X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kto ma prawo do opieki nad 10-letnim Ibrahimem? Wiceszef MS chce wyjaśnień

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 15:41
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował, że wysłał pismo do ministra sprawiedliwości Belgii z prośbą o pomoc dotyczącą ustalenia stanu prawnego 10-letniego Ibrahima. Pojawiły się wątpliwości co do tego, który z rodziców ma prawo do opieki nad dzieckiem.
10-latek uprowadzony przez swojego ojca
10-latek uprowadzony przez swojego ojcaFoto: policja.pl

Wiceminister sprawiedliwości przytoczył fragment listu, który we wtorek przed południem został wysłany do ministra sprawiedliwości Belgii.

"Jako Polski wiceminister sprawiedliwości jestem zaniepokojony całą sytuacją, którą potęgują sprzeczne informacje dotyczące praw rodziców do sprawowania opieki nad małoletnim" - napisał minister.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
child_alert.jpg
Sprzeczne informacje ws. 10-letniego Ibrahima. Prokuratura ustali sytuację prawną dziecka

Spotkanie z matką chłopca

- Jednocześnie Prokuratura Krajowa wystąpiła do swojego odpowiednika o przekazanie informacji o wszystkich orzeczeniach, którymi prokuratura belgijska dysponuje w tej sprawie, ponieważ na razie mamy tylko informacje medialne. A my musimy pracować na dokumentach - wskazał Wójcik.

Powiedział również, że we wtorek z Ministerstwem Sprawiedliwości skontaktowała się matka 10-letniego Ibrahima. - Odbyło się między nami kilka rozmów telefonicznych, ponieważ musimy sobie dokładnie ustalić chronologię wszystkich wydarzeń - tłumaczył minister, który dodał, że z mamą Ibrahima rozmawiała dyrektor departamentu, czyli osoba, która bezpośrednio prowadzi tę sprawę.

"Dwa sprzeczne orzeczenia"

- Mamy bardzo utrudnione pole działania, bo sprawa nie była nigdy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nigdy wcześniej matka nie zgłosiła się też z jakąkolwiek sprawą - podkreślił wiceminister. Podał też, że resort pozostaje z matką w ciągłym kontakcie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Uprowadzono 10-letniego Ibrahima. Matka wyjechała do Belgii w poszukiwaniu syna

- Musimy ustalić, jak to się stało przede wszystkim, że są dwa sprzeczne orzeczenia, które dotyczą tego, kto ma władzę rodzicielską nad dzieckiem, bo matka mówi o innym orzeczeniu, które - według mojej wiedzy - jest w posiadaniu prokuratury. Natomiast prokuratura belgijska mówi, że było jeszcze inne orzeczenie. Tego nie potrafimy za bardzo zrozumieć, jak to się mogło stać. Dlatego musimy sprawdzić dokładnie wszystkie dokumenty - mówił Michał Wójcik.

Polityk przekazał, że rozmawiał również z konsulem w Belgii, prosząc o to, aby udzielić matce 10-latka wszelką pomoc, jeżeli będzie takowej potrzebowała. - Chodzi nam o dobro tego dziecka. Sprawa konfliktu między matką a ojcem chłopca jest dla nas drugorzędna. Chodzi o to, żeby się nic nie stało temu dziecku - dodał.

child_alert.jpg
10-letni Ibrahim może być w Belgii. Nowe informacje ws. uprowadzonego chłopca

"Władza rodzicielska jest przy obu rodzicach"

Matka chłopca, Karolina Delkiewicz we wtorek przed południem stawiła się na policji w Antwerpii. - Policjanci powiedzieli mi, że nie będą zajmować się sprawą, bo według ostatniego wyroku z października 2018 r. władza rodzicielska jest przy obu rodzicach, ale sąd ustalił stały adres Ibrahima przy ojcu - powiedziała PAP kobieta.

Zapowiedziała, że do sprawy przed belgijskim wymiarem sprawiedliwości dołączy materiały dotyczące usiłowania porwania z 2019 r. oraz pobicia i porwania z niedzieli.

- Od poniedziałkowej rozmowy nie mam kontaktu z synem. Nie wiem, gdzie jest. Nie mam żadnego telefonu do mojego byłego partnera - dodała matka chłopca.

Wniosek do Belgii

W Polsce sprawą porwania zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Gdyni. Tymczasem, jak donosi RMF FM, "Prokuratura Rejonowa w Gdyni, badając sprawę usiłowania porwania Ibrahima z marca zeszłego roku, nie zwróciła się do strony belgijskiej w celu ustalenia, kto ma prawo do opieki nad dzieckiem".

Według rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyny Wawryniuk, w tej sprawie nie popełniono błędu. - Nie zakwestionowano żadnych decyzji, które w tej sprawie zapadły ani też sposobu gromadzenia materiału dowodowego - poinformowała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
matka_ibrahima_663.jpg
"Podał mu jakieś leki". Matce Ibrahima udało się porozmawiać z synem

- Prokuratura w Gdyni dysponuje wyrokiem Sądu w Antwerpii z października 2017 roku. Wyrokiem tym sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim wyłącznie matce dziecka - wskazała rzecznik.

- W związku z informacją, jaka pojawiła się w dniu wczorajszym, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała wniosek do Prokuratury w Antwerpii o wszczęcie postępowania na terytorium Belgii celem niezwłocznego zabezpieczenia dobra dziecka. Jednocześnie, zwróciła się o zweryfikowanie stanu prawnego, celem wyjaśnienia któremu z rodziców przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem - mówiła prokurator.

msze, RMF FM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W poszukiwania angażuje całe społeczeństwo. Tłumaczymy, jak działa Child Alert

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 13:17
Child Alert to procedura uruchamiana po to, aby za pomocą środków masowego przekazu, billboardów czy portali społecznościowych, dotrzeć z informacją o zaginięciu dziecka do jak najszerszej rzeszy osób w jak najszybszym czasie - tłumaczy rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.
rozwiń zwiń