X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wernisaż wystawy Andrzeja Krauzego. Piotr Gliński: jego dzieła demaskowały rzeczywistość PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 22:02
- Rysunki, plakaty i ilustracje Andrzeja Krauzego pełniły niezmiernie ważną funkcję swoistego bezpiecznika kulturowego - mówił wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy Andrzeja Krauzego pt. "Lekcja fruwania" w stołecznej Zachęcie.
Piotr Gliński (w środku) podczas otwarcia wystawy Andrzeja Krauzego pt. Lekcja fruwania w Zachęcie
Piotr Gliński (w środku) podczas otwarcia wystawy Andrzeja Krauzego pt. "Lekcja fruwania" w ZachęcieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Mam nadzieję, że wystawa pozwoli na przywrócenie do krwiobiegu polskiej kultury twórczości Andrzeja Krauzego i umożliwi zapoznanie się zwłaszcza z tą jej częścią, która była w Polsce przez kilka dziesięcioleci nieobecna - powiedział prof. Piotr Gliński podczas piątkowego wernisażu.

lekcje fruwania 1200.jpg
Wyniesione z młodości. "Lekcja fruwania" Andrzeja Krauze w Zachęcie

Podkreślił, że "dzieło i osoba twórcy, zaproszonego do Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki przywołuje na myśl wiele istotnych aspektów współczesnego świata i naszej ojczystej historii".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Weekend Kulturalny. Galeria Opera - Wystawa: Władysław Hasior

- Powstałe w latach 70. rysunki, plakaty i ilustracje Andrzeja Krauzego komentowały i demaskowały ówczesną, niekiedy tragikomiczną, a częściej tragiczną rzeczywistość szarego i beznadziejnego PRL-u. I pełniły również wtedy niezmiernie ważną funkcję swoistego bezpiecznika kulturowego, jednego z wielu, na szczęście w owych czasach, mechanizmów obronnych, enklaw, pozwalających przetrwać i trwać w warunkach beznadziejnego systemu - powiedział minister kultury.

Rysunki z "The Guardian"

Na wystawie prac Andrzeja Krauzego "Lekcja fruwania" znalazły się przede wszystkim rysunki powstałe podczas jego trzydziestoletniej współpracy z brytyjską gazetą "The Guardian". Twórczość artysty zdecydowano się pokazać podczas ekspozycji na przykładzie tylko jednego czasopisma, wybranego spośród wielu, z którymi współpracował - po to, by nie tylko przyjrzeć się różnorodności form rysunkowych i przemiany stylu rysownika, ale też ukazać, jak wizualnie zmieniała się przez lata gazeta.

Zaprezentowano także serie jego bardziej osobistych prac, tworzonych w pracowni, dla siebie. Po raz pierwszy pokazano w całości autobiograficzny cykl "Mr Pen. His life and work/Pan Pióro. Jego życie i twórczość" i "Unfinished Biography of Mr Pen/Niedokończona biografia Pana Pióro". Zobaczyć również można wycinanki, w których narzędzie pracy artysty pióro ze stalówką zastąpił skalpel.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bauhaus. Totalne dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 16:46
- Projektowanie to jest życie, chodzi o codzienne obcowanie człowieka z projektem na każdym poziomie: solniczki, telefonu komórkowego czy całego budynku. To jest Bauhaus – tłumaczył w "Wybieram Dwójkę" Grzegorz Stiasny, architekt i wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ładowski styl Winczego w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:33
- Stolarz, stolarz, niech żyje, żyje nam! Śpiewano mu na urodzinach. Tak świetnie znał się na rzemiośle – w „Kwadransie bez muzyki” architekta Władysława Wincze wspominał prof. Michał Jędrzejewski, uczeń i przyjaciel artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lekcja fruwania". Wystawa, która przedefiniuje pojęcie prasy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 10:00
- Wystawa Andrzeja Krauzego to ekspozycja monograficzna, która pokazuje tylko kilka interesujących wątków w jego twórczości. Nie tylko przedstawia jego dzieła, ale jest też spojrzeniem na rolę prasy i jej przemianę w ciągu ostatnich trzydziestu lat - mówiła Hanna Wróblewska, kuratorka wystawy i dyrektorka warszawskiej galerii Zachęta.
rozwiń zwiń