X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Borys Budka: Donald Tusk zaangażuje się w kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 09:02
Borys Budka ocenił, że Donald Tusk "jest osobą, która na arenie międzynarodowej jest wiarygodna", "w określonej formule jest on potrzebny" podczas kampanii wyborczej kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Szef PO zapowiedział, że były premier zaangażuje się w kampanię i być może będzie też na konwencji wyborczej PO w Warszawie.
Kandydatka PO w wyborach prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska i lider partii Borys Budka
Kandydatka PO w wyborach prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska i lider partii Borys BudkaFoto: Jan Bielecki/East News

Pytany w TVN24, czy b. premier, b. szef Platformy i b. szef Rady Europejskiej, zaangażuje się w kampanię wyborczą Kidawy-Błońskiej, Budka odpowiedział: "Tak. Obiecał, że wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny, zaangażuje się. Jest szefem Europejskiej Partii Ludowej, jest członkiem Platformy Obywatelskiej". Dopytywany, czy Tusk jest potrzebny, Budka ocenił, że "w określonej formule jest potrzebny".

>>>[JEDYNKA] Szczerski: w przekazach Kidawy-Błońskiej widać nastawienie na wzbudzenie negatywnych emocji

- To on będzie w weekend rozmawiał z panią Małgorzatą Kidawą-Błońską, wspólnie ustalą, w jakiej formule. (...) Być może za tydzień, 29 lutego, w sobotę, tutaj w Warszawie będzie na konwencji obecny Donald Tusk, a być może wymyślą wspólnie z Małgorzatą Kidawą-Błońską inne formy wspierania naszej kandydatki - powiedział szef PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
PAP Borys Budka Donald Tusk 1200.jpg
"Na pewno będzie wykorzystany". Budka o wsparciu Tuska w kampanii wyborczej

"Donald Tusk jest potrzebny"

W odpowiedzi na pytanie, czy nie obawia się, że paradoksalnie Tusk wcale nie będzie pomocą dla Kidawy-Błońskiej, gdyż sam przyznawał, że ma "negatywny elektorat, że jest w tym kraju niewybieralny", Budka zaznaczył, że Tusk jest "jednym z najważniejszych europejskich polityków" i przez ostatnie pięć lat "miał bardzo dobre relacje z głowami największych światowych mocarstw".

- Jest osobą, która na arenie międzynarodowej jest wiarygodna. I nawet kontekście pokazania, że Polska potrzebuje prawdziwej prezydent, osoby, która patrzy w przyszłość, która może być bardzo dobrym reprezentantem Polski na arenie międzynarodowej, Donald Tusk jest potrzebny - uważa Budka.

Szef PO zaznaczył, że Tusk od wielu lat zna Kidawę-Błońską i może pokazać "właśnie te jej cechy, które są tak bardzo Polsce potrzebne, czyli odpowiedzialność, przewidywalności i przede wszystkim to, o czym zapomina dzisiejszy obóz władzy: patrzenie w perspektywie nie kilku miesięcy do wyborów prezydenckich, ale patrzenie na Polskę w perspektywie pokoleń".

Borys Budka wskazał także na doświadczenia Tuska w polityce zagranicznej. - Donald Tusk może dać świadectwo, jak niestety błędna polityka zagraniczna tego rządu i tego prezydenta, doprowadziła do izolacji Polski na arenie międzynarodowej - oświadczył.

"Wiec wyborczy ma to do siebie, że pojawiają się i przeciwnicy, i zwolennicy"

Lider Platformy był także pytany, gdzie jest jego zdaniem granica wolności słowa, na którą mogą sobie pozwolić ludzie np. na wiecach wyborczych, a jako przykład do oceny została przytoczona sytuacja z czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy w Łowiczu, gdy jeden z manifestujących trzymał transparent z napisem "Mamy durnia za prezydenta".

- To był cytat, o ile się nie mylę, z jednej z publicznych wypowiedzi poprzednich prezydentów. Natomiast, jeżeli policja angażowana jest do tego, by ścigać człowieka, który przedstawia tego typu "hasło wyborcze" w cudzysłowie, no to, to pokazuje, (...) jak bardzo odrealniona jest obecna władza. Mamy kampanię wyborczą - mówił.

Dopytywany, czy w tym przypadku nie było już przekroczenia granicy dobrego smaku, wolności słowa, swobody wypowiedzi, bo przecież "po coś ten przepis o znieważeniu głowy państwa jest", Budka ocenił, że mamy do czynienia z paradoksem.

- Prokuratura nie poradzi, nie potrafi sobie poradzić, przez kilka lat z ludźmi, którzy wieszali na szubienicach podobizny europosłów. Prokuratura umarza postępowania w przypadku antysemickich, ksenofobicznych zachowań w miejscach publicznych. Prokuratura apeluje na korzyść antysemitów. Minister (sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro składa sprzeciw, wobec odmowy wpisania na listę adwokatów człowieka, który wieszał podobizny europosłów. I teraz przychodzi do wiecu wyborczego. Wiec wyborczy ma to do siebie, że pojawiają się i przeciwnicy, i zwolennicy - mówił lider PO.

Czytaj więcej
1200 policja.jpg
Łowicz: zatrzymany 65-latek usłyszał zarzut znieważenia prezydenta

"Można zrozumieć zdenerwowanie"

Podkreślił, że "nie pochwala tego typu działań, natomiast, jeżeli wyborca chce skrytykować, to krytykuje nie prezydenta, krytykuje kandydata". - I w mojej ocenie tego typu zachowania ze strony policji i prokuratury, narażają głowę państwa na śmieszność. Bo znam Andrzeja Dudę i nie podejrzewam, by tego typu zachowanie, w jakiś sposób wykraczało w jego mniemaniu również poza dozwolone granice krytyki - stwierdził.

Budka ocenił, że "można zrozumieć zdenerwowanie, kiedy nagle, po pięciu latach, pan prezydent dowiaduje się, że nie jest tak kochany, jak mu to przedstawia telewizja publiczna, że nie jest osobą, która jest przez wszystkich lubiana". - Łamanie przez niego konstytucji, ułaskawienie swoich kolegów, niepowoływanie sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, jednak niesie określone reakcje - powiedział szef Platformy. Dodał, że "to powinno być przyczynkiem do refleksji ze strony głowy państwa".

W czwartek na rynku w Łowiczu, podczas wizyty prezydenta w tym miejscu, zatrzymany został 65-letni mieszkaniec miasta, który miał trzymać transparent z obraźliwymi treściami. Według mediów widniał na nim napis: "Mamy durnia za prezydenta".

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania poinformował PAP w czwartek wieczorem, że Prokuratura Rejonowa w Łowiczu postawiła zatrzymanemu zarzut znieważenia prezydenta RP. Zgodnie z art. 135 Kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą więzienia do trzech lat.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Stankiewicz: to jest kampania w dużej mierze oceniająca rządy PiS

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 14:30
- Konfrontacja na scenie politycznej doprowadziła do tego, że poza kandydatem Konfederacji, wszyscy inni będą kandydatami antypisowskimi - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Stankiewicz (onet.pl).
rozwiń zwiń