X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejny proces gangu pruszkowskiego. W sądzie m.in. "Słowik", "Parasol" i "Wańka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 19:40
W Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył kolejny proces członków gangu pruszkowskiego i ochranianej przez niego grupy wyłudzającej podatki VAT. Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. Andrzej Z. ps. Słowik, Janusz P. ps. Parasol i Leszek D. ps. Wańka.
Audio
  • Krzysztof Gienas: proces pokazuje jak ewoluuje działalność przestępcza (IAR)
  • Krzysztof Gienas o tym, jak działały grupy (IAR)
Prokuratura oskarża członków grupy przestępczej o to, że dopuszczali się przestępstw skarbowych
Prokuratura oskarża członków grupy przestępczej o to, że dopuszczali się przestępstw skarbowychFoto: PAP/Mateusz Marek

Akt oskarżenia ma ponad 2 tysiące dwieście stron. Jego skróconą wersję ponad dwie godziny odczytywał przed sądem prokurator Krzysztof Gienas z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Jak mówi prokurator - sprawa dotyczy dwóch grup przestępczych i jest przykładem przenikania się przestępczości gospodarczej i kryminalnej. - Jedna z grup zajmująca się przestępczością gospodarczą w ramach swojej działalności wykorzystywała fundusze drugiej grupy, którą kierowała osoba związana z tzw. starą grupą pruszkowską. W ten sposób doszło do nawiązania współpracy między tymi dwoma konglomeratami przestępczymi - mówił Gienias. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wymuszenia, haracze, egzekucje. Jak rodziła się przestępczość zorganizowana w latach 90.?

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_Pruszków_mafia_East_News.jpg
Mafiosi "Pruszkowa" zostają w areszcie. Nie mieli pieniędzy na kaucję

Przestępstwa skarbowe mafiosów 

Zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Sebastiana W. zajmowała się między innymi oszustwami vatowskimi. Grupa działała od 2013 do 2017 roku w Warszawie, Wrocławiu innych miastach Polski, a także w Czechach i Niemczech. Interesy grupy kierowanej przez Sebastiana W. ochraniali między innymi członkowie tzw. grupy pruszkowskiej, w tym Andrzej Z. pseudonim Słowik.

Prokuratura postawiła łącznie ponad dwieście zarzutów. Główne dotyczą oszustw gospodarczych, m.in. wystawiania nierzetelnych faktur i prania brudnych pieniędzy, ale także pobić i wymuszeń rozbójniczych. Najcięższe zarzuty dotyczą szefów obu grup przestępczych, Sebastiana W. i Andrzeja Z. pseudonim Słowik. Działalność obu organizacji znacznie uszczupliła skarb państwa. W wyniku przestępstw skarbowych to strata w wysokości 193 milionów złotych.

33 terminy rozpraw

Ta sprawa ilustruje, jak zmienia się przestępczość, mówił prokurator. - Rozpoczęty dziś proces pokazuje, jak przestępczość rozrasta się od działalności kryminalnej ewoluując w stronę przestępstw gospodarczych, giełdowych, manipulacji instrumentami finansowymi. To jest dostrzegalne na kanwie tej sprawy - podkreślił po zakończeniu rozprawy prokurator.

Proces prowadzi sędzia Piotr Maksymowicz. Sąd wyznaczył dotąd 33 terminy rozpraw, sięgają do czerwca. Na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na jutro, będą odczytywane protokoły z przesłuchań szefów obu grup przestępczych.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opuszczą areszt po wpłaceniu kaucji. Sąd zdecydował ws. bossów "Pruszkowa"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 12:17
Członkowie mafii pruszkowskiej, w tym Janusz P. - ps. Parasol, Andrzej Z. - ps. Słowik oraz Leszek D. - ps. Wańka, oskarżeni m.in. o wyłudzenia VAT, będą mogli opuścić areszt za kaucją. Wynika to z postanowienia sądu, o którym poinformowała sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.
rozwiń zwiń