Prezydent: wkrótce wprowadzimy pakiet antykryzysowy

2020-03-18, 12:08

Prezydent: wkrótce wprowadzimy pakiet antykryzysowy
Andrzej Duda. Foto: Kancelaria Prezydenta RP / Facebook

- Uznałem, że jest potrzeba wsparcia ludzi pracujących na co dzień. Ten pakiet musi być bardzo szeroki, kompleksowy i obejmować wszystkie dziedziny życia - powiedział na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj

Prezydent: drobni przedsiębiorcy potrzebują pomocy (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Rada Gabinetowa omówiła pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez koronawirusa. Spotkanie miało formę wideokonferencji
  • Prezydent ogłosił, że w związku z pandemią koronawirusa powstał pakiet antykryzysowy
  • Pakiet nazwany "tarczą antykryzysową" ma pomóc przede wszystkim najmniejszym przedsiębiorcom oraz ich pracownikom

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że powstał projekt pomocy dla osób poszkodowanych w związku z pandemią koronawirusa. Po konsultacji na Radzie Gabinetowej program nazwano: "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS CoV-2".

Powiązany Artykuł

duda 1200 twitter.jpg
"Dziękuję za wkład w walkę z wirusem". Prezydent docenia działania PKN Orlen

Projekt dla "tych w najtrudniejszej sytuacji"

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent zwracał uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej zachorowań, liczba zakażonych nie przyrasta w takim tempie, jakiego początkowo spodziewali się eksperci. "Niemniej jednak przyrasta i należy liczyć się z tym, że będzie coraz większa i coraz więcej będzie w związku z tym problemów" - zaznaczył.

Andrzej Duda wskazał, że wiele osób ma możliwość pracy zdalnej, ale wiele osób nie jest w stanie świadczyć jej w ogóle m.in. z uwagi na brak klientów. - Właśnie o tym rozmawialiśmy dzisiaj, bo to była nasza troska już od dłuższego czasu - podkreślił prezydent.

Jak dodał, wielu polskich przedsiębiorców jest dziś w kłopotach. Podkreślił, że pomoc potrzebna jest zarówno najmniejszym przedsiębiorcom, jak i średnim, ale też tym wielkim. - W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, ci, którzy wzięli kredyty, którzy zaczęli zatrudniać ludzi, ich pracownicy - zauważył prezydent.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Jak się chronić i do kogo się zgłosić? Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Wsparcie dla ciężko pracujących

- Uznałem, że jest przede wszystkim potrzeba wsparcia tych ludzi ciężko pracujących na co dzień i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy, bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co - rzecz jasna - przełoży się w efekcie na całą gospodarkę. W związku z czym ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo głęboki, bardzo kompleksowy i musi obejmować wszystkie dziedziny życia - oświadczył prezydent.

Poinformował, że pakiet ten już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw. - Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli go wprowadzić - dodał.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy

Ulgi dla przedsiębiorców

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że wypracowany pakiet dla przedsiębiorców i pracowników zawiera "różnego rodzaju ulgi, zwolnienia i przesunięcia spłat".

- Czyli można powiedzieć takie swoiste właśnie wakacje, chociażby, jeżeli chodzi o ZUS, o odroczenie płatności ZUS-u. Możliwość rozłożenia tego ZUS-u na raty - poinformował.

Jak dodał, w pakiecie będzie wprowadzony system wynagrodzeń dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą świadczyć pracy. - To jest ręka wyciągnięta i do pracowników, i do przedsiębiorców, bo jest wielu ludzi, którzy są cennymi pracownikami, niezwykle doświadczonymi, zaufanymi dla przedsiębiorców. I liczymy się z tym, że wielu przedsiębiorców stanie w dramatycznej sytuacji, że bez pomocy będą musieli takich ludzi zwolnić - podkreślił Andrzej Duda.

- Więc po to, aby była ta możliwość utrzymania wspólnym wysiłkiem tych miejsc pracy, wysiłkiem z jednej strony państwa polskiego, ale z drugiej strony także i samego pracownika i przedsiębiorcy, utrzymania tych miejsc pracy, ale także i zapewnienia możliwości przetrwania i pracownikom i przedsiębiorcom, będzie wprowadzone specjalne rozwiązanie, z którego mamy nadzieję, że wszyscy ci, którzy znajdą się w trudnej sytuacji, będą mogli skorzystać - mówił prezydent.

Powiązany Artykuł

belgia-1200-pap.jpg
Nadzwyczajna konferencja ministrów UE, we Włoszech wyleczona 95-latka. Koronawirus na świecie

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Giganci zamykają fabryki w Europie. Decyzja Volkswagena, Airbusa i Renault

"Ochrona polskiego systemu bankowego"

Prezydent podkreślił, że obecny kryzys ma charakter ogólnoświatowy, zatem program musiał zakładać, że polskie instytucje muszą radzić sobie same, bez zewnętrznej pomocy, z jednoczesnym osłanianiem naszego sektora finansowego.

- Bo to jest także wielkie zadanie, które spocznie na NBP i KNF, aby również realizować takie działania, które będą chroniły nasz system bankowy, żeby on funkcjonował. To zwiększenie także gwarancji na kredyty, które czy to już wzięli przedsiębiorcy, czy to dopiero wezmą przedsiębiorcy, na bardzo dobrych warunkach - ale zwiększenie gwarancji tych kredytów ze strony BGK. Te gwarancje będą do 80 proc. wartości kredytu - zapowiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że chodzi o to, by w jak największym stopniu ochronić przedsiębiorców, jako że spodziewa się, że trudności będą jeszcze większe.

Prezydent wyraził wdzięczność premierowi, ministrom i ekspertom za przygotowanie pakietu antykryzysowego, ale dziękował też "wszystkim rodakom, którzy w heroiczny sposób działają w ostatnich dniach". Podkreślił, że mówi nie tylko o personelu medycznym, ale też osobom, które sprzedają żywność w sklepach; tym, którzy pracują w transporcie, pilotom, którzy transportują Polaków do ojczyzny oraz wszystkim, którzy zachowując się odpowiedzialnie, chronią innych.

"Sytuacja się pogorszy"

- Nie mamy wątpliwości, że ta sytuacja się pogorszy (...) nie tylko u nas, ale również na świecie. Na pewno nie unikniemy deficytu budżetowego, to już w tej chwili widać - powiedział prezydent.

- Musimy się liczyć z tym, że sytuacja będzie trudniejsza, że warunki nam się pogorszą. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, abyśmy przetrwali i chcę państwa zapewnić, że robimy - zaznaczył.

Prezydent wyraził nadzieję, że "ta tarcza antykryzysowa będzie uruchomiona i że w ten sposób uda nam się wyjść nie tylko z tego kryzysu epidemiologicznego, ale że wyjdziemy w efekcie także z trudnej sytuacji gospodarczej".

Niedobory w placówkach

Mówił również o tym, że brakuje środków ochrony osobistej, a wiele placówek zgłasza niedobory. - Poszukujemy ich w tej chwili na świecie. Wszędzie, gdzie się tylko da - mówił.

- Zobowiązałem się, że skontaktuję się, dosłownie w najbliższym czasie, z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, którego znam osobiście i którego poproszę o to, aby Chiny, które są największym na świecie producentem tego rodzaju środków ochrony bezpośredniej, personalnej, udostępniły nam więcej tego typu wyposażenia - powiedział.

Wyraził przekonanie, że jest to możliwe. - Mam nadzieję, że ta prośba zostanie wysłuchana, oczywiście my to zakupimy, bo są na to środki i nie będziemy ich na to szczędzić - zaznaczył.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej