X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Gruzy. Pośmiertne odznaczenie dla artysty

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 11:11
Msza św. w intencji słynnego reżysera zostanie odprawiona w kościele środowisk twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. Potem ciało zmarłego spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Jerzego Gruzę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Audio
  • Jerzy Gruza spocznie w Alei Zasłużonych. Relacja Agaty Woźniak (IAR)
  • "Odszedł arcymistrz komedii" - napisał w liście prezydent (IAR)
Uroczystości pogrzebowe Jerzego Gruzy w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie
Uroczystości pogrzebowe Jerzego Gruzy w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Gruzy, reżysera i scenarzysty filmowego, telewizyjnego i teatralnego. Mszę świętą poprzedzi odczytanie listów od prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra kultury Piotra Glińskiego.

"Odszedł arcymistrz komedii"

Prezydent w liście odczytanym przez swojego doradcę Tadeusza Deszkiewicza napisał, że śmierć Jerzego Gruzy oznacza symboliczne domknięcie pewnego rozdziału w dziejach polskiego filmu i teatru.

"Odszedł arcymistrz komedii, reżyser, scenarzysta, aktor. Przez całe swe twórcze życie dbał o to, by poprawiać nastrój Polakom, co zwłaszcza w czasach PRL-u nie było zadaniem łatwym" - podkreślił.

Przypomniał, że Gruza "wyreżyserował niezwykle lubiane filmy i seriale, takie jak »Wojna domowa«, »Czterdziestolatek«, »Dzięcioł« - pełne inteligentnego humoru i ciepłej ironii, w których grała cała plejada najlepszych polskich aktorów".

Słynny reżyser

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 r. w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe (m.in. we współpracy z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem – "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe") oraz reżyserował spektakle Teatru TV.

East News Jerzy Gruza 1200 ok.jpg
To on stworzył "Wojnę domową" i "Czterdziestolatka". Nie żyje Jerzy Gruza

>>>[TRÓJKA] Wspomnienie mistrza komedii – Jerzego Gruzy

Od 1983 do 1991 roku był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie m.in. po raz pierwszy wystawił w Polsce musicale "Skrzypek na dachu" i "Jesus Christ Superstar". Był twórcą popularnych filmów i seriali: "Dzięcioł", "Alicja", "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy", "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Motylem jestem czyli romans 40-latka", "Alicja", "Pierścień i róża", "Czterdziestolatek. 20 lat później", "Gosia i Małgosia".

Artysta zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie. Miał 87 lat.

msze


Czytaj także

"To wielka strata dla polskiej kultury". Wspomnienia o Jerzym Gruzie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:50
W wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta oraz aktor. - To wielka strata dla polskiej kultury popularnej - tak o śmierci reżysera mówi krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń