X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 08:11
Osoba, u której rozpoznano obecność koronawirusa, znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze w województwie lubuskim. - Pacjent czuje się dobrze, wszystkie procedury zadziałały prawidłowo - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Audio
  • Łukasz Szumowski: w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa (IAR)
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce
  • Pacjent szpitala w Zielonej Górze czuje się dobrze, osoby, które miały z nim kontakt zostały objęte kwarantanną
  • Wszystkie procedury wdrożone przez Ministerstwo Zdrowia zadziałały prawidłowo
  • Łukasz Szumowski podziękował służbom sanitarnym za sprawne działanie

Minister zdrowia wyjaśnił, że na 560 pobranych próbek, uzyskano 1 wynik dodatni. - Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną - podkreślił Łukasz Szumowski.

O sytuacji zostali powiadomieni premier i prezydent. Minister zaapelował do wszystkich obywateli o spokój i rozsądek, a także o przestrzeganie zaleceń resortu zdrowia i służb sanitarnych. Podkreślił, że nasz kraj jest dobrze przygotowany zarówno do zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jak i do leczenia przypadków zachorowań.

Pacjent, który zakażony jest koronawirusem, wrócił do Polski z Niemiec. Jak wyjaśniono podczas konferencji prasowej, osoba ta, po rozpoznaniu u siebie objawów choroby skontaktowała się z lekarzem i służbami sanitarnymi, a później specjalnie przygotowaną karetką przewieziona do szpitalnego oddziału zakaźnego.

- Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w którymś z oddziałów mamy większe obłożenie, mamy procedury, które zwiększają liczbę łóżek zakaźnych w danym szpitalu. Mamy kontakt z wojewodami dotyczący wolnych łóżek, ale to nie jest sytuacja na dziś. Dzisiaj mamy miejsca i możemy pacjentów przyjmować wszystkich, którzy tego potrzebują i tutaj na dzień dzisiejszy nie ma ryzyka - powiedział Szumowski.

Przypomniał, że w Polsce jest 79 oddziałów zakaźnych, trzy oddziały podległe Ministerstwu Obrony Narodowej. - Śledzimy sytuację. Są przygotowane scenariusze na wszystkie ewentualności. Mamy blisko trzy tys. łóżek zakaźnych - przypomniał.

Koronawirus Wielka Brytania 1200 PAP.jpg
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Europie. Sprawdź najnowsze dane

Sprawne działanie służb

Szef resortu zdrowia służbom sanitarnym podziękował za bardzo sprawne działanie, a wojewodzie za odpowiednią karetkę do przewozu osób. - Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową - zaznaczył minister.

- Pojawienie się koronawirusa w Polsce nie zmienia wiele w naszych procedurach - podkreślił Łukasz Szumowski. Jak wskazał, GIS rozesłał różne dokumenty opisujące, jak się zachowywać. Wszyscy to dostali, zapoznali się i wiedzą, jak postępować - dodał.

TVP Info

- Wszystkie testy w Policach są ujemne - dodał minister, odnosząc się do przypadku kwarantanny ponad 200 osób w internatach w tym mieście. W Policach kwarantannie poddano wychowanków i wychowawców tamtejszego zespołu szkół. Obecnie w szczecińskim szpitalu wojewódzkim przebywa pięć osób z podejrzeniem koronawirusa: dwie kobiety, dziewczęta z polickiego zespołu szkół i dziesięciolatka z Kołobrzegu. Próbki od nowych pacjentek (dziewcząt i jednej z kobiet) zostały we wtorek wysłane do PZH, wszystkie okazały się ujemne.

Sanepid może zakończyć kwarantannę

- Jeśli u osób objętych kwarantanną zakażenie nie zostanie potwierdzone, inspekcja sanitarna ma pełne prawo do zakończenia kwarantanny - powiedział Szumowski. - Procedura zakłada badanie osób podejrzanych o zakażenie. Osoby w kwarantannie - jak definicja mówi - są zdrowe, bo tym się różni kwarantanna od izolacji - izolujemy osoby chore, a kwarantannie poddajemy osoby zdrowe - mówił szef resortu zdrowia.

Jak zapobiegać zakażeniu? Jak zapobiegać zakażeniu?

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, osoby, które podróżują po Chinach, Korei Południowej oraz Iranie, powinny unikać miejsc publicznych, takich jak targowiska, w których mogą znajdować się martwe zwierzęta, przestrzegać higieny rąk oraz unikać kontaktu z osobami mającymi objawy choroby układu oddechowego.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem w ciągu czternastu dni po powrocie z tych krajów, należy telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego. Do wczoraj na całym świecie odnotowano 90 663 przypadki koronawirusa, zmarły 3124 osoby. Najwięcej śmiertelnych przypadków odnotowano w Chinach, Iranie, Włoszech oraz w Korei Południowej.

pg,iar,pap

Czytaj także

Epidemia koronawirusa na świecie. GIS ostrzega podróżujących

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 01:15
Główny Inspektor Sanitarny w najnowszym komunikacie w związku z epidemią koronawirusa nadal nie zaleca podróży do Chin, Iranu, Korei Południowej oraz Włoch. Ostrzega też przez wyjazdami do Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do 28 marca zawiesiły rejsy do Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w USA: kolejne ofiary śmiertelne i zakażeni. Rząd uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 04:36
Do 9 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w stanie Waszyngton (północny zachód USA), 27 osób jest zakażonych - poinformowały władze stanowe. Przypadki zgonów wystąpiły w hrabstwie King (8) i sąsiednim hrabstwie Snohomish (1).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodzi o bezpieczeństwo i możliwości obrony". Marek Zagórski o ustawie ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 07:57
- Komentarze dotyczące zagrożenia, próby obejścia konstytucji są nie na miejscu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister cyfryzacji Marek Zagórski. Odniósł się do zarzutów opozycji, że przyjęta ustawa ws. koronawirusa może odbierać część praw obywatelskich.
rozwiń zwiń