X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś ostatnie pożegnanie ks. Piotra Pawlukiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 06:52
W kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie (o 11.00) z udziałem najbliższych odprawiona zostanie msza św. pogrzebowa księdza Piotra Pawlukiewicza, kapłana archidiecezji warszawskiej, znanego duszpasterza akademickiego i rekolekcjonisty.
Audio
  • Ostatnie pożegnanie ks. Piotra Pawlukiewicza (IAR)
  • Paweł Kęska wspomina księdza Piotra Pawlukiewicza (IAR)
Ks. Piotr Pawlukiewicz
Ks. Piotr PawlukiewiczFoto: PAP/Tomasz Gzell

Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Józefem Górzyńskim, metropolitą warmińskim, homilię wygłosi ksiądz Bogusław Kowalski, przyjaciel księdza Pawlukiewicza. Jak wspomina, był to kapłan o wielkich talentach.

- On miał charyzmat łączenia ewangelii z życiem. Miał taki dar trafiania w samo sedno, jak rzadko kto. Jego zmysł ewangeliczny, duszpasterski, pomysły, dar nieprzeciętny, jaki wielu ludzi ma w innych dziedzinach, no to Piotrek miał taki dar od Boga, właśnie z pozycji duszpaastersko-kaznodziejskiej - mówił Bogusław Kowalski.

śmierć 1200 shutterstock.jpg
"Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy". Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz

Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Berier wspomina księdza Piotra Pawlukiewicza jako niezwykłego kapłana.  On umiał w sposób zrozumiały, przystępny, pewny, przekonujący i porywający tłumaczyć bardzo skomplikowane sprawy boże. Człowiek, który miał niezwykły charyzmat, niezwykłe umiejętności, który był bardzo blisko ludzi. I bardzo ludzi kochał. Zdawał sobie sprawę z tego, że pan Bóg go obdarzył. Pracowaliśmy dwa lata, ale był bardzo skromny - wspominał ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Berier.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: niezwykle ceniłem ks. Pawlukiewicza, jego homilie trafiały prosto w serce

Proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie ksiądz Bogdan Bartołd wspomina lata wspólnej pracy w kościele akademickim św. Anny w Warszawie. Jak mówi, niedzielne msze święte o 15:00 odprawiane przez księdza Pawlukiewicza gromadziły tłumy.

"Pełne ręce roboty"

- Czasami sobie żartowaliśmy, że po jego homiliach, po jego kazaniach, po jego mszach świętych mieliśmy pełne ręce roboty. Przychodzili do nas tak zwani jubilaci, czyli osoby, które postanowiły przyjść do sakramentu pokuty, a które nawet kilkadziesiąt lat nie były u spowiedzi. Nieraz pytaliśmy, co się stało? I bardzo często słyszałem w konfesjonale odpowiedź, ze u mnie pracuje ksiądz Piotr Pawlukiewicz. Przypadkowo znalazłem się na jego mszy świętej, a dzisiaj proszę o spowiedź, bo to jego słowo do mnie dotarło - mówił ksiądz Bogdan Bartołd.

Transmisję mszy świętej pogrzebowej przeprowadzi Archidiecezja Warszawska, udostępni ją portal Polskieradio24.pl.

Ks. Piotr Pawlukiewicz zostanie pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, w grobowcu kapłanów Archidiecezji Warszawskiej. Metropolita warszawski zaprosił wszystkich chcących pożegnać ks. Pawlukiewicza na mszę świętą do kościoła akademickiego św. Anny w pierwszą niedzielę po ustaniu epidemii, na 15.00.

>>>[POSŁUCHAJ] ARCHIWALNA HOMILIA KS. PIOTRA PAWLUKIEWICZA

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 w Warszawie. 2 czerwca 1985 przyjął święcenia kapłańskie. Po ukończeniu w roku 1985 Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie pracował przez dwa lata jako wikariusz w parafii pod wezwaniem świętego Wincentego a Paulo w Otwocku. Studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był redaktorem archidiecezjalnego radia "Józef" w Warszawie. Prowadził między innymi audycję "Katechizm poręczny", w której odpowiadał na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Słuchacze Polskiego Radia wielokrotnie mogli słuchać homilii księdza Piotra Pawlukiewicza podczas niedzielnych mszy świętych transmitowanych z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Rekolekcje głosił w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych, między innymi w Sztokholmie, Londynie, Dortmundzie, Zurychu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie.

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był kapelanem kaplicy w Sejmie RP, wykładowcą homiletyki i duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W ostatnich latach kapłan zmagał się z chorobą Parkinsona, zmarł w wieku 59 lat.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arcybiskup Henryk Hoser otrzymał nagrodę za zasługi dla polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 20:09
Arcybiskup Henryk Hoser otrzymał Nagrodę im. biskupa Romana Andrzejewskiego za zasługi dla polskiej wsi. Wyróżnienie, w imieniu kapituły Fundacji "Solidarna wieś", wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystej gali w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odprawiono mszę św. w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza [ZAPIS TRANSMISJI]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 20:00
W kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie została odprawiona msza święta w intencji zmarłego 21 marca księdza Piotra Pawlukiewicza, kapłana archidiecezji warszawskiej, znanego duszpasterza akademickiego i rekolekcjonisty. 
rozwiń zwiń