X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejne dwa tygodnie zasiłku dla rodziców w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 07:07
- Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - przekazał Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
  • Z powodu zagrożenia koronawirusem rząd zadecydował o przedłużeniu zamknięcia przedszkoli, żłobków i szkół do Świąt Wielkanocnych
  • W związku z tą decyzją rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8. roku życia mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego
  • Obecnie trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni, a rodzice już mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres

Zgodnie z przyjętą w marcu rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8. roku życia mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. W związku z decyzją o zamknięciu wspomnianych placówek do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

1200-pap-em.jpg
Rząd zatwierdził "tarczę antykryzysową". Poznaj szczegóły pakietu równego 10 proc. PKB

- W tej sytuacji rodzice, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - wyjaśnił Paweł Żebrowski.

Jak złożyć oświadczenie o dodatkowym zasiłku?

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach - w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Należy wtedy wypełnić formularz Z-15A dostępny na stronie ZUS, a także oświadczenie o zamknięciu placówki.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: proponuję czasowe zwolnienie ze składek ZUS dla niektórych przedsiębiorców

- Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni - zaznaczył rzecznik ZUS.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

morawiecki usmiechenity east news 1200.jpg
Premier: "tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio - ZUS.

To część "tarczy antykryzysowej"

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] W założeniach "tarczy antykryzysowej" elementy dotyczące wsparcia rolnictwa

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia to część przygotowanej przez rząd tzw. "tarczy antykryzysowej", która ma ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa. Pakiet rozwiązań w piątek ma być rozpatrywany przez Sejm.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: w "tarczy antykryzysowej" ułatwienia dla rolników i strażaków ochotników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 14:02
Do projektu tzw. "tarczy antykryzysowej" wprowadzono m.in. zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u. - Dzięki tym przepisom rolnikom będą przysługiwały te same formy pomocy co osobom prowadzącym zwykłą działalność gospodarczą - powiedział podczas briefingu prasowego prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: mamy ofertę antykryzysową dla małych, średnich i dużych firm

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:45
Instytucje rozwojowe w ramach pakietu antykryzysowego zaoferują firmom kredyty z gwarancjami, dopłaty do kredytów, finansowanie leasingu czy podwyższenie kapitału - oświadczył prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT można rozliczyć do końca maja. Minister finansów: nie będzie żadnych sankcji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:07
Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że deklaracje PIT w tym roku będzie można składać o miesiąc dłużej, czyli do końca maja.
rozwiń zwiń