X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ks. Andrzej Fryźlewicz nie żyje. Był kapelanem kard. Franciszka Macharskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 12:40
- W wieku 65 lat zmarł w środę w Krakowie, po wieloletniej chorobie, ks. prałat Andrzej Fryźlewicz - podało biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej. Przez ponad 30 lat był osobistym sekretarzem i kapelanem zmarłego w 2016 r. metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego.
Znicze i kwiaty to też jakiś rodzaj naszej pamięci o zmarłych, a jeśli te gesty są połączone z modlitwą i odpustami, to świetny prezent
"Znicze i kwiaty to też jakiś rodzaj naszej pamięci o zmarłych, a jeśli te gesty są połączone z modlitwą i odpustami, to świetny prezent"Foto: MarySan/shutterstock.com

Andrzej Fryźlewicz urodził się 9 grudnia 1954 r. w Nowym Targu. Święcenia diakonatu przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły, a święcenia kapłańskie w 1979 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez trzy lata był wikariuszem w parafii w Liszkach.

W czerwcu 1983 r. otrzymał nominację na kapelana metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego.

"Skutek braku mieszkania"

1200.jpg
Dziś ostatnie pożegnanie ks. Piotra Pawlukiewicza

W rozmowie z Janem Głąbińskim z "Gościa Niedzielnego" ks. Fryźlewicz tak wspominał ten moment: "Kiedy po trzech latach wikariatu w Liszkach otrzymałem skierowanie na studia, z zamieszkaniem w Domu Księży Profesorów przy ul. św. Marka, okazało się, że nie ma tam miejsca. Ksiądz kardynał zadecydował, że zamieszkam w Domu Arcybiskupów Krakowskich i będę służył pomocą duszpasterską w rektoracie św. Marka. W tych właśnie okolicznościach, w czerwcu 1983 r., otrzymałem nominację na kapelana metropolity. Dzisiaj żartuję, że zostałem kapelanem na skutek braku mieszkania u św. Marka".

Jak podkreślał, zamieszkanie na Franciszkańskiej 3 było dla niego ogromnym wyróżnieniem. - Przeżyłem tutaj 11 wizyt papieży. Najpierw Jana Pawła II, potem Benedykta XVI, a teraz Franciszka - wspominał w rozmowie z Gościem Niedzielnym". Dodał, że w czasie pielgrzymek musiał chodzić bardzo ostrożnie, aby przypadkiem nie przeszkadzać najważniejszemu domownikowi, gdyż część jego mieszkania znajdowała się bezpośrednio nad apartamentami papieskimi.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Odprawiono mszę św. w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza [ZAPIS TRANSMISJI]

- To był wielki współpracownik ks. kard. Franciszka Macharskiego. Oddany mu całkowicie. Niemal całą dobę gotowy był służyć kardynałowi, a zajęć było wiele. To był bardzo głęboki człowiek, który chciał służyć Bogu i ludziom, mimo że było to związane z codziennym zmaganiem się o zdrowie, a nawet życie - mówił bp Jan Zając. Dodał, że ks. Fryźlewicz był patriotą, kochał Polskę. - Był też patriotą lokalnym, bo jego mała Ojczyzna - Podhale zajmowała szczególne miejsce w jego sercu - dodał.

Ks. Fryźlewicz był kapelanem honorowym Ojca Świętego, kanonikiem Krakowskiej Kapituły Katedralnej. W ubiegłym roku w rodzinnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu świętował 40-lecie święceń kapłańskich. 

Od lat zmagał się z ciężką chorobą. Jak powiedział biskup Jan Zając, mimo cierpienia z uśmiechem wykonywał swoje obowiązki.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje ks. Wojciech Wójtowicz. Przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów zginął w wypadku

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 22:15
W poniedziałek zginął w wypadku samochodowym ks. dr Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Miał 44 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Łomży uroczystości pogrzebowe biskupa Stanisława Stefanka

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 06:37
W Łomży odbędą się dziś główne uroczystości pogrzebowe biskupa Stanisława Stefanka, ordynariusza łomżyńskiego w latach 1996-2011. Mszę świętą pogrzebową o godz. 11.00 odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. Homilię wygłosi biskup świdnicki Ignacy Dec. Odczytane zostaną listy od papieża Franciszka oraz prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń