X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości". Sądy reagują na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 06:35
Z powodu zagrożenia koronawirusem do końca marca w sądach w całym kraju nie odbędzie się większość rozpraw i posiedzeń - zostaną one przełożone na późniejsze terminy. Odbywać mają się tylko najpilniejsze sprawy, które nie mogą być przesunięte na inny termin.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce sądy nie obsługują interesantów
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce sądy nie obsługują interesantówFoto: PAP/Aleksander Koźmiński
sąd FREE 1200.jpg
Rzecznik MS: do końca marca odwołanych jest większość rozpraw w sądach

Jednocześnie wiele sądów zaleca na swych stronach internetowych, aby w marcu z poszczególnymi sekretariatami wydziałów kontaktować się telefonicznie. W sądach ograniczona będzie także możliwość korzystania z biur obsługi interesantów, czytelni akt, biur podawczych i kas sądowych - o czym informują w wydanych zarządzeniach prezesi poszczególnych sądów.

Na przykład wpłaty w tym okresie mogą być przyjmowane tylko na rachunek bankowy danego sądu, w czytelniach będą zaś udostępniane tylko akta spraw, w których mijają terminy na wniesienie odwołań.

Przesunięcia rozpraw - jak informował resort sprawiedliwości - wynikają "z konieczności podjęcia szczególnych środków ostrożności z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa".

Zalecenia GIS: zmiana organizacji sądów

prokuratura1200.jpg
Rozprawy w sprawach nienaglących przesunięte przez koronawirusa

"O podjęcie tego rodzaju kroków zwrócił się do resortu sprawiedliwości Główny Inspektor Sanitarny. W związku z sytuacją epidemiologiczną wynikającą z rozprzestrzeniania się koronawirusa, zalecił on rozważenie możliwości zmiany organizacji pracy sądów wszystkich szczebli oraz reorganizację sposobu prowadzenia rozpraw sądowych, tak aby, o ile to możliwe, ograniczyć do niezbędnego minimum bezpośrednie służbowe kontakty pracowników wymiaru sprawiedliwości z innymi osobami np. podsądnymi, świadkami i rzeczoznawcami" - przekazywał w zeszłym tygodniu resort sprawiedliwości.

Działania organizacyjne dotyczące odwoływania rozpraw w całym kraju w sądach powszechnych wszystkich szczebli przeprowadzono w czwartek i piątek.

"Nie było wcześniej takiej sytuacji w Polsce"

- Wokandy są przesunięte na terminy od 31 marca - poza kilkoma najważniejszymi kategoriami spraw. W Polsce jest około 400 sądów i odpowiednie komunikaty pojawiły się we wszystkich sądach. Bardzo dziękuję sędziom i pracownikom sądów, bo to największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości w ostatnich latach, nie było wcześniej takiej sytuacji w Polsce, a zostało to bardzo sprawnie zrobione - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Do nielicznych spraw, które będą w najbliższych dniach odbywały się w sądach, zaliczono m.in. kwestie stosowania i przedłużania tymczasowych aresztowań, dotyczące zabezpieczeń poprzez orzeczenie pobytu w zakładzie psychiatrycznym, a także kwestie rozpoznawane w postępowaniu przyspieszonym oraz postępowania zagrożone przedawnieniem.

sekal123.jpg
Wiceminister: rekomendujemy zdjęcie mniej pilnych spraw z wokandy do końca marca

Ponadto będą odbywały się sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej i dotyczące umieszczenia nieletniego w schronisku dla nieletnich, związane z przemocą w rodzinie, dotyczące wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) oraz przesłuchania osoby w trybie zabezpieczenia dowodu.

Odwołane rozprawy, ograniczony dostęp

Od poniedziałku zostały także odwołane marcowe rozprawy i posiedzenia jawne w Sądzie Najwyższym, ograniczono także wstęp osób postronnych do budynku SN, większość pracowników w najbliższych dniach ma zaś pracować w sposób zdalny.

Odbywać mogą się tylko posiedzenia niejawne - na przykład 20 marca Izba Dyscyplinarna SN ma rozpatrywać na takim posiedzeniu wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu warszawskiemu sędziemu Igorowi Tulei.

Podobne środki ostrożności - w związku z koronawirusem - wprowadzono w sądownictwie administracyjnym. Rozprawy nie będą się odbywać w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a także w wojewódzkich sądach administracyjnych.

Wstrzymano w tych sądach przyjmowanie interesantów, a także udostępnianie akt w sądowych czytelniach. Te zasady w poszczególnych sądach administracyjnych mają obowiązywać do odwołania lub do 31 marca, albo - jak w WSA w Łodzi - do 3 kwietnia.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a SN. TK znów odroczył rozprawę

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:41
Trybunał Konstytucyjny bez terminu odroczył rozprawę ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym i prezydentem a SN. Rozpatrywanie wniosku marszałek Sejmu w tej sprawie TK rozpoczął w ubiegły wtorek.
rozwiń zwiń