X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zostań w domu" i słuchaj Polskiego Radia. Zobacz, co przygotowaliśmy!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 19:45
Klasyczne powieści i najnowsze radiowe adaptacje literatury w mistrzowskich interpretacjach, a także retransmisje koncertów zarejestrowanych przez anteny - to wszystko można znaleźć w Polskim Radiu, które wspiera akcję #zostańwdomu i - z myślą o słuchaczach - stale poszerza swoją ofertę kulturalną. Szczegółowe informacje dot. oferty poszczególnych anten w poniższym artykule.
Mikrofon w studiu radiowym - zdj. ilustracyjne
Mikrofon w studiu radiowym - zdj. ilustracyjneFoto: Stock image/ Shutterstock

JEDYNKA

Program 1 Polskiego Radia nadaje m.in. w "Czterech Porach Roku" oraz "Ekspresie Jedynki" nowe cykle audycji, w których eksperci udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez Słuchaczy. Stacja na bieżąco informuje o rządowych i samorządowych działaniach zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Program przekazuje także wszystkie informacje o sytuacji w Europie i na świecie.

czabański 1200 pap.jpg
"Jestem pełen uznania". Krzysztof Czabański o działaniach mediów publicznych w dobie koronawirusa

Od poniedziałku do piątku o godzinie 10.20 w "Czterech porach roku" nadawane są poradniki "Koronawirus - o czym musisz wiedzieć". Powtórkę zaplanowano ok. godz. 15.45 w "Ekspresie Jedynki".

Msze św. w Polskim Radiu

W każdy piątek o godz. 18.30 Jedynka zaprasza na transmisję Drogi Krzyżowej z parafii św. Krzyża. W każdą niedzielę o godz. 9.00 z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie można na antenie Programu 1 Polskiego Radia wysłuchać mszy św. Transmitowane jest też nabożeństwo o godz. 19.00.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Msze święte w Polskim Radiu. Sprawdź godziny transmisji

Jedynka zaprasza także w każdą niedzielę na wielkopostne rekolekcje w Familijnej Jedynce tuż po godzinie 8.00.

Literatura i teatr

Dla miłośników literatury Program 1 Polskiego radia przygotował bogatą ofertę. Do 10 kwietnia, codziennie o godz. 10.35 nadajemy fragmenty słuchowiska "Kapitan Nemo - władca mórz". Od 14 kwietnia czytać będziemy książkę Dariusza Michalskiego "Starszy Pan B…". 

O godz. 23.50 (do 28 marca) Henryk Talar czyta w Jedynce "Siłę wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności " Honore Carla. Od 30 marca wprowadzone zostanie dodatkowe pasmo "Lektur Jedynki" z klasyką literatury lżejszej i rozrywkowej. Na początek przypomniane zostaną fragmenty "Lesia" Joanny Chmielewskiej w brawurowej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] "Lektury Jedynki" w Polskim Radiu

Kolejną pozycją będą "Opowiadania” Mirosława Mrożka. 26 marca minie 125 lat od druku pierwszego odcinka "Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w prasie - z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21.45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

Premierowe słuchowiska w Jedynce

W najbliższy weekend zaplanowano też premiery dwóch słuchowisk: 28 marca po godz. 21 "Nareszcie możemy być źli” Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Adama Wojtyszki i 29 marca "Sprzedaż” Marcina Witana w reżyserii Dobrosława Bałazy.

Ponadto Jedynka uruchamia od 3 kwietnia dodatkowe pasmo prezentacji słuchowisk Teatru Polskiego Radia, w piątki w godzinach.21-22. Przypomniane zostaną dzieła zrealizowane w latach 2008-2009 dla Programu 1  w ramach cyklu "Klasyka polskiego dramatu": mi.n. "Dziady”, "Kordian”, "Nie-Boska komedia”, "Wyzwolenie”, czy "Kartoteka”. Kontynuacją tego cyklu była "Wielka klasyka”: "Damy i huzary”, "Żabusia” czy "Niespodzianka”.

pogłaśnianie muzyka dźwięk odtwarzacz 1200.jpg
Publiczne, czyli nasze - Polskie Radio wspiera polskich twórców

W ramach akcji wspierania polskich artystów Jedynka nadaje więcej rodzimej muzyki, a polscy artyści są gośćmi codziennych pasm: "Muzycznej Jedynki" i "Muzycznych spotkań". Z kolei w "Muzycznym wehikule czasu" i "Zapomniane - przypomniane" obecna jest twórczość polskich wykonawców drugiej połowy XX wieku. Stacja przypomina również koncerty z cyklu "Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia", "Kawiarenka słodkiego radia retro" czy "Chopin na żywo". Planowane są również powtórzenia ubiegłorocznych koncertów zorganizowanych w ramach Festiwalu Lata z Radiem oraz wydarzeń muzycznych ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w tym koncertów z cyklu "To, co najpiękniejsze”.

>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] Koncerty "To, co najpiękniejsze" na kanale Youtube Polskiego Radia

Propozycje dla najmłodszych

W okresie wymuszonej przez epidemię przerwy w nauce i zajęciach przedszkolnych radiowa Jedynka przygotowała także propozycje dla najmłodszych słuchaczy.

Rodzice z dziećmi znajdą nowe pozycje antenowe do wspólnego słuchania w przedpołudniowym paśmie "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00). 

O godz. 10.35 Jedynka prezentuje codziennie, od poniedziałku do piątku, słuchowisko według powieści Juliusza Verne’a "20 000 mil podmorskiej żeglugi". 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

W Jedynce ruszył też cykl 22 słuchowisk historycznych dla dzieci i młodzieży, "Dzieci bliżej historii". Są nadawane wieczorami w niedziele.

Szczegółowe informacje o ofercie Programu 1 Polskiego radia dostępne są pod tym linkiem: https://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/2478940,Zostan-w-domu-z-Programem-1-Polskiego-Radia

DWÓJKA

P2390015.jpg
"Niespodzianka" i Witkacy. Obejrzyj spektakle wideo!

Także Program 2 Polskiego Radia zmienia ramówkę w porze epidemii w Polsce. Stacja poszerza i wzbogaca ofertę audycji literackich, muzycznych i publicystycznych.

Literacko, proponujemy audycje "To się czyta" (emisja o godz. 11.00), gdzie usłyszą Państwo "Żywopłoty" Marii Karpińskiej w interpretacji Tomasza Sapryka, oraz - od 30 marca do 10 kwietnia - "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, którą interpretuje Adam Ferency (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). W interpretacji Adama Ferencego słuchać można również"„Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia - codziennie o godz. 15).

Klasyka literatury w Polskim Radiu

W paśmie "Książka do słuchania" prezentujemy klasyczne pozycje: "Boso, ale w ostrogach" barda Czerniakowa Stanisława Grzesiuka, oraz "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa w mistrzowskich interpretacjach Wiktora Zborowskiego i Marka Kondrata. Do wysłuchania lektur zachęcamy od poniedziałku do piątku o 19.15. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Boso, ale w ostrogach". Stasiek z Czerniakowa w interpretacji Zborowskiego

Soboty i niedziele to czas spotkań z klasyką dramatu w formie radiowych słuchowisk. W marcu zapraszamy na "Rewizora" Mikołaja Gogola (sobota, godz. 15), "Kapelusz" Wiesława Myśliwskiego (sobota, godz. 19) i "Excentryków" Włodzimierza Kowalewskiego (niedziela, godz. 16). 

2 kwietnia minie 85. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Program 2 Polskiego Radia proponuje urodzinowy weekend z literaturą pisarza. Na antenie usłyszymy trzy jego słuchowiska: 4 kwietnia, o godz. 15 "Miasto" w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, o godz. 19 "Dwa dni z Aniołem" w reżyserii Waldemara Modestowicza, a dzień później, o godz. 16 "Wesele raz jeszcze" w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego.

Dwojka_NOSPR_1200x660 (1).jpg
Zostań w domu. Dwójka w NOSPR - NOSPR w Dwójce

Najwspanialsze polskie koncerty

19 marca Dwójka rozpoczęła - we współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia - emisję dwóch znakomitych koncertów dziennie (o godz. 12 i 21). A to wszystko w ramach akcji "#zostańwdomu: Dwójka w NOSPR - NOSPR w Dwójce".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Koncerty w Dwójce

Redakcja muzyczna radiowej Dwójki zdecydowała się powiększyć udział polskich artystów w swoich programach. I tak, w paśmie "Znacie, to posłuchajcie" usłyszą państwo audycje z muzyką rekomendowaną przez twórców, w "Porze na życzenie" (zamiast "Pory koncertowej") będą mogli Państwo przez telefon wziąć udział w audycji, porozmawiać o muzyce i zaproponować swoje ulubione utwory, w "Filharmonii Dwójki" zaś każdego wieczoru odtwarzane będą  największe wydarzenia artystyczne z udziałem orkiestr Polskiego Radia, najważniejszych orkiestr polskich i zagranicznych z wielkich festiwali muzycznych. Koncerty te poprzedzane będą rozmowami z dyrygentami, którzy danego dnia poprowadzą orkiestrę.

Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów oferty Programu 2 Polskiego Radia

TRÓJKA

3.JPG
"Banda Michałka" powraca. Nowe słuchowisko w Programie 3 Polskiego Radia

Radiowa Trójka rozpoczęła emisję powieści w odcinkach dla młodzieży "Banda Michałka" Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13.45, a czytają Maria Seweryn i Maria Peszek. W paśmie "Proza w Trójce” (godz. 20.50) nadawane jest "Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. W obsadzie młodzi aktorzy - Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach - w roli Seweryna Baryki - wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Profesor Ambroży Kleks powraca

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10.30; czyta Piotr Fronczewski) oraz powieści "Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11.45; czytają aktorzy Teatru Narodowego - Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

Więcej polskiej muzyki

Radiowa Trójka nadaje obecnie głównie polskie piosenki. Antena, zdominowana przez specjalne audycje informacyjne i poradnikowe, znacząco zwiększyła udział polskiej muzyki. W Trójce pojawiła się ponadto piosenka-apel o pozostanie w domach, do której słowa napisał trójkowy dziennikarz Kuba Strzyczkowski, a muzykę skomponował mistrz gitary - Dariusz Kozakiewicz z grupy Perfect.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Koncerty w Trójce

Ponadto Program 3 Polskiego Radia planuje powtórki archiwalnych koncertów. Zachęcamy do zapoznania się z trójkową ofertą antenową.  

CZWÓRKA

mery spolsky 1200.JPG
Polska muzyka w Czwórce. Słuchaj nas online!

Cyfrowa Czwórka proponuje w tym czasie retransmisje koncertów ze swojego studia. W piątki, w audycji "Będzie głośno", usłyszą Państwo występ Mary sPolsky, 3 kwietnia do świata swoich dźwięków zaprosi Marta Zalewska, a 17 kwietnia przypomnimy koncert zespołu Funk Da System. 

>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] Koncerty w Czwórce

Dziennikarze Czwórki sprawdzają także ofertę kulturalną dostępną online. Swoimi rekomendacjami dzielą się codziennie o 7.45 i 17.45 w "Serwisach kulturalnych". W audycji "Stacja Kultura", od poniedziałku do piątku między 10.05, a 12.00 polecają zaś ciekawe książki do przeczytania, filmy i seriale do obejrzenia, w tym polskie. 

Bawić, ucząc i uczyć, bawiąc

Radiowa edukacyjna Czwórki to przede wszystkim codzienna audycja "Stacja Nauka", tuż po 12.00. Najświeższe i najważniejsze odkrycia, wydarzenia, wynalazki, informacje o badaniach ze świata nauki prezentowane są w "Ekspresie Naukowym".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Temperatura a koronawirus. Czy lato pokona wirusa?

W studiu w każdy wtorek goszczą "Rzecznicy Nauki" - młodzi naukowcy, zapaleni pasją do popularyzowania wiedzy. Środy to czas spotkań z popularyzatorem nauki z Centrum Nauki Kopernik, Mateusze Borkowiczem. Definiuje on wszechświat i uczy patrzeć w gwiazdy. 

Na antenie Czwórki będzie można także posłuchać podcastów - dotychczas dostępnych przede wszystkim na platformie podcasty.PolskieRadio.pl. To okazja, by - nie ruszając się z domu - odkrywać fantastyczny świat książek, filmów i gier wraz z autorami "Miechów i mieczy", poznawać kulturę i realia życia na Dalekim Wschodzie w podcastach "Ach! Azja!", czy zwiedzać Stany Zjednoczone w ramach audycji "Stacja USA".

1200x660_koronawirus-baner_01a.jpg
"Koronawirus – raport". Specjalny podcast. Posłuchaj!

Zachęcamy do skorzystania z całej oferty antenowej

POLSKIE RADIO DZIECIOM

Polskie Radio ma także specjalną ofertę dla swych najmłodszych słuchaczy. W Polskim Radiu Dzieciom, od samego rana prezentowane są audycje rozbudzające i inspirujące najmłodszych.

W "Poranku", dzieci wspólnie z dziennikarzami sprawdzają, jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy. Z "Warsztatu małego artysty" dzieci dowiedzą się m.in. jak zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich. Z kolei w "Muzycznych podróżach" pociechy odkrywają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Świętuj z nami 5 urodziny Polskiego Radia Dzieciom. Odliczanie, czas start!

Polskie Radio Dzieciom to także audycje służące nauce języków - polskiego i obcych. Od poniedziałku do piątku o 15.30 słuchając audycji "Słowo do słowa" można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych. 16.30 to z kolei pora na naukę języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i włoskiego. 

Nie tylko języki 

W ofercie ponadto programy przedstawiające podstawowe zagadnienia ekonomii, odkrycia naukowe i poruszające kwestie bezpieczeństwa. To także wieczorna "Książka do poduszki", ułatwiająca zaśnięcie po całym dniu, czy audycje dla dorosłych - rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich usłyszeć można kilkugodzinne audycje publicystyczne i muzyczne pełne ciekawych rozmów z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Polskiego Radia Dzieciom

Ponadto wszystkie programy Polskiego Radia w codziennych poleceniach kulturalnych podpowiadają słuchaczom najciekawsze wydarzenia kulturalne dostępne online.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kultura w PolskieRadio.pl

W ramach akcji "Wspieramy polskich artystów” Agencja Muzyczna Polskiego Radia postanowiła też obniżyć - do 15 kwietnia - cenę detaliczną płyt wydanych przez Polskie Radio, a wykonywanych przez polskich artystów. W ofercie znalazło się 471 tytułów, które można kupić ze zniżką 30 procent. Akcja wsparta jest działaniami promocyjnymi w internecie, na stronie sklepu Polskiego Radia www.sklep.PolskieRadio.pl oraz na Facebooku Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publiczne, czyli nas wszystkich – Polskie Radio wspiera polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 14:00
W wyjątkowo trudnym czasie również dla naszej kultury Polskie Radio stara się zapewnić polskim twórcom i wykonawcom nie tylko możliwość kontaktu z publicznością, ale również wspiera ich i pomaga w dalszym rozwoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio wspiera polskich artystów. Trwa obniżka cen płyt w radiowym sklepie internetowym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:52
Najwybitniejsze nagrania Orkiestry Polskiego Radia, klasyka jazzu z radiowego archiwum, pop i rock w najlepszym rodzimym wydaniu, autorskie składanki Marka Niedźwieckiego oraz kolejne części kultowej kompilacji "Męskie Granie" - te i kilkaset innych tytułów wydanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia można kupić teraz w atrakcyjnej promocji.
rozwiń zwiń