X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W czwartek orzeczenie TSUE. Chodzi o pytania dotyczące postępowań dyscyplinarnych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 04:11
Unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi w czwartek orzeczenie w sprawie pytań dotyczących systemu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o skierowane do Luksemburga przez Sądy Okręgowe w Łodzi i Warszawie pytania, które dotyczyły obaw o niezawisłość sędziowską.
Siedziba TSUE w Luksemburgu
Siedziba TSUE w LuksemburguFoto: nitpicker/ Shutterstock

We wrześniu rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości uznał te pytania za niedopuszczalne. Ta opinia nie jest dla sędziów wiążąca - to sugestia, z której mogą skorzystać. Jednak w większości przypadków sędziowie biorą pod uwagę opinie rzeczników generalnych przy wydawaniu orzeczeń.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a SN. TK znów odroczył rozprawę

Rzecznik generalny w opublikowanej jesienią opinii wyjaśnił, że sprawy rozpatrywane przez sądy w Łodzi i Warszawie nie mają związku z prawodawstwem Unii, dlatego są niedopuszczalne. Podzielił tym samym argumentację polskiego rządu, który wnioskował o ich odrzucenie.

sąd pap arch 1200 akta .jpg
Pytania polskich sędziów przedmiotem rozprawy TSUE. Znamy datę wydania orzeczenia

"Pytania nie dotyczą kolizji z unijnym prawem"

Podczas rozprawy w połowie czerwca pełnomocnik polskiego rządu i przedstawiciel Prokuratury Krajowej podkreślali, że pytania nie dotyczą kolizji z unijnym prawem. Taką samą argumentację przedstawiali również przedstawiciele Komisji Europejskiej, choć sam model postępowania dyscyplinarnego krytykowali i przypominali, że Komisja prowadzi w tej sprawie odrębne postępowanie o naruszenie unijnego prawa.

Przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich przekonywali natomiast, że Trybunał powinien zająć się pytaniami, ponieważ polskie sądy są sądami unijnymi i sędziowie nie mogą być w pełni uznani za niezawisłych w sytuacjach, kiedy za wydanie orzeczenia mogą być pociągnięci do odpowiedzialności. Pełnomocnik polskiego rządu odpowiadał, że to manipulacje i półprawdy, które mają zdyskredytować reformę wymiaru sprawiedliwości.

Beata Płomecka, bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

89 proc. Polaków popiera obecność Polski w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 15:58
89 proc. Polaków wyraża aprobatę dla obecności Polski w UE, 7 proc. jest przeciwnych - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego w lutym. To o 8 proc. więcej zwolenników członkostwa Polski w UE niż w lutym 2016 r.
rozwiń zwiń