X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Coraz więcej Polaków uważa, że sytuacja w kraju się poprawia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:02
48 proc. badanych Polaków w pierwszej połowie marca uważało, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. Była to poprawa w stosunku do stycznia i lutego - wynika z marcowego badania CBOS, w którym respondentów pytano o ocenę kierunku zmian w kraju.
Zdj. ilustracyjneFlaga Polski
Zdj. ilustracyjne/Flaga PolskiFoto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock.com

Na początku marca o 5 proc. więcej badanych niż w lutym uważało, że sytuacja w kraju się poprawia. Przeciwnego zdania było 39 proc., co oznaczało spadek o 3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. 13 proc. respondentów nie potrafiło ocenić kierunku zmian w kraju - 2 proc. mniej niż w lutym.

Odbiór działań rządu

CBOS zaznacza, że im silniejsze przekonanie, że polityka obecnego rządu stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej, tym częściej badani oceniają, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku - 74 proc. respondentów wskazało, że raczej się zgadza z tą opinią, a 90 proc., że zdecydowanie się zgadza.

1200_Morawiecki_TT.jpg
Prawie 70 proc. Polaków pozytywnie ocenia "tarczę antykryzysową"

Z kolei im bardziej negatywny odbiór działań rządu w obszarze gospodarki, tym więcej przekonanych, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - 70 proc. badanych zaznaczyło, że polityka obecnego rządu raczej nie stwarza szansy poprawy sytuacji gospodarczej, a 86 proc. było zdecydowanie o tym przekonanych.

Poglądy polityczne

Raport wskazuje, że poglądy polityczne mają wpływ na ocenę kierunku, w którym zmierza Polska. 84 proc. respondentów wśród potencjalnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) głosi przekonanie, że sytuacja ogólna idzie w dobrym kierunku. Zwolennicy pozostałych ugrupowań parlamentarnych, a także niezainteresowani udziałem w wyborach parlamentarnych oraz niezdecydowani najczęściej uważają, że sytuacja w kraju się pogarsza.

1200_Morawiecki_TT.jpg
"Dalekowzroczny i przewidujący". Hiszpańskie media chwalą działania polskiego rządu

Najbardziej sceptycznie nastawieni są wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 77 proc. z nich oceniło, że Polska idzie w złym kierunku.

Jak po wyborach

CBOS podaje, że w pierwszej połowie marca, w porównaniu z trzema poprzednimi miesiącami, znacząco poprawiły się oceny sytuacji politycznej w Polsce, które wróciły do poziomu notowanego w listopadzie ubiegłego roku, po październikowych wyborach parlamentarnych.

Największa grupa badanych sytuację polityczną określiła jako ani dobrą, ani złą - 34 proc. (5 proc. więcej niż w lutym), 30 proc. uznało ją za dobrą (5 proc. więcej niż w ) i również 30 proc. oceniło ją źle (o 9 proc. mniej niż w lutym). O 1 proc. mniej respondentów niż w litym nie miało w tej kwestii wyrobionego zdania - 6 proc. w pierwszej połowie marca.

Sytuacja gospodarcza

lokal obwodowej komisji 1200.jpg
Przesunięcie wyborów? Adam Bielan: to namawianie do łamania konstytucji

Raport CBOS zaznacza, że w pierwszej połowie marca, po wyraźnym lutowym pogorszeniu, znacząco poprawił się również odbiór sytuacji gospodarczej w Polsce: przybyło ocen pozytywnych (53 proc., o 7 proc. więcej niż w lutym), a ubyło negatywnych (12 proc., o 4 proc. mniej) i ambiwalentnych (31 proc., o 2 proc. mniej).

Oceny obecnego poziomu życia badanych i ich rodzin w pierwszej połowie marca były znacznie lepsze niż w poprzednich ośmiu miesiącach. Siedmiu na dziesięciu badanych (70 proc., od lutego wzrost o 6 proc.) stwierdziło, że im i ich rodzinom żyje się dobrze, nieco ponad jedna czwarta (26 proc., spadek o 6 proc.) oceniła swoją sytuację jako przeciętną (ani dobrą, ani złą), a jedynie 4 proc. – jako złą (bez zmian).

W zakładach pracy

Prognozy dotyczące sytuacji w zakładach pracy w perspektywie najbliższego roku w stosunku do lutego znacząco się w pierwszej połowie marca pogorszyły. Choć nadal większość osób aktywnych zawodowo uważała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian (60 proc.), to w stosunku do lutego znacząco ich ubyło (o 5 proc.). Ubyło też osób spodziewających się poprawy (18 proc., spadek o 3 proc.). Zwiększył się natomiast odsetek obawiających się pogorszenia (13 proc., wzrost o 6 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (358) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–15 marca 2020 roku na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 70 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie. Tak Polacy oceniają działania rządu ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 11:03
71 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania rządu w związku z pandemią koronawirusa - wynika z sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl. W porównaniu do poprzedniego badania, które było przeprowadzone tydzień temu, wzrost wynosi 23 pkt. proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: w pierwszej turze Andrzej Duda utrzymuje przewagę nad rywalami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 07:31
Według sondażu dla "Super Expressu" w najbliższych wyborach w pierwszej turze największe poparcie miałby Andrzej Duda - 43,19 proc., a następna byłaby Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 21,13 proc.
rozwiń zwiń