? Budka: wszystkie warianty wchodzą w grę

W poniedziałek Senat ma debatować nad trzema ustawami wchodzącymi w skład tzw. tarczy antykryzysowej, która ma być odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Zostały one uchwalone przez Sejm w nocy z piątku na sobotę i mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki.

Senatorowie będą zajmować się nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (czyli tzw. specustawą). W tej ustawie są szczególne rozwiązania umożliwiające udzielanie pomocy w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorcom w związku z epidemią.

Poprawki dot. RDS

Nowela ta wprowadza też zmiany w kodeksie wyborczym, rozszerzając katalog uprawnionych do głosowania korespondencyjnego o osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, a także o te, które najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat.

Zmienia również ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, dając premierowi prawo do dowolnego odwoływania członków RDS. Właśnie do tej ustawy - jak poinformował po niedzielnym spotkaniu senatorów KO senator Bogdan Zdrojewski - będzie najwięcej poprawek.

Będą dotyczyły m.in. wykreślenia zmienionych przepisów Kodeksu wyborczego, a także przepisów ustawy o RDS. Będą też prowadzić do wzmocnienia samorządów w walce z epidemią, a także tak zmieniać przepisy specustawy koronawirusowej, by były one korzystniejsze dla przedsiębiorców i pracowników.

Senat Grodzki PAP-1200.jpg
Wcześniejsze posiedzenie Senatu ws. "tarczy antykryzysowej". Jest decyzja Grodzkiego

Chodzi m.in. o danie możliwości zwolnienia na trzy miesiące ze składek na ZUS wszystkich przedsiębiorców, którzy na skutek epidemii odnotowali spadek przychodów w wysokości co najmniej 20 proc. w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r. (specustawa przewiduje zwolnienie ze składek na ZUS przez trzy miesiące dla firm zatrudniających do 9 pracowników oraz samozatrudnionych przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia).

Prawie tysiąc poprawek

Przyjęcie m.in. takich poprawek w Senacie rekomendował też w sobotę wieczorem zarząd PO. - Senatorowie mieli przygotowanych około tysiąca poprawek, ale zależy nam na tym, żeby do poprawek Senatu zdążył jeszcze we wtorek ustosunkować się Sejm, by nowe przepisy mogły obowiązywać od kwietnia - powiedział Zdrojewski, który koordynował w klubie prace nad przygotowywaniem poprawek. W sumie więc poprawek klubu KO w Senacie będzie kilkanaście.

Oprócz specustawy będą też dotyczyć drugiej ustawy tarczy - o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Tutaj poprawki mają prowadzić do większego finansowania niektórych działań z zakresu ochrony zdrowia.

grodzki_en_1200.jpg
Grodzki: chcemy przyjęcia "tarczy antykryzysowej" bez przepisów wyborczych

Brak poprawek dot. PFR

Najprawdopodobniej nie będzie natomiast poprawek klubu KO do trzeciego elementu paktu - nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju, rozszerzającej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

W Senacie opozycja ma minimalną większość, ale oprócz 43 senatorów KO do opozycji zaliczanych jest trzech senatorów Koalicji Polskiej, dwóch senatorów Lewicy i trzech niezależnych (w sumie 51).

W przypadku przyjęcia przez senatorów poprawek do ustaw, ponownie będzie musiał zebrać się Sejm, by się do nich ustosunkować. Jeśli ustawy mają obowiązywać od 1 kwietnia, musiałby to zrobić we wtorek 31 marca. 

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Borys Budka: nie możemy dzielić polskich przedsiębiorców i pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 08:00
– Koalicja Obywatelska mówi wyraźnie, że pakiet bezpieczeństwa powinien być skierowany do wszystkich pracodawców. Kluczowe jest zwłaszcza zabezpieczenie pracowników przed zwolnieniem – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KO chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Będzie wniosek do premiera

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 11:50
Koalicja Obywatelska złoży w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z epidemią koronawirusa - poinformowali posłowie KO: Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka: KO zrobi wszystko, by doprowadzić do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 17:01
- Jarosław Kaczyński i jego ludzie w sposób haniebny, nie patrząc na zdrowie i życie Polaków, próbują na siłę przeprowadzić swój projekt polityczny i wybory 10 maja – ocenił w sobotę lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.
rozwiń zwiń