X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Był odblaskiem Jezusa Chrystusa". Uroczystości pogrzebowe ks. Piotra Pawlukiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 13:54
W Warszawie, w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie, odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 21 marca ks. Piotra Pawlukiewicza, cenionego duszpasterza akademickiego i rekolekcjonisty. Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. 
Audio
  • Kard. Kazimierz Nycz: ks. Pawlukiewicz prowadził młodych i dorosłych do Jezusa Chrystusa (IAR)
  • Kard. Kazimierz Nycz: ks. Piotr Pawlukiewicz w ostatnich latach, swoim życiem, dawał lekcję przyjmowania choroby i cierpienia (IAR)
  • Ks. Bogusław Kowalski: ks. Piotr Pawlukiewicz był odblaskiem głosu Chrystusa (IAR)
  • Ks. Bogusław Kowalki: ks. Piotr Pawlukiewicz głosił rekolekcje mimo choroby (IAR)
Uroczystości pogrzebowe ks. Piotra Pawlukiewicza
Uroczystości pogrzebowe ks. Piotra PawlukiewiczaFoto: Piotr Molecki/East News

Metropolita warszawski powiedział, że ksiądz Piotr Pawlukiewicz swoim darem słowa przyciągał do Jezusa i Kościoła setki tysięcy wiernych. Podziękował księdzu Pawlukiewiczowi za jego posługę kapłańską, "za jego piękny udział w kapłaństwie Pana Jezusa, do którego został włączony 35 lat temu". Dziękował też "za jego dar słowa, tysiące ambon w Polsce, ambonę radiową (...) w Programie 1 Polskiego Radia, ambonę telewizyjną (...), za jego słowo, które kierował do młodzieży, dla dorosłych i wszystkich tym słowem ubogacał i prowadził do Jezusa Chrystusa".

1200_ks_Pawlukiewicz_PAP.jpg
"Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy". Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz

Lekcja przyjmowania cierpienia

Kard. Kazimierz Nycz dodał, że ksiądz Pawlukiewicz w ostatnich latach, swoim życiem, dawał lekcję przyjmowania choroby i cierpienia.

- Zawsze zw wzruszeniem patrzyłem, jak na kolejne święta przyjeżdżał do Domu Biskupów Warszawskich po to, by się razem zebrać w katedrze, także w tych latach, kiedy było mu niezwykle trudno - mówił metropolita warszawski. - Drogi, kochany Piotrze, za to wszystko pragnę Ci najserdeczniej podziękować - dodał kard. Nycz. 

Homilię wygłosił ksiądz Bogusław Kowalski, proboszcz parafii katedralnej św. Floriana w Warszawie i przyjaciel księdza Piotra Pawlukiewicza. Mówił o tym, dlaczego był on tak kochany, wskazał, że poczucie humoru i łatwość zjednywania sobie wiernych, były "dodatkami". - Kochaliśmy go za to, że był odblaskiem głosu Jezusa Chrystusa - mówił ks. Bogusław Kowalski. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier: niezwykle ceniłem ks. Pawlukiewicza, jego homilie trafiały prosto w serce

Ksiądz Kowalski mówił też o ostatnich latach księdza Pawlukiewicza, gdy zmagał się z chorobą Parkinsona. - Kiedy już naprawdę nie miał siły, zachęcałem go, by odpuścił, nie jechał na kolejne rekolekcje. Ale do jednej grupy ludzi miał słabość: "choćbym padał, choćby mnie na wózku dowozili, to do księży na rekolekcje pojadę. Do księży muszę pojechać", do tych Rycerzy Chrystusa, jak ich nazywał - wspominał proboszcz katedry św. Floriana w Warszawie.

Ks-Piotr-Pawlukiewicz-pap-1200.jpg
"Przeciwieństwem miłości jest obojętność". Premier przypomniał słowa ks. Piotra Pawlukiewicza

Pożegnalna msza po ustaniu epidemii

Metropolita warszawski zaprosił wszystkich chcących pożegnać ks. Piotra Pawlukiewicza na Mszę świętą do kościoła akademickiego św. Anny w pierwszą niedzielę po ustaniu epidemii, na 15.00. Wtedy zostaną również odczytane listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz spoczął na Cmentarzu Powązkowskim, w grobowcu kapłanów Archidiecezji Warszawskiej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Odprawiono mszę św. w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza [ZAPIS TRANSMISJI]

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 w Warszawie. 2 czerwca 1985 przyjął święcenia kapłańskie. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie pracował przez dwa lata jako wikariusz w parafii pod wezwaniem świętego Wincentego a Paulo w Otwocku.

Teolog, rekolekcjonista, nauczyciel

Studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był redaktorem archidiecezjalnego radia Józef w Warszawie. Prowadził między innymi audycję "Katechizm poręczny", w której odpowiadał na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Był związany z warszawskim kościołem akademickim św. Anny. Autor wielu książek i audiobooków o tematyce religijnej.

Słuchacze Polskie Radia wielokrotnie mogli słuchać homilii księdza Piotra Pawlukiewicza podczas niedzielnych mszy świętych transmitowanych z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Rekolekcje głosił w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych, między innymi w Sztokholmie, Londynie, Dortmundzie, Zurychu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie. 

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był kapelanem kaplicy w Sejmie RP, wykładowcą homiletyki i duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Zmarł w wieku 59 lat.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Skworc: niech patrzenie na świętość życia przeradza się w konkretne działanie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 10:51
- Dochodzą do nas informacje o śmierci tak wielu ludzi na skutek rozprzestrzeniającej się epidemii. Dlatego dzisiaj, kiedy przeżywamy Dzień Świętości Życia, trzeba nam uświadomić sobie o tym, że również moje życie, twoje życie jest świętością - zaapelował w przypadający w środę Dzień Świętości Życia metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Gądecki zawierzy Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 13:05
- Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dziś po modlitwie różańcowej o godz. 20.30 zawierzy Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Odbędzie się to w duchowej łączności z sanktuarium Matki Bożej w Fatimie - poinformował rzecznik Episkopatu, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
rozwiń zwiń