X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w funkcjonowaniu sądów. Resort sprawiedliwości ma projekt noweli ustawy dot. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 19:30
Opracowany został projekt noweli ustawy o zwalczaniu koronawirusa, która umożliwi sprawne działanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy np. z powodu kwarantanny dany sąd zostanie całkowicie zamknięty - podał we wtorek resort sprawiedliwości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

"Szczegółowe propozycje zmian ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały już przekazane do Ministerstwa Rozwoju, które koordynuje wszystkie prace związane z nowelizacją ustawy" - poinformowało biuro komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czytaj więcej
jedynka michał wójcik 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Michał Wójcik: wokandy ograniczone do pilnych spraw

Resort podał, że na bieżąco monitoruje sytuację w sądach powszechnych i pozostaje w ścisłym kontakcie z prezesami sądów apelacyjnych. We wtorek MS zarekomendowało w związku z tym rozwiązania dotyczące rotacyjnej pracy w sądach oraz propozycje mające na celu zachowanie terminów procesowych w związku z ograniczeniem działalności sądów.

Pomoc w sprawnym funkcjonowaniu sądów

MS poinformowało jednocześnie, że opracowało również projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa, która umożliwi sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy z powodu np. kwarantanny dany sąd powszechny zostanie całkowicie zamknięty.

Jak podano, proponowane zmiany "mają umożliwić prezesom sądów apelacyjnych, a jeśli to nie będzie możliwe - I prezesowi Sądu Najwyższego, wyznaczanie innych, działających sądów do kontynuowania pilnych postępowań". "Będzie też możliwość natychmiastowego delegowania sędziów do tych sądów, aby je wzmocnić kadrowo. Zmiany te obejmą również sądy administracyjne i wojskowe" - przekazało MS.

"Nowelizacja szczegółowo określa rodzaj spraw, które uznaje się za pilne i wobec których będzie można podejmować takie nadzwyczajne decyzje - są to m.in. sprawy dotyczące nieletnich, przemocy w rodzinie, czy o tymczasowe aresztowanie" - napisał resort.

Podziękowania dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości

Jak dodał, niezależnie od tych proponowanych rozwiązań, projekt zakłada również "uregulowanie biegu terminów procesowych i materialnoprawnych oraz kształtu niektórych stosunków prawnych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego".

"MS podkreśla przy tym, że ani minister, ani urząd nie mogą zdecydować o zawieszeniu czy ograniczeniu pracy sądów. Takie decyzje należą m.in. do prezesa sądu i nowe przepisy nic nie zmienią w tym zakresie" - zaznaczono w informacji resortu. Wskazano, że MS nie decyduje także o wstrzymaniu biegu terminów procesowych i materialnoprawnych, gdyż wymagają one interwencji legislacyjnej.

W informacji resort podziękował też prezesom wszystkim sądów "za współpracę i sprawne działanie" oraz pracownikom sądów, stronom i pełnomocnikom "za zrozumienie i wyrozumiałość". MS zaapelowało też "do wszystkich przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości o dalszą współpracę w tym trudnym czasie".

Szczególne prawo

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem weszła w życie 8 marca.

Czytaj więcej
1200_sąd_PAP.jpg
"Największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości". Sądy reagują na koronawirusa

Przewiduje ona m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli.

W skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik MS: do końca marca odwołanych jest większość rozpraw w sądach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 16:05
- Odwołane są te wokandy, które nie są pilne - mówił w Polskim Radiu 24 rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości, Agnieszka Borowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości". Sądy reagują na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 06:35
Z powodu zagrożenia koronawirusem do końca marca w sądach w całym kraju nie odbędzie się większość rozpraw i posiedzeń - zostaną one przełożone na późniejsze terminy. Odbywać mają się tylko najpilniejsze sprawy, które nie mogą być przesunięte na inny termin.
rozwiń zwiń