Stołeczna policja: 160 postępowań wobec osób, które łamią kwarantannę

2020-03-28, 15:17

Stołeczna policja: 160 postępowań wobec osób, które łamią kwarantannę
W stolicy i okolicach kwarantannie podlega ponad 15 tys. osób . Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Komenda Stołeczna Policji apeluje o bezwzględne przestrzeganie kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa. KSP podała, że w Warszawie i okolicach kwarantannie podlega ponad 15 tys. osób.

- Powody łamania kwarantanny są różne, ale istotne w tej sprawie jest to, że takie zachowanie, które należy uznać za naganne, może prowadzić do wzrostu liczby zakażeń. Takie osoby, które jeżeli są zakażone, i mimo zakazu wychodzą z domów czy mieszkań, powodują to, że kolejne osoby mogą zostać zainfekowane. W ten sposób koronawirus może się rozprzestrzeniać – powiedział aspirant sztabowy Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

160 postępowań

Dodał też, że liczba ponad 15 tys. osób podlegających kwarantannie na terenie działania stołecznego garnizonu policji jest już bardzo duża. Podał też, że policja prowadzi obecnie ok. 160 postępowań w stosunku do osób, które mogły naruszyć zasady kwarantanny.

Powiązany Artykuł

koronawirus pllska karetka sanitariusz pap 1200.jpg
45 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, łącznie 1481. Zmarło 17 osób

- To są zarówno postępowania prowadzone w kierunku wykroczeń – tu przypominam, że sąd może orzec bardzo wysoką grzywnę, bo została ona podniesiona do 30 tys. złotych, natomiast w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie zachowanie osób, które, łamiąc zasady kwarantanny, mogły bezpośrednio powodować zagrożenie dla konkretnych innych osób, możemy również mówić o odpowiedzialności karnej i wtedy w grę wchodzi już kara pozbawienia wolności – zwrócił uwagę.

Pomóc może policjant

Podkreślił, że jeśli jest jakaś sytuacja wymagająca kontaktu z innymi ludźmi, czyli np. osoba przebywająca w kwarantannie potrzebuje jedzenia czy lekarstw lub innych środków, to od tego jest kontakt chociażby z policjantami, ale też z inspekcją sanitarną. Można zgłosić takie potrzeby i odpowiednie instytucje działają w taki sposób, że ta żywność czy leki są dostarczane bezpośrednio pod adres osoby, która przebywa w kwarantannie. 

Przypomniał także o dostępnej aplikacji "Kwarantanna domowa", którą można pobrać z App Store lub Google Play. W razie zagrożenia zdrowia najszybszym i najlepszym kontaktem jest numer alarmowy 112.

PR24/PAP/jj

Polecane

Wróć do strony głównej