X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Zobacz internetową ofertę muzeów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:48
Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 roku, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. Z tej okazji muzea przedstawiły ofertę, która ze względu na pandemię koronawirusa została przeniesiona do internetu.
Audio
  • Upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej pomimo pandemii. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Ściana pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Muzeum im. Ulmów w Markowej
Ściana pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Muzeum im. Ulmów w MarkowejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

24 marca 1944 roku w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów.

pap muzeum polaków ratujących żydów 1200.jpg
Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Muzeum im. Ulmów w Markowej

W całej Polsce organizowane są wydarzenia, które ze względu na zagrożenie epidemią zostały przeniesione do internetu.
Delegacja Muzeum Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej i Gminy Markowa złoży wieńce na grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej, przy pomniku Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci oraz pomniku poświęconym pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli na placu muzealnym.

Muzeum przygotowało też spot w dwóch wersjach językowych (polska i angielska), emitowany nie tylko w mediach społecznościowych, ale również na 680 ekranach w pociągach kursujących w czterech województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim, a także na antenach TVP. Zorganizowano też konkurs plastyczny pod hasłem "Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje".

W mediach społecznościowych Muzeum trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu. W jej ramach prezentowane są biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca. Wkrótce zaprezentowana zostanie najnowsza wystawa czasowa pod tytułem "Czy można im było w tej samotności pomóc? / Was there any way to help them in this desolation?", poświęcona różnym historiom ratowania Żydów przez polską ludność podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej.

Przypominani bohaterowie

Mateusz Szpytma 663.JPG
Dr Mateusz Szpytma: historia rodziny Ulmów była szerzej nieznana. Chciałem to zmienić

Z kolei Instytut Pileckiego realizuje projekt "Zawołani po imieniu". Odkrywane przez naukowców w archiwach, zapomniane historie przywracane są lokalnym społecznościom i całemu krajowi, a ich bohaterowie upamiętniani są kamieniami z tablicami, odsłanianymi w miejscach zdarzeń. Dziś Instytut Pileckiego w mediach i w internecie "zawoła po imieniu" Polaków zamordowanych za pomoc Żydom, przypominając ich historie. Instytut zaprasza wszystkich do okazania pamięci o bohaterach i solidarności z rodzinami zamordowanych poprzez zapalenie "płomyka pamięci" - nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku z logo projektu "Zawołani po imieniu".

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza dziś na wykład doktora habilitowanego Grzegorza Berendta - zastępcy dyrektora Muzeum, który zostanie udostępniony online w mediach społecznościowych Muzeum. Poruszony będzie między innymi temat zorganizowanych form pomocy oraz wsparcia jakie zostało udzielone Żydom, dzięki pomocy pojedynczych osób i rodzin.

Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę online "Jan Karski. Bohater ludzkości" oraz portal edukacyjny w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) - www.karski.muzhp.pl. Strona jest pakietem edukacyjnym na temat misji życia legendarnego kuriera z Warszawy. Znajdują się tam fragmenty wywiadów, raporty i wspomnienia Jana Karskiego, mapa jego podróży. Dostępne są również fragmenty filmu o Janie Karskim Sławomira Grünberga, a także materiały dydaktyczne, w tym scenariusze lekcji.

Polscy Sprawiedliwi

1200_Walaszczyk_PAP.jpg
Józef Walaszczyk, najstarszy polski Sprawiedliwy skończył 100 lat

Muzeum POLIN upamiętnia Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi - Przywracanie Pamięci". Na portalu "Polscy Sprawiedliwi" (sprawiedliwi.org.pl) Muzeum udostępniło niemal 1000 historii pomocy, a w związku z 76. rocznicą zbrodni w Markowej i obchodzonym Dniem Pamięci, instytucja przygotowała specjalną odsłonę portalu. Muzeum zachęca do przesyłania opowieści o pomocy niesionej Żydom podczas II wojny światowej.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przedstawia nieznaną historię dwóch mieszkanek Zatora - Władysławy Ochwat-Wrażeń i Marii Hajdo-Wieliczko, które z narażeniem życia pomogły żydowskiej dziewczynce - Noemi Berter. Pierwsza z nich w ubiegłym roku została uhonorowana medalem i dyplomem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata".

Muzeum w Tykocinie, dzięki zdjęciom i archiwalnym dokumentom pozyskanym miedzy innymi ze zbiorów United States Memorial Holocaust Museum, w swoich kanałach komunikacyjnych prezentuje materiały związane z historią tykocińskiego nauczyciela Wacława Białowarczuka, który ocalił uciekinierkę z białostockiego getta Marysię Rozensztajn (Pakulską).

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie za życie. Nie tylko Ulmowie ratowali Żydów [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 18:11
Rodzina Ulmów z małej podrzeszowskiej wsi została zamordowana przez niemieckich żandarmów za to, że ukrywała żydowskich sąsiadów. Niemcy nie oszczędzili nawet dzieci. Podobnych historii w Polsce jest wiele. Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszowali paszporty, by ratować Żydów. Instytut Pileckiego ujawni "Listę Ładosia"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 06:53
Instytut Pileckiego ujawni w południe "Listę Ładosia". To wykaz ponad 3 tysięcy osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci i organizacje żydowskie w Szwajcarii wystawiały fałszywe paszporty państw latynoamerykańskich. Te dokumenty zwiększały szanse Żydów w Europie na przeżycie Holokaustu.
rozwiń zwiń