X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy. To jest znak firmowy PiS

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 12:33
- Łączne dochody budżetowe w ciągu 5 lat wzrosły o 146 mld zł. To jest miara profesjonalnego, sprawnego zarządzania budżetem państwa, sprawnego zarządzania finansami publicznymi - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, podsumowując 100 dni rządu. Podkreślił, że rząd realizuje obiecane wyborcom programy, w tym tzw. 13. emeryturę, 100 obwodnic i Mały ZUS.
Audio
  • Mateusz Morawiecki o naprawie finansów publicznych (IAR)
  • Minister Infrastruktury o programie 100 Obwodnic (IAR)
  • Minister rolnictwa: wyrównanie unijnych dopłat dla rolników to priorytet rządu (IAR)
  • Marlena Maląg o realizacji obietnicy 13. i 14. emerytury (IAR)
  • Minister Zdrowia o programie Profilaktyka 40 Plus (IAR)
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji dot. podsumowania 100 dni rządu
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji dot. podsumowania 100 dni rząduFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • W kancelarii premiera odbyło się podsumowanie stu dni rządu, w tym realizacji "piątki na 100 dni"
  • Mateusz Morawiecki podkreślił, że wprowadzenie reform przez jego rząd było możliwe, dzięki naprawie finansów publicznych
  • Premier podsumował realizację pięciu zapowiedzi z kampanii. Na tej liście znalazły się trzynasta i czternasta emerytura, budowa 100 obwodnic, Mały ZUS Plus, pakiet kontrolnych badań zdrowotnych i plan dojścia do równych dopłat dla rolników 

- Mówi się, że wybory to takie święto demokracji i rzeczywiście raz na cztery lata wybory do parlamentu są takim świętem - podkreślił szef rządu. Jak dodał, najważniejsze jest jednak to, co dzieje się pomiędzy kolejnymi wyborami.

- Mniej spektakularny, ale rzeczywisty rozwój kraju odbywa się poprzez to, co dzieje się pomiędzy poszczególnymi wyborami, dzieje się w czasie rzeczywistych rządów. Zależy od tego, czy rząd potrafi wykonywać to, do czego się zobowiązał w trakcie wyborów. Krótko mówiąc, czy wywiązuje się ze swoich zobowiązań, czy rzetelnie je realizuje - dodał Morawiecki.

Szef rządu w tym kontekście zwrócił uwagę, że "mamy równo rok od innej piątki". - Rok temu wspominaliśmy o innej piątce. To była piątka Jarosława Kaczyńskiego i ta piątka została w pełni zrealizowana - podkreślił. Wymienił tu rozszerzenie programu 500plus również na pierwsze dziecko. Zauważył, że program ten "zasadniczo zmienił życie polskich rodzin we wszystkich zakątkach naszej ojczyzny".

"Nasz rząd sprawnie zarządza finansami publicznymi"

Wskazał też na program odbudowy połączeń, głównie autobusowych, 13 emeryturę, zerowy PIT dla młodych oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc. i podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wprowadzenie reform przez jego rząd było możliwe, dzięki naprawie finansów publicznych. Jak mówił, to brak profesjonalnego podejścia do budżetu państwa spowodował, że przez budżet państwa przeciekały pieniądze, a różne grupy przestępcze kradły te pieniądze na prawo i lewo. Taka była rzeczywistość w czasach naszych poprzedników - oświadczył.


Premier oświadczył, że jego rząd zmienił tę rzeczywistość. Jak wskazywał, w ciągu ostatnich 5 lat dochody podatkowe wzrosły o 50 proc., o 130 mld zł - z około 260 mld zł do 390 mld. - To jest skala naszych osiągnięć - zauważył.

Program "Piątka na sto dni" prezentowali w czasie kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Zapewniali, że w ciągu pierwszych stu dni nowej kadencji rządu zostaną uchwalone odpowiednie ustawy lub przygotowane programy dotyczące wprowadzanych zmian.

shutterstock_mały zus 1200.jpg
Mały ZUS Plus wybrało 223 tysiące przedsiębiorców

Mały ZUS

Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego, to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Zakłada niższe, proporcjonalne do dochodów składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. W ramach małego ZUS-u Plus podniesiono próg przychodu uprawniający do skorzystania z ulgi z 63 tysięcy złotych do 120 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do wysokości średnio miesięcznego dochodu za rok ubiegły. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ponad 240 tysięcy przedsiębiorców zgłosiło do tej pory chęć skorzystania z ulgi w ramach Małego ZUS Plus.

Trzynasta emerytura

myimage (13).png
Ile wyniesie w tym roku trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w ubiegłym roku. Premier zapowiedział w expose, że będzie to stałe rozwiązanie. W ostatni wtorek ustawę w tej sprawie podpisał Andrzej Duda. W tym samym dniu rząd przyjął ustawę, która gwarantuje w przyszłym roku wypłatę również czternastej emerytury.

100 obwodnic

Trzy tygodnie temu Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło program budowy 100 obwodnic. Ma kosztować 28 miliardów złotych i doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa oraz wyprowadzenia ruchu drogowego poza tereny zurbanizowane. W ramach programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów. Powstaną między innymi obwodnice Głogowa, Legnicy, Oławy, Brześcia Kujawskiego, Kruszwicy, Nowego Targu, Wadowic, Siedlec i Ostrołęki.

Równe dopłaty dla rolników

Zrównanie dopłat dla rolników to program działań dotyczących negocjacji w sprawie kolejnego, wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Na początku tygodnia w Warszawie spotkali się ministrowie rolnictwa z Europy Środkowej i Wschodniej. Podkreślali zgodnie, że budżet na rolnictwo nie może być mniejszy niż do tej pory.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dopłaty dla polskich rolników muszą być zrównane ze średnim poziomem w Unii Europejskiej. Zmniejszenia wydatków na rolnictwo w latach 2021-2027 domagają się między innymi Szwecja, Dania, Holandia i Austria. Przywódcy tych krajów tłumaczą to chęcią pozyskania środków na politykę obronną i migracyjną Unii Europejskiej. Poza krajami Trójmorza, na redukcję budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 nie zgadza się między innymi Francja.

"Profilaktyka 40 plus"

W piątek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało szczegóły programu "Profilaktyka 40 plus". W ramach programu lekarze mają oceniać czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby, zlecając osobom powyżej 40 lat określone badania. Z programu mają skorzystać wszystkie osoby między 40 a 65 rokiem życia, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale mają ubezpieczenie zdrowotne.

W sobotę podczas podsumowania 100 dni rządu Łukasz Szumowski podkreślał wagę badań profilaktycznych. - Możemy zdążyć przed rakiem, zdążyć przed udarem i zdążyć przed cukrzycą wykonując badania profilaktyczne. Do tej pory Polacy zgłaszali się w bardzo niskim odsetku na badania: 14-16 proc. na profilaktykę raka jelita grubego, 40 proc. na profilaktykę raka piersi. W Islandii to jest 90 proc. Dzięki temu programowi dotrzemy do 11 mln potencjalnie chorych, którym można pomóc zanim będą naprawdę chorzy. Lepiej inwestować w zdrowie zanim będziemy chorzy - zaznaczał minister zdrowia.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier w Pradze: domagamy się wyrównania dopłat dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:33
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że państwa Grupy Wyszehradzkiej chcą wyrównania dopłat dla rolników z Europy Środkowo-Wschodniej do poziomu dotacji, które otrzymują farmerzy z Europy Zachodniej. Szef rządu przebywa obecnie na Szczycie Państw Spójności w Pradze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o 30-krotności składek ZUS: czasami nie warto o pewne rzeczy kruszyć kopii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:04
- Czasami warto odstąpić i dać sobie czas - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" odpowiadając na pytanie, czy grupa wicepremiera Jarosława Gowina zablokowała likwidację limitu tzw. 30-krotności składek do ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma powodów do niepokoju". Premier przedstawił plan ochrony Polaków przed koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 18:40
- Żadna z osób przetransportowanych do Polski nie ma objawów choroby, ale będą one poddane obserwacji. Nie ma żadnych powodów do niepokoju, w pełni panujemy nad sytuacją - powiedział premier Mateusz Morawiecki, informując o sytuacji związanej z koronawirusem z Chin.
rozwiń zwiń