X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zużyto pół tony gipsu. Zakopane podsumowuje wypadki podczas ferii zimowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:22
- Pół tony gipsu, głównie dla poszkodowanych na stokach narciarskich, zużyto w oddziale ratunkowym zakopiańskiego szpitala podczas mijających ferii zimowych. Wśród poszkodowanych były także osoby bardzo ciężko ranne - poinformowała w piątek wicedyrektor szpitala Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Małgorzata Czaplińska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/George Rudy

- Przez sześć tygodni trwających ferii zimowych do szpitalnego oddziału ratunkowego w Zakopanem zostało przyjętych 4,5 tys. pacjentów, z czego ponad 3 tys. to pacjenci z różnego rodzaju urazami, a 60 proc. z nich było przywiezionych bezpośrednio ze stoków narciarskich na terenie Podhala. Dla opatrzenia rannych zużyliśmy w sumie około pół tony gipsu - dodała Czaplińska.

Pixabay Tatry Gerlach 1200.jpg
Ostatnie dni ferii zimowych. W Tatrach trudne warunki dla turystów

Zakopiańskie pogotowie ratunkowe podczas ferii wyjeżdżało ponad 1000 razy. Wśród najciężej rannych byli turyści, którzy ulegli wypadkom w Tatrach oraz na stokach narciarskich.

Poważne wypadki

Jedną z najciężej rannych podczas ferii była 9-letnia dziewczynka, która w trakcie jazdy na tak zwanym jabłuszku przy stoku narciarskim zadzierzgnęła się na siatce okalającej wyciąg i doznała rozległego urazu aksonalnego (mogącego skutkować zaburzeniami pamięci - red.) mózgu. Nieprzytomna została przewieziona do szpitala specjalistycznego w Krakowie-Prokocimiu.

Ciężko ranny został też 40-letni turysta, który spadł podczas wchodzenia na najwyższy szczyt w Polsce - Rysy - doznając ciężkiego urazu nogi i amputacji stopy.

Również ciężki przypadek dotyczył 18-letniego snowboardzisty, który na pokładzie śmigłowca ratowniczego TOPR trafił do zakopiańskiego szpitala prosto z jednego ze stoków narciarskich na Słowacji. Mężczyzna doznał rozległych urazów twarzoczaszki oraz stłuczenia klatki piersiowej i jamy brzusznej.

shutterstock śniezka 1200.jpg
Szlaki na Śnieżkę nadal zamknięte. Zagrożenie zerwania dachu obserwatorium

Koniec ferii

- Kilkanaście osób podczas ferii spędzonych na stokach narciarskich pod Tatrami doznało ciężkich urazów kończyn wymagających leczenia operacyjnego i skutkujących w skrajnych przypadkach nawet kalectwem. Urazy narciarzy dotyczą głównie kończyn dolnych, w tym złamań kości podudzia oraz zwichnięć i stłuczeń stawów kolanowych. Snowboardziści najczęściej doznają urazów rąk oraz stłuczeń - mówiła lekarz kierujący zakopiańskim oddziałem ratunkowym, Krystyna Kmita-Żukrowska.

W piątek dobiega końca ostatni feryjny turnus. W poniedziałek do szkół wracają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Dwutygodniową przerwę w nauce mieli oni jako ostatni w kraju.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tatry: śmiertelny wypadek w rejonie Rysów. TOPR apeluje o ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:30
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zostali wezwani na pomoc przez turystów, którzy ulegli wypadkom w rejonie najwyższego szczytu w polskich Tatrach - Rysów. W wyniku jednego z wypadków zginęła jedna osoba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatry: bardzo trudne warunki turystyczne. TOPR odradza wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 16:03
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odradzają wyprawy na szlaki powyżej górskich schronisk. Szlaki są pokryte lodem i zmrożonym śniegiem.
rozwiń zwiń