X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Żadnych śladów i dożywocie. Tragiczny romans niepełnosprawnego Piotra Mikołajczyka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:00
Brutalne podwójne zabójstwo siekierą. Na miejscu mnóstwo krwi i śladów biologicznych. Żaden z nich nie należy do niepełnosprawnego Piotra Mikołajczyka. Mimo to mężczyzna zostaje skazany na dożywocie. Sprawą zajęli się reporterzy programu TVP Info "Kasta".
Kadr z programu Kasta
Kadr z programu "Kasta"Foto: TVP Info

kasta_tvp_milewski1200.jpg
"Marnie pan skończy". Groźby, korupcja i ustawianie spraw w lubelskim świecie prawniczym
  • Piotr Mikołajczyk odsiaduje wyrok za podwójne brutalne zabójstwo
  • Skazano go, bo przyznał się do winy
  • Jednak na miejscu zbrodni nie znaleziono żadnych śladów, które byłyby jednoznacznym dowodem na to, że to on dopuścił się zbrodni

Sąd I instancji skazał mężczyznę na dożywocie. Po apelacji wyrok zmieniono na 25 lat. Jednak nawet sędziowie mieli w tej sprawie wątpliwości.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Mężczyzna odsiaduje wyrok za morderstwa. Do dzisiaj nie znaleziono dowodów jego winy

Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu "Kasta".

kasta 663.jpg
Zamordowali jej męża, sprawę umorzono. "Prokurator Lenarczyk zmieniła nasze życie w piekło"

Jesienna noc, która zmieniła wszystko

Rok 2010, Tłokinia Wielka, wieś w gminie Opatówek niedaleko Kalisza. Niepełnosprawny umysłowo Piotr Mikołajczyk pracuje tu dorywczo w jednym z gospodarstw. Jest biedny i zupełnie nieporadny życiowo. Nie ma gdzie mieszkać, więc najczęściej nocuje u swojego gospodarza w stodole. Śpi tam nawet jesienią i zimą. 

To wtedy poznaje nieco starszą kobietę, Monikę, która mieszka w gospodarstwie po drugiej stronie drogi. Mężczyzna zaczyna się z nią spotykać. Pewnej jesiennej nocy, w domu kobiety, dochodzi między nimi do zbliżenia. W tym czasie w drugim pokoju śpią 10-letnia córka kobiety i babcia. Gdy Piotr opuszcza budynek, starsza kobieta krzyczy na niego i zakazuje mu kolejnych wizyt.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Robi się z człowieka przestępcę". Nierówna walka rozwiedzionych ojców o opiekę nad dziećmi

- Mimo to umawiają się na schadzkę tydzień później. Jednak gdy mężczyzna pojawia się w umówionym miejscu, nie ma tam jego ukochanej. Czeka za to matka kobiety - relacjonują reporterzy programu "Kasta".

Wtedy miało dojść do kłótni, a wg prokuratury mężczyzna już wcześniej zaplanował, że nastraszy kobietę siekierą.

Kasta 060320-1200.jpg
Sprawa odebrania matce 11 dzieci przez sąd. Pani Magdalena zapowiada walkę do końca

Jedna siekiera, dwie ofiary

Zamordowana kobieta dostała kilka ciosów. Gdy na miejscu pojawiła się konkubina Piotra, zastała matkę nieprzytomną, z licznymi ranami na głowie. Monika postanowiła uciec, jednak wtedy ktoś złapał ją za kaptur i zamordował tą samą siekierą. - Narzędzie nie zostało odnalezione - komentuje Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. 

- On jest niewinny. Muchy by nie zabił - mówi jeden z mieszkańców Tłokini Wielkiej.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Za sprzedaż telefonu tyle, co za aferę Amber Gold. Mateusz L. walczy o sprawiedliwość

Policja długo szukała sprawców. Po ośmiu miesiącach do śledczych wpłynął anonimowy donos, który wskazywał na to, że zabójcą jest Piotr. Reporterzy "Kasty" dowiedzieli się, że wcześniej wpłynęły też donosy, które wskazywały trzech zupełnie innych sprawców.

Na miejscu śledczy znaleźli mnóstwo śladów biologicznych. Jednak żaden z nich nie należał do Piotra Mikołajczyka. Zabezpieczono także odcisk buta oraz krwawy odcisk dłoni na framudze drzwi. Tych śladów również nie dopasowano do Piotra.

tvp kasta 1200.jpg
Uniewinniony po latach. Batalia mężczyzny oskarżonego o znęcanie się nad żoną

Sceny rodem z "Przesłuchania" Bugajskiego

Reporterzy ustalili, że w czasie przesłuchań śledczy mieli polewać podejrzanego zimną wodą - dopiero wtedy przyznał się do winy, zachęcany zresztą przez jednego z policjantów. Przestraszony, podpisał dokument.

Kilkanaście godzin później prokuratura postawiła mu zarzut zbrodni dwukrotnego morderstwa i wystąpiła do sądu z wnioskiem o areszt. Od tego czasu Piotr nieprzerwanie siedzi za więziennymi kratami.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Wyrok, który gnębi człowieka", czyli historia fikcyjnej umowy i rzekomego długu

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że wcześniejsze zeznania mężczyzny nie były wiarygodne. Mimo braku innych dowodów sąd za wiarygodne uznał tylko wymuszone przyznanie się do winy.

tvp kasta 1200.jpg
Trzej Ukraińcy zostali uniewinnieni od zarzutu brutalnych napadów rabunkowych

Uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 26 stycznia 2015:

"Biegłe podkreślały, iż to, że oskarżony ma pewne problemy z nauką, w szczególności z rozwiązywaniem zadań arytmetycznych i nie rozumie pewnych abstrakcyjnych pojęć, nie oznacza, iż nie miał zachowanej możliwości rozumienia znaczenia czynności, w których uczestniczył". 

* * *

Program TVP Info zatytułowany "Kasta" przedstawia przypadki osób pokrzywdzonych przez sądy, często wbrew rozsądkowi i przedstawionym dowodom, za to w majestacie prawa.

Następny odcinek "Kasty" w czwartek, 12 marca o godz. 21.30.

kstar / TVP.info

Czytaj także

Łagodniejszy wyrok za zabójstwo 18-latki. Ziobro: to krzywdzi rodziny ofiar

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 16:13
SN oddalił złożoną przez ministra sprawiedliwości kasację ws. zabójstwa w Ząbkowicach Śląskich. Zbigniew Ziobro ocenił, że "pobłażliwe traktowanie brutalnych zabójców jest niedobrą praktyką". Zapowiedział, że po wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego "kary orzekane za tak brutalne zbrodnie będą na pewno surowsze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna odsiaduje wyrok za morderstwa. Do dzisiaj nie znaleziono dowodów jego winy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 12:29
Piotr Mikołajczyk odsiaduje kontrowersyjny wyrok 25 lat więzienia za podwójne brutalne zabójstwo. Skazano go, bo przyznał się do winy, ale na miejscu zbrodni nie znaleziono żadnych śladów, które byłyby jednoznacznym dowodem na to, że to on dopuścił się zbrodni. Sprawą zainteresowali się reporterzy programu TVP Info "Kasta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"On był dla mnie prawdziwym ojcem". Ciąg dalszy sprawy Roberta Fidury

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 10:06
- Moja strefa komfortu nigdy nie została przez niego naruszona. Mam żal do sądu o to, że nie poinformował mnie, że mam tu jakieś prawa. Oczekuję sprawiedliwości. Nie rozumiem tego, że najpierw dwa razy go uniewinniono, a potem skazano - mówiła pani Magdalena, rzekoma ofiara mężczyzny oskarżonego o jej molestowanie w sprawie, którą ujawniono w programie "Kasta" w TVP Info.
rozwiń zwiń