X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Półmilionowe poręczenie. Agent Tomek opuścił areszt

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 16:19
Tomasz K., znany jako Agent Tomek, b. poseł PiS i b. agent CBA, wyszedł w piątek z aresztu, w którym przebywał ponad trzy tygodnie. Mężczyzna jest podejrzany w śledztwie dotyczącym działalności stowarzyszenia Helper. Musiał wpłacić poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł.
Tomasz K., znany szerzej jako Agent Tomek
Tomasz K., znany szerzej jako Agent TomekFoto: PAP/Radek Pietruszka

Taką możliwość dał podejrzanemu Sąd Okręgowy w Białymstoku swoim postanowieniem z 3 marca, gdy zajmował się zażaleniem obrońcy na 3-miesięczny areszt zastosowany wobec Tomasza K. 20 lutego.

Sąd zdecydował wówczas, że jeżeli do 30 kwietnia podejrzany wpłaci 500 tys. zł poręczenia majątkowego, będzie mógł opuścić areszt tymczasowy.

Uzasadnienie sądu

W uzasadnieniu sąd okręgowy ocenił wówczas, że o ile nie było błędu w rozumowaniu sądu pierwszej instancji przy ocenie podstaw do zastosowania aresztu, to w tej sprawie prawidłowy bieg czynności procesowych można również zagwarantować sięgając – w sposób skuteczny – po środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenie majątkowe.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] "Agent Tomek" będzie mógł wyjść z aresztu po wpłaceniu kaucji? Jest decyzja sądu

"Niebezpieczeństwo utraty odpowiednio dużej sumy pieniężnej, uznać trzeba za właściwy czynnik motywujący stronę procesową do zaniechania podejmowania działań destabilizujących bieg śledztwa i kolidujących z celami prowadzonego postępowania" - uznał wtedy sąd odwoławczy.

Poręczenie wpłacili rodzice

Żona Tomasza K. mówiła po decyzji sądu okręgowego dziennikarzom, że nie dysponuje takimi pieniędzmi, by wpłacić kaucję. Mówiła o publicznej zbiórce i rzeczywiście rozpoczęła ją w internecie. Do wtorku udało się na tym koncie zebrać jednak jedynie nieco ponad 3 tys. zł.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń powiedział PAP, że poręczenie wpłacili rodzice Tomasza K. Dzięki temu w piątek opuścił on areszt.

Agent Tomek 1200.jpg
Sprawa Tomasza K. Obrona zaskarżyła postanowienie o aresztowaniu

Sprawa Helpera

Głównym wątkiem postępowania, które w Białymstoku prowadzone jest od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Według ustaleń śledztwa, część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom.

Podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Tomasz K., który przez pewien czas kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również z zarzutami karnymi w tej sprawie), podejrzany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przywłaszczenie - wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami - ok. 10 mln zł.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Agent Tomek" zatrzymany do śledztwa ws. stowarzyszenia Helper


Ponadto zarzuty dotyczą oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy. To w tym ostatnim wątku 19 lutego zarzuty Tomaszowi K. rozszerzono o kolejne i w związku z nimi skierowano wniosek o areszt, który dzień później zastosował białostocki sąd rejonowy.

W listopadzie, po postawieniu mu głównych zarzutów, wobec Tomasza K. stosowane były przez prokuraturę tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym 500 tys. zł poręczenie majątkowego, którego on jednak wówczas nie wpłacił.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrzymanie "agenta Tomka". Wniosek o areszt i dodatkowe zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 19:04
 - Dodatkowe zarzuty związane z wątkiem tzw. prania brudnych pieniędzy postawiła w środę białostocka prokuratura regionalna Tomaszowi K. - b. posłowi PiS i b. agentowi CBA - w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.
rozwiń zwiń