X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Dziś posiedzenie TK

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 06:40
O godzinie 11.00 zacznie się druga rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w pełnym skladzie w sprawie wniosku złożonego przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Dotyczy on sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem. Wniosek został złożony w związku ze styczniowym posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego, podczas którego sędziowie zajęli się statusem sędziów powołanych przez nową KRS.
Audio
  • Drugie posiedzenie TK w sprawie sporu kompetencyjnego. Relacja Aneta Pawłowska-Krać (IAR)
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

Dzisiejsza rozprawa zacznie się od pytań do stron. Podczas pierwszego posiedzenia we wtorek tydzień temu, stanowiska dotyczące sporu kompetencyjnego prezentowały strony, czyli przedstawiciele marszałka Sejmu, prezydenta i prokuratora generalnego.

Nie pojawił się nikt z Sądu Najwyższego. Powód braku stawiennictwa Sąd Najwyższy wyjaśnił w piśmie do Trybunału. Odczytywała je sędzia Krystyna Pawłowicz: "W składzie wyznaczonym do rozpatrzenia niniejszej sprawy Trybunał Konstytucyjny utracił możliwość rzetelnego sprawowania funkcji powierzonych mu przez ustawodawcę".

PAP Trybunał Konstytucyjny budynek 1200.jpg
Spór kompetencyjny. TK zdecydował ws. stosowania uchwał Sądu Najwyższego

Nie było też nikogo z biura rzecznika praw obywatelskich, który przystąpił do sprawy. Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek mówiła, że zaistniał spór kompetencyjny między prezydentem a Sądem Najwyższym. Jak mówiła minister - podejmując uchwałę trzech izb Sąd Najwyższy wkroczył w uprawnienia prezydenta związane z powoływaniem sędziów.

Uchwała trzech izb SN

Reprezentujący prokuratura generalnego prokurator Robert Hernand mówił, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego prowadzi do stygmatyzacji sędziów: "Sąd Najwyższy zakłada dopuszczalność wykreowania gorszej kategorii sędziów, przez relatywizację aktu powołania".

Według Sądu Najwyższego sporu kompetencyjnego nie ma, bo każdy organ działa w ramach swoich kompetencji. To stanowisko także odczytała sędzia Krystyna Pawłowicz: "Wniosek marszałka Sejmu został złożony w złej wierze, nie tyle w celu rozstrzygnięcia rzeczywistego sporu, ile w celu uniemożliwienia Sądowi Najwyższemu wykonywania uprawnień jakie przyznał mu ustawodawca".

Stosowanie uchwały wstrzymane

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w przeddzień posiedzenia trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego 23 stycznia podjęli uchwałę, zgodnie z którą skład sądów powszechnych, w których zasiadają sędziowie wyłonieni przez nową KRS, jest nienależyty.

Sędziowie orzekli jednak, że uchwała nie działa wstecz, a wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Stosowanie uchwały zostało wstrzymane przez Trybunał Konstytucyjny do czasu rozpoznania wniosku złożonego przez marszałek Sejmu.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:00
Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym. Dodała, że krok ten jest związany z zaplanowanym na jutro posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. 
rozwiń zwiń