X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Witek: w trakcie działań CBA nie naruszono immunitetu Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:00
Przed godz. 12.30 zakończyło się w Sejmie spotkanie Mariana Banasia i Elżbiety Witek. Uczestniczyli w nim też trzej wiceprezesi NIK. - Nikt nie stawia Marianowi Banasiowi zarzutów w związku z tym, jak działa IIzba - powiedziała marszałek.
Audio
  • Elżbieta Witek: Marszałek Sejmu może interweniować tylko wówczas, kiedy jest naruszona nietykalność osobista lub gdy dochodzi do zatrzymania bądź aresztowania posła lub prezesa NIK. Taka sytuacja nie miała miejsca (IAR)
  • Elżbieta Witek: Zarzuty kierowane pod adresem prezesa NIK Mariana Banasia nie są związane z jego działalnością w NIK (IAR)
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem w Sejmie
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem w SejmieFoto: PAP/Leszek Szymański

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas krótkiej konferencji prasowej powiedziała, że w trakcie działań CBA nie naruszono immunitetu prezesa NIK Mariana Banasia.

- W związku z tym jako marszałek Sejmu nie mogłam interweniować - powiedziała Elżbieta Witek.

EN_banas-1200.jpg
CBA weszło do mieszkań prezesa NIK. Chodzi o śledztwo dot. oświadczeń majątkowych

>>>[CZYTAJ TAKŻE] CBA weszło do gabinetu prezesa NIK Mariana Banasia

Marszałek zapewniła przy tym, że przeanalizowała wszystkie dokumenty związane ze sprawą pod kątem tego, jakie działania może podjąć marszałek Sejmu.

- Będę dbała o respektowanie immunitetu, gdyby ktoś próbował go złamać, ale w mojej opinii i opinii BAS, nie została naruszona konstytucja, immunitet nie chroni pomieszczeń, tylko osobę fizyczną - dodała.

Banaś a NIK

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała również, że zarzuty kierowane pod adresem prezesa NIK Mariana Banasia nie są związane z jego działalnością w Izbie.

- Nikt nie stawia Marianowi Banasiowi zarzutów wobec tego, jak działa izba - podkreśliła podczas briefingu Elżbieta Witek.

Przeszukania w 20 miejscach

W środę, na zlecenie prokuratury w Białymstoku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Po południu CBA weszło także do siedziby NIK, w tym do gabinetu szefa Izby.

Prokuratura oświadczyła, że czynności były przeprowadzone zgodnie z prawem, gdyż immunitet, na który powołał się prezes NIK, dotyczy osoby, a nie zajmowanych przez niego pomieszczeń.

Spotkanie w Sejmie

banaś 1200.jpg
Marszałek Sejmu zaprosiła szefa NIK na spotkanie

W czwartek szef NIK oświadczył, iż w związku z działaniami Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz funkcjonariuszy CBA, jakie miały miejsce w siedzibie NIK, oczekuje niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu. Dodał przy tym, że jako prezes NIK "stanowczo sprzeciwia się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK".

- Niezależność NIK traktuję priorytetowo i będę jej bronić wszystkimi dostępnymi prawnie środkami - podkreślił Banaś.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w piątek rano dziennikarzom w Sejmie, że według niego marszałek Witek będzie interesować się "tym, jak funkcjonuje Najwyższa Izba Kontroli w czasie, gdy dzieją się tam różne niezwykłe rzeczy".

Rozmowa na Wiejskiej

Pytany, czy Witek będzie namawiać prezesa NIK do złożenia urzędu, wicemarszałek Sejmu odparł: "Nie wiem. Proszę pytać panią marszałek".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szef NIK nie podał się do dymisji. "Do Sejmu nie wpłynęło żadne pismo"

Kierownik wydziału prasowego NIK, Zbigniew Matwiej poinformował w czwartek, że środowe przeszukania CBA w siedzibie NIK nie mają żadnego wpływu na pracę Izby i kontrolerów.

Zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli prezesa NIK powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. W Sejmie działa też Komisja do Spraw Kontroli Państwowej, w której zainteresowaniu leżą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

List Banasia do marszałek Sejmu. "Działanie organów ścigania jest bez precedensu"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:55
Prezes NIK Marian Banaś napisał list do marszałek Sejmu, w którym ocenił, że działanie organów ścigania "oznacza możliwość naruszenia niezależności konstytucyjnego, naczelnego organu kontroli państwowej". "Jedynie Sejm jest władny podejmować jakiekolwiek decyzje (...) w zakresie dotyczącym działalności Najwyższej Izby Kontroli i jej organów" - zaznaczył.
rozwiń zwiń