X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marek Lachowicz: obywatele doświadczają efektów domykania luk podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:12
- Jeżeli mamy budżet zrównoważony, wydatki są równe przychodom. W tym momencie można pozwolić sobie na wydatki wyższe, między innymi dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński).
Audio
  • Marek Lachowicz o budżecie na 2020 rok (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Kancelaria Premiera / PremierRP / Twitter

"Mam dla wszystkich wspaniałe wieści. Pierwszy w historii budżet bez deficytu staje się faktem"- napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Sejm przyjął ustawę budżetową na 2020 rok. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435 miliardów 300 milionów złotych.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sejm uchwalił budżet na 2020 rok. Ekspert: skorzystaliśmy z koniunktury, to dobrze

Odczuwalne skutki "łatania" luk

Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński) wyraził swoje zadowolenie ze zrównoważonego budżetu. Jego zdaniem, do takiego stanu bilansu wydatków i przychodu należałoby dążyć "kiedy się da". - Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma kryzysu, nie trzeba w sposób drastyczny zwiększać wydatków - wskazał.

- Bardzo cieszy mnie, jako ekonomistę, fakt domykania luk podatkowych - mówił ekspert na antenie PR24. Jego zdaniem obywatele doświadczają działań w celu załataniu tych luk. - Jeżeli mamy budżet zrównoważony, wydatki są równe przychodom. W tym momencie można pozwolić sobie na wydatki wyższe, między innymi dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego - wskazał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap_mf-1200.jpg
Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny

"Dodatkowe zyski będą maleć"

- Luk podatkowych nie da się domknąć do końca. Nie da się całkowicie zlikwidować luki w VAT czy CIT z tego powodu, że część zawyżania kosztów wynika po prostu na przykład z nieświadomości. Przedsiębiorca miał dobre intencję, zastosował jakiś mechanizm, którego zastosować nie powinien - wyjaśnił Lachowicz.

Ekonomista odpowiedział na pytanie czy można jeszcze "domykać" dziury w systemie podatkowym. Jak powiedział, "nie będzie takiego ograniczenia z roku na rok jak na początku". - Na początku zyski są największe, a potem zostaje luka wynikająca nie ze złej woli, a bardziej z pomyłek - mówił. - Z upływem czas te dodatkowe zyski z ograniczania luki vatowskiej czy citowskiej będą maleć - dodał na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński)
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 14:39

PR24/pkrPR24/msze, IAR

Czytaj także

Premier: przyjęty budżet zakłada bardzo wysokie nakłady na polityki społeczne i rozwój

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:30
"To nie jest budżet, który wprowadza oszczędności w najważniejszych obszarach dla obywateli. Zakłada bardzo wysokie nakłady na polityki społeczne np. wsparcie dla seniorów i dla młodzieży. Wysokie nakłady na rozwój" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń