X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezydent w liście do KRS: sędziowie nie mogą pozostać bez kontroli demokratycznej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 12:56
"Sądy, jako organy demokratycznego państwa, pełnią wobec obywateli rolę służebną, stan sędziowski nie może być społecznie wyobcowany i niepodlegający jakiejkolwiek kontroli demokratycznej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym na obchodach 30-lecia KRS.
30-lecie Krajowej Rady Sądownictwa
30-lecie Krajowej Rady SądownictwaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Obchody z okazji 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa odbywają się na Zamku Królewskim w Warszawie. List prezydenta odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

"Działając w obrębie swoich konstytucyjnych uprawnień oraz w ramach określonego ustawami procesu legislacyjnego demokratycznie wybrany Sejm i Senat przyjęły ustawę dotyczącą wyłaniania składu KRS. Ustawa jest obecnie wiążącym, zgodnym z konstytucją prawem, co na wniosek samej KRS potwierdził niespełna rok temu TK" - przypomniał prezydent w liście.

krs-1200-flickr.jpg
Krajowa Rada Sądownictwa ma 30 lat. Uroczyste obchody na Zamku Królewskim

Jak dodał "sądy, jako organy demokratycznego państwa, pełnią wobec obywateli rolę służebną, jest to podstawowe i rozstrzygające kryterium oceny ich organizacji i funkcjonowania. Tę fundamentalną prawdę warto stale podkreślać, ponieważ zakres władzy sądów nad poszczególnymi osobami, rodzinami, przedsiębiorstwami, a nawet całymi grupami społecznymi jest olbrzymi" - zaznaczył.

"Nowy tryb wyłaniania członków KRS sprawi, że nasze normy będą odpowiadać wysokim standardom"

"Stan sędziowski, jeżeli ma się cieszyć prestiżem i prawidłowo wypełniać swoje powinności nie może być społecznie wyobcowany i niepodlegający jakiejkolwiek kontroli demokratycznej" - podkreślił prezydent.

Jak wskazał - "jestem pewien, że nowy tryb wyłaniania członków KRS sprawi, że również w tym aspekcie nasze normy ustrojowe będą odpowiadać wysokim standardom".

nawacki 1200 pap.jpg
"Nie wchodźmy w politykę, bo to jest koniec niezależności". Apel sędziego Macieja Nawackiego

Sędziowie KRS poprzedniej kadencji nieobecni

Wcześniej głos zabrał otwierający obchody przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Wskazał na nieobecność na uroczystości sędziów będących członkami Rady w poprzednich kadencjach.

"Zaproszenia zostały w tej części przyjęte w stosunkowo niewielkiej liczbie. Tego rodzaju nieuczestniczenie w obchodach 30-lecia jest pewnego rodzaju deprecjonowaniem tego całościowego dorobku Rady zbieranego od lutego 1990 r." - zaznaczył. Jak ocenił "to nie jest zachowanie właściwe".

Jak zaznaczył na koniec swego wystąpienia - "wyrażę nadzieję, że następne 30 lat przed nami, może nie personalnie przed tym składem, ale przed instytucją, chyba że ustawodawca konstytucyjny zdecyduje inaczej".

W obchodach uczestniczą m.in. wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Tomasz Przesławski, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, prezesi sądów oraz rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab wraz z zastępcami.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lech Jaworski: obie strony sporu powinny się porozumieć ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 16:30
- Niestety spór dotyczący sądownictwa w Polsce się radykalizuje. Obie strony powinny się zreflektować i usiąść do rozmów. Przekonuje mnie pomysł Jarosława Gowina, żeby to zrobić w ramach okrągłego stołu związanego z PAN - powiedział w Polskim Radiu 24 Lech Jaworski z Porozumienia.
rozwiń zwiń