X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ukaże wspaniałą historię Śląska". Mateusz Morawiecki o Panteonie Górnośląskim

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 15:43
- Panteon Górnośląski będzie przez lata pokazywał wspaniałą historię Śląska. Polski nie byłoby bez Ślązaków i ich umiłowania wiary, ojczyzny, ich etosu pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki w Katowicach podczas uroczystości podpisania umowy dotyczącej utworzenia Panteonu.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki na podpisaniu umowy ws. Panteonu Górnośląskiego cz. 1 (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki na podpisaniu umowy ws. Panteonu Górnośląskiego cz. 2 (IAR)
  • Katowice: Umowa Panteon Górnośląski podpisana cz. 1 (IAR)
  • Katowice: Umowa Panteon Górnośląski podpisana cz. 2 (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach
Premier Mateusz Morawiecki w KatowicachFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Panteon Górnośląski ma powstać w podziemiach Archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Ta nowa w regionie instytucja kultury na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych będzie prezentować na wystawie stałej zasłużonych dla tej ziemi twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy ważnych dla regionu. Otwarcie planowane jest na 2022 r., kiedy przypada setna rocznica powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Zasługi Ślązaków

Całość wystawy będzie podzielona na cztery grupy tematyczne. Mają one przedstawiać wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką, bohaterów związanych z regionem, społeczeństwo Śląska oraz społeczników działających tam na rzecz polskości, a także tamtejszych ludzi Kościoła. Koszt całości inwestycji jest szacowany na 40 milionów złotych.

Premier w Gliwicach 1200.jpg
Premier w Gliwicach: polska gospodarka cały czas trzyma się bardzo mocno

- To ogromna, trudna do wypowiedzenia radość uczestniczyć w tym momencie przy inauguracji takiego wspaniałego projektu - powiedział premier.

Według niego, Panteon Górnośląski będzie z całą pewnością "przez wiele lat, może stuleci, pokazywał wspaniałą historię Śląska, polskość Śląska, ale również to, że nie byłoby Polski bez Śląska".

W wystąpieniu wspominał postać Wojciecha Korfantego, który, jak powiedział, "wszystkim Polakom pokazał, jak wielką wartością dla Polski był Śląsk i kultura śląska". Premier zaznaczył, że taką rolę będzie teraz pełnił Panteon Górnośląski. - Jestem przekonany, że ten Panteon, który dzisiaj uroczyście inicjujemy będzie świadectwem patriotyzmu, siły, mocy, wiary, kultury, tradycji, wielu dziedzin. I będzie świadectwem siły Śląska emanującym na całą Polskę - mówił premier Morawiecki.

Premier podkreślił, że Śląsk jest wyjątkowym regionem, w którym polskość przetrwała mimo wielu przeciwności, tylko i wyłącznie dzięki uporowi samych Ślązaków. - Nie byłoby Polski albo wcale, albo nie byłoby takiej pięknej Polski, jaką mamy dzisiaj, bez historii Śląska, bez Ślązaków, bez ich umiłowania wiary, ojczyzny; bez ich zdolności technicznych, przemysłowych, bez ich etosu pracy. Bez wiary w to, że Polska niepodległa jest najwyższą wartością - zaznaczył szef rządu.

"Chcemy współpracować w tym dziele"

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę, że Kościół przeznacza na tę inwestycję liczącą 2,5 tys. m kwadratowych przestrzeń przyziemia katedry. - Po to, żeby pokazać najważniejsze postaci Górnego Śląska, te najwybitniejsze osoby i osobistości, które zapisały się w historii Górnego Śląska w minionym i mijającym stuleciu. Panteon będzie miejscem spotkania z historią, miejscem spotkania z postaciami i to nie tylko z życiorysami tych osób, ale także poznamy ich czyny, ich dzieła materialne i duchowe. Panteon będzie także wielką szkołą uczenia się Śląska i o Śląsku - podkreślił hierarcha.

morawiecki pap 1200.jpg
Premier: program PiS przywróci Śląskowi status perły w koronie

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przypomniał, że premier Morawiecki zabezpieczył środki do dyspozycji ministra kultury na tę inwestycję w wysokości 40 mln zł. - Ta inwestycja będzie realizowana z pieniędzy rządowych, ale dziękuję też Kościołowi lokalnemu, marszałkowi województwa, prezydentowi Katowic, którzy również zabezpieczają środki finansowe na funkcjonowanie instytucji kultury. Bo Panteon Górnośląski to jest od dzisiaj instytucja kultury, współprowadzona przez 4 podmioty: ministra kultury, kościół katowicki, marszałka Śląskiego i prezydenta Katowic. Chcemy, jesteśmy zdeterminowani, by współpracować w tym wielkim dziele - oświadczył Sellin.

Wyraził przekonanie, że Panteon będzie chętnie odwiedzany nie tylko przez Ślązaków, ale też gości spoza regionu. - Myślę, że to będzie bardzo atrakcyjna opowieść o historii tej wspaniałej, górnośląskiej ziemi - powiedział.

"Kolejna ważna instytucja"

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zwrócił uwagę na korzyści ze współpracy strony rządowej, samorządu wojewódzkiego i lokalnego. - To zawsze daje dobre efekty. Cieszę się z tej współpracy, to kolejna ważna inwestycja, instytucja, która jest lokowana w województwie - zaznaczył.

- Katowice - jak widzimy ostatnimi czasy - bardzo daleko patrzą w przyszłość. To widać poprzez inwestycje, poprzez różne spotkania, wielkie konferencje o znaczeniu światowym, które odbywają się w naszym mieście. To coś, co buduje nowy obraz naszego miasta, nową tożsamość miasta, ale czymże by była ta tożsamość przyszłości bez wspominania o przeszłości? Nie da się budować na słabym fundamencie, a tym dobrym fundamentem są na pewno ci wielcy Ślązacy, katowiczanie, Polacy, którzy działali na rzecz tego regionu, rozwoju naszego kraju - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.


pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: przyjęty budżet zakłada bardzo wysokie nakłady na polityki społeczne i rozwój

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:30
"To nie jest budżet, który wprowadza oszczędności w najważniejszych obszarach dla obywateli. Zakłada bardzo wysokie nakłady na polityki społeczne np. wsparcie dla seniorów i dla młodzieży. Wysokie nakłady na rozwój" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie "Panteon Górnośląski". Premier gościem uroczystości w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 03:29
Premier Mateusz Morawiecki będzie dziś po południu przebywał z wizytą w województwach śląskim i małopolskim. W Gliwicach odwiedzi firmę Marco. Następnie w Katowicach weźmie udział w uroczystości podpisania umowy dotyczącej utworzenia "Panteonu Górnośląskiego".
rozwiń zwiń