X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biskup płocki przedłużył do 12 kwietnia dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:25
Biskup płocki Piotr Libera przedłużył do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, czyli do 12 kwietnia włącznie, dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane - poinformowała Kuria Diecezjalna Płocka.
nz msza święta. Zdjęcie ilustracyjne
n/z msza święta. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pallotyńskie Centrum Animacji Misyjnej

W wydanym dekrecie biskup płocki zaznaczył, iż przedłużenie dyspensy dotyczy wszystkich wiernych tej diecezji oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Wspomniał przy tym, iż jego decyzja wynika z wprowadzonego 20 marca stanu epidemii w Polsce oraz rozporządzenia ministra zdrowia z 24 marca.

"Proszę o modlitwę za osoby dotknięte epidemią koronawirusa"

- Przedłużam do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego 12 kwietnia br. włącznie, dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych Diecezji Płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie - oświadczył w dekrecie bp Libera. Wyjaśnił, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Poprosił jednocześnie, "aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz podejmowały dzieła miłosierdzia". Zwrócił się również z prośbą, "aby w miarę możliwości organizować transmisje z parafialnych celebracji liturgicznych", w tym rekolekcji wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych lub parafialnych środków komunikacji elektronicznej.

- W tym trudnym czasie proszę wszystkich drogich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę za osoby dotknięte epidemią koronawirusa, za wszystkich, którzy chorym pomagają - lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje, zmierzające do zwalczenia pandemii. Módlmy się również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Miłosiernemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek panującej epidemii" - zaapelował bp Libera.

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. obowiązywała do 29 marca 

Dwa tygodnie temu biskup płocki udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej do 29 marca - osobom w podeszłym wieku, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz osobom z objawami infekcji. W związku z zagrożeniem koronawirusem zaapelował też wtedy m.in. o roztropność i pielęgnowanie spokoju.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> Kościół na świecie modli się w intencji ustania pandemii koronawirusa

W ostatnim czasie bp Libera w specjalnym zarządzeniu na okres stanu epidemii ogłosił m.in., aby w Niedzielę Palmową odmówić modlitwę błogosławieństwa palm bez celebracji procesji i bez pokropienia wodą święconą. Zakazał jednocześnie organizowania w Wielką Sobotę tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi.

- Stwarzałoby to duże niebezpieczeństwo zarażenia, zarówno wiernych, jak i kapłanów - wskazał biskup płocki. Podkreślił zarazem, iż "należy żywić nadzieję, że taka jednorazowa sytuacja wzbudzi w wiernych refleksję na temat wartości modlitwy wspólnotowej i większego szacunku do kultywowanych tradycji".

- Warto, by księża proboszczowie tak zaprogramowali celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, aby wierni mogli w nich uczestniczyć także za pomocą mediów" - zaznaczył bp Libera. Zarządził jednocześnie, aby zrezygnować z budowy okazałego Grobu Pańskiego, wyjaśniając, że na bocznym ołtarzu kościołów lub w pobliżu prezbiterium można urządzić skromne miejsce do wystawienia Najświętszego Sakramentu. - Będzie to znakiem jednoczenia się Kościoła z cierpieniem Chrystusa w wielu braciach i siostrach chorych i opiekujących się nimi na całym świecie" - doda biskup płocki. 

PAP/PR24

Czytaj także

Kościół reaguje na koronawirusa. Apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 15:43
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą "o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus jednym z tematów obrad KEP. "Kościół od początku angażuje się w ochronę"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 07:18
Koronawirus, 30 lat katechezy w szkole, 100. rocznica urodzin Jana Pawła II i przygotowanie do beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego - to główne tematy rozpoczynającego się 12 marca 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik Episkopatu Paweł Rytel-Andrianik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół na świecie modli się w intencji ustania pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 04:10
Dziś w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w południe chrześcijanie połączą się na modlitwie w intencji ustania epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń