X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ks. Paweł Rytel-Andrianik o przeżywaniu transmisji Mszy świętych

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 10:05
- Wiele zależy od naszego nastawienia, ale są pewne zwyczaje, skupiamy się na Eucharystii, nie robimy innych rzeczy, z uwagą słuchamy Słowa Bożego, włączamy się w celebrację w sposób zależny od naszej wrażliwości – mówił rzecznik Komisji Episkopatu Polski o uczestnictwie we Mszy św. podczas pobytu w domu.
Audio
  • 15.03.2020 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
ks. Paweł Rytel-Andrianik
ks. Paweł Rytel-Andrianik Foto: PR24/AK

Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w sobotę za pośrednictwem stacji telewizyjnych w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Orędzie abp. Gądeckiego. "Nie zamykamy kościołów, zachęcam do korzystania z dyspensy"
abd gądecki 2 PAP 1200.jpg
https://www.polskieradio.pl/7/5766/Artykul/2473780,Oredzie-abp-Gadeckiego-Nie-zamykamy-kosciolow-zachecam-do-korzystania-z-dyspensy?utm_source=polskieradio.pl&utm_medium=mozaika&utm_campaign=mozaika

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zaznaczył, że nie przepisów kościelnych, które mówiłyby, jak dokładnie zachowywać się podczas transmisji Mszy świętej, natomiast kluczowe jest nasze nastawienie i właściwa uwaga poświęcona jej celebracji.

Dodał także, że tegoroczne rekolekcje będą szczególne. - Zazwyczaj my, kapłani, w czasie Wielkiego Postu jesteśmy bardzo zajęci, są rekolekcje, są tłumy ludzi na Mszach świętych. Teraz Przewodniczący Episkopatu prosi, abyśmy jako kapłani, sami w modlili się w kościele o właśnie o ustanie tej epidemii oraz w intencji osób, które chorują i tych, które się nimi opiekują, ale modlili sami – dodał.

Abp Gądecki w orędziu poprosił o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób, które – jak powiedział - płynie z troski o zdrowie wszystkich. "Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we Mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny" – wskazał.

Bazylika PAP 1200.jpg

Program 1 Polskiego Radia umożliwia uczestnictwo w mszy świętej. Będą transmisje niedzielnych nabożeństw

Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który powiedział, że Kościół jest "szpitalem polowy". - Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek "w świecie ze swej natury niedoskonałym". Dlatego właśnie, respektując zalecenia władz sanitarnych, nie zamykamy kościołów. Dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej obecności i Bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii, z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój - mówił abp Gądecki.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Walczak

Goście: Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Data emisji: 13.03.2020

Godzina emisji: 08.45

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Msze św. ograniczone do 50 osób. Abp Gądecki: proszę o duchową łączność

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 22:35
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.
rozwiń zwiń