X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus a praca sądów. Nowe przepisy dot. wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 17:51
Uproszczone delegowanie sędziów, wstrzymanie lub zawieszenie części terminów procesowych i rozszerzenie zakresu kar odbywanych w ramach dozoru elektronicznego - to niektóre z głównych propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Uczestnicy rozprawy na sali Sądu Okręgowego w Warszawie
Uczestnicy rozprawy na sali Sądu Okręgowego w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

- Celem działań resortu sprawiedliwości jest zapewnienie funkcjonowania sądów powszechnych, wojskowych i administracyjnych w szczególnych warunkach związanych z przeciwdziałaniem epidemii. Chodzi między innymi o zagwarantowanie rozpatrywania w sądach spraw pilnych, wymagających bezwzględnego rozpoznania - przekazano w czwartkowym komunikacie resortu sprawiedliwości.

Jak wskazało MS, rozpatrywanie spraw pilnych musi być możliwe również wtedy, gdy "sąd w danej miejscowości będzie na pewien okres całkowicie zamknięty, na przykład w przypadku konieczności poddania kwarantannie sędziów, asesorów sądowych lub pracowników sądu".

Redefinicja "spraw pilnych"

granica-1200-pap.jpg
Szef MSWiA: otwarto osiem nowych przejść granicznych, korki zostały zredukowane

Dlatego w projekcie MS zaproponowano m.in. rozwiązania polegające na możliwości powierzenia wykonywania zadań niecierpiących zwłoki innemu sądowi, uproszczony ma zostać także tryb delegowania sędziów do innego sądu. - Umożliwi to wsparcie sądów, które pracują w niedostatecznej obsadzie, a rozpoznają sprawy pilne, zarówno własne, jak powierzone. Nowelizacja szczegółowo określa rodzaj spraw, które uznaje się za pilne. Są to m.in. sprawy dotyczące nieletnich, przemocy w rodzinie czy o tymczasowe aresztowanie - zaznaczyło ministerstwo.

Ponadto projekt zakłada również uregulowanie biegu terminów procesowych w czasie zagrożenia epidemicznego. W związku z tym przewidziano w nim wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów z prawa cywilnego, od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem, a także terminów przedawnienia karalności oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i wykroczenia.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Koronawirus w Polsce. Michał Wójcik: wokandy ograniczone do pilnych spraw

Jak poinformował resort sprawiedliwości ma to dotyczyć też terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych, w sprawach o wykroczenia, administracyjnych, egzekucyjnych w administracji, a także terminów w innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustawy.

Rozszerzenie zakresu kar

W środę wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska mówiła, że resort dostrzega problem biegu terminów na składanie zaskarżeń i odwołań w kontekście ograniczonej pracy sądów i administracji sądowej w związku z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirusa.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Ekspert: raty kredytów realnie spadną, pomoc jest widoczna tu i teraz

- Terminy przewidziane w ustawach muszą być w sposób normatywny dotrzymane. W tym kontekście konieczna jest zmiana legislacyjna, więc na razie wysłana została do sądów rekomendacja o wstrzymaniu wysyłki pism sądowych po to, żeby nie rozpoczynać biegu terminów na złożenie przez strony środków zaskarżenia - zaznaczyła. Jednocześnie przekazała wtedy, że trwają prace legislacyjne dotyczące kompleksowego uregulowania biegu terminów sądowych.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości". Sądy reagują na koronawirusa

Innym z ważnych założeń planowanej nowelizacji jest rozszerzenie zakresu kar odbywanych w dozorze elektronicznym poprzez zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym. - Proponuje się podwyższenie górnej granicy orzeczonych kar lub sumy kar pozbawienia wolności, warunkującej możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, do 18 miesięcy. Obecnie system dozoru elektronicznego stosowany jest do kar w wymiarze do jednego roku pozbawienia wolności - przekazał resort.

Dodatkowe uprawnienia urlopowe

Propozycje nowelizacji obejmują też kwestie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Chodzi o umożliwienie działania organom spółdzielni, w tym mieszkaniowych, oraz wspólnot mieszkaniowych i spółek prawa handlowego, których członkowie mogą być poddani kwarantannie. W związku z tym wprowadzona ma zostać możliwość głosowania na piśmie lub za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość.

Ponadto m.in. projekt ma stworzyć podstawę prawną do wyznaczenia nowego terminu przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską, jeśli nie będzie możliwe jego przeprowadzenie w pierwotnie wyznaczonym terminie, czyli 2 kwietnia 2020 r. - Przewidziano przy tym, że jeżeli przeprowadzenie konkursu okaże się niemożliwe do 15 lipca 2020 r., będzie to równoznaczne z odwołaniem naboru na aplikację uzupełniającą sędziowską, który w 2020 r. nie zostanie w ogóle przeprowadzony. W takim przypadku kandydatom zostaną zwrócone opłaty uiszczone za udział w konkursie - przewidział resort.

maski-zdrowie-pap-1200.jpg
Minister zdrowia: dodatkowy sprzęt ochrony osobistej trafi do ratowników i laboratoriów

Zaproponowany został ponadto przepis mający na celu przyznanie dodatkowych uprawnień urlopowych pracownikom, którzy przygotowują się do egzaminów adwokackiego i radcowskiego. Początkowo egzaminy te były wyznaczone na 24-27 marca br., ale zostały odwołane z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Ziobro: podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa jest naszym obowiązkiem

O opracowaniu projektu nowelizacji specjalnej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych MS informowało we wtorek. Projekt wraz z uzasadnieniem został już przekazany do Ministerstwa Rozwoju, które koordynuje wszystkie prace związane z nowelizacją tej ustawy.


pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik MS: do końca marca odwołanych jest większość rozpraw w sądach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 16:05
- Odwołane są te wokandy, które nie są pilne - mówił w Polskim Radiu 24 rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości, Agnieszka Borowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w funkcjonowaniu sądów. Resort sprawiedliwości ma projekt noweli ustawy dot. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 19:30
Opracowany został projekt noweli ustawy o zwalczaniu koronawirusa, która umożliwi sprawne działanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy np. z powodu kwarantanny dany sąd zostanie całkowicie zamknięty - podał we wtorek resort sprawiedliwości.
rozwiń zwiń