X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dolnośląskie: wyrok dla księdza oskarżonego o czyny pedofilskie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 12:45
Sąd Rejonowy w Zgorzelcu skazał Piotra M., proboszcza z miejscowości Ruszów (pow. zgorzelecki), oskarżonego o czyny pedofilskie w stosunku do dwóch dziewczynek.
Ksiądz Piotr M. wyprowadzony przez policjantów z budynku po ogłoszeniu wyroku w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu
Ksiądz Piotr M. wyprowadzony przez policjantów z budynku po ogłoszeniu wyroku w Sądzie Rejonowym w ZgorzelcuFoto: PAP/Aleksander Koźmiński

O wyroku, który zapadł w piątek przed zgorzeleckim sądem, poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski.

Sąd skazał księdza Piotra M. na karę pięciu lat bezwzględnego więzienia. - Orzekł też wobec oskarżonego dożywotni zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad małoletnimi oraz 15-letni zakaz kontaktowanie się z pokrzywdzonymi w tej sprawie - powiedział prokurator. Ksiądz ma zapłacić też 25 tys. zł nawiązki dla każdej z pokrzywdzonych osób.

Prokurator dodał, że wymierzona kara jest zgodna z tą, której domagało się oskarżenie. Proces M. był utajniony.

PAP papież Franciszek audiencja 1200.jpg
Franciszek zniósł tajemnicę papieską ws. pedofilii. Ekspert: nie ma innej drogi

Zawiadomienie matki

Ksiądz został zatrzymany w maju ubiegłego roku. Policję o podejrzeniu molestowania małoletniej dziewczynki zawiadomiła wówczas matka dziecka. Decyzją sądu duchowny został wówczas aresztowany na trzy miesiące.

M. został oskarżony o to, że dopuścił się wobec dwóch dziewczynek innych czynności seksualnych. Do molestowania miało dojść według prokuratury w 2019 r., podczas przygotowań dzieci do pierwszej komunii świętej.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prymas Polski o walce z pedofilią: uczyniliśmy bardzo ważny krok w budowie systemu pomocy

Podczas śledztwa prokuratura apelowała do osób, które zostały pokrzywdzone przez M. lub były świadkami jego zachowań pedofilskich, aby zgłaszały się do śledczych. Piotr M. posługę kapłańską pełnił w latach 1978-2019 na terenie Wrocławia, Jędrzychowic, Niedźwiedzic i Ruszowa.

Wszczęto dochodzenie kanoniczne

Prokurator Czułowski powiedział wcześniej, że w tej sprawie zgłosiło się 18 osób. - Te przypadki zostały wyłączone do odrębnego postępowania - mówił wcześniej prokurator. O te czyny ksiądz nie został jednak oskarżony, gdyż uległy one przedawnieniu.

Po postawieniu zarzutów proboszczowi z Ruszowa biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wszczął dochodzenie kanoniczne w jego sprawie.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak