X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PGG: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 07:22
Trwa dwugodzinny strajk ostrzegawczy we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy domagają się wyższych zarobków, rozwiązania problemu importu oraz rosnących zwałów węgla. - Poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy - odpowiada prezes PGG.
Audio
  • Szef Solidarności w kopalni Halemba Artur Braszkiewcz o postulatach związkowców (IAR)
Strajk ostrzegawczy w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej
Strajk ostrzegawczy w kopalni Halemba w Rudzie ŚląskiejFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Zdaniem zarządu firmy obecnie nie można podwyższyć płac. Zarząd chce, aby rozmowy w tej sprawie przełożyć na lipiec, gdy znane już będą wyniki finansowe spółki za pierwsze półrocze.

sasin 1200.jpg
Rozmowy wicepremiera Jacka Sasina z górnikami. "Częściowy kompromis"

Związkowe postulaty

Szef Solidarności w kopalni Halemba Artur Braszkiewcz twierdzi, że lipiec to zbyt odległy termin. - To za dużo czasu, by siedzieć cicho, dlatego podejmujemy działania strajkowe: rozpoczynamy od strajku ostrzegawczego, później przeprowadzamy referendum, a 28 (lutego) jesteśmy w Warszawie - mówił Braszkiewicz z w rozmowie z IAR. Nie wykluczył, że w międzyczasie może dojść do kolejnych protestów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej. Planowane wznowienie rozmów płacowych

Związkowcy chcą wzrostu wynagrodzeń o 12 procent od 2020 roku i włączenia dodatku do dniówki przepracowanej do podstawy naliczania barbórki.

Konsekwentne stanowisko zarządu

Zarząd spółki podkreśla, że jego stanowisko od początku jest konsekwentne: "przy podziale pieniędzy między pracowników PGG musi posługiwać się wyłącznie takimi środkami, które zostały wypracowane w spółce. PGG jest otwarta na kontynuowanie rozmów o podwyżkach i gotowa przekazać dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki się pojawią" - podała Grupa w oświadczeniu.

- Nasza oferta brzmi: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa; poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy; do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski - powiedział prezes PGG Tomasz Rogala, cytowany w poniedziałkowej informacji spółki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mniej węgla z polskich kopalń. Spadła sprzedaż, rosną zapasy

Prezes Grupy Tomasz Rogala oceniał przed rozpoczęciem protestu, że dwugodzinny strajk raczej nie przyniesie znaczących strat.

Przedstawiciele związków podkreślali, że chodzi nie o to, by protest był dotkliwy, ale o pokazanie determinacji i skłonienie zarządu oraz strony rządowej do konkretnych działań.

Oświadczenie zarządu grupy

W poniedziałkowym stanowisku, będącym odpowiedzią na akcję związkowców, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej oświadczyli, że spółka zapewnia górnikom stabilność zatrudnienia i gwarantuje godne wynagrodzenia. Wyrazili też nadzieję, że akcja strajkowa będzie prowadzona odpowiedzialnie.

- Polska Grupa Górnicza podkreśla, że jej stanowisko od początku jest konsekwentne: przy podziale pieniędzy między pracowników spółki PGG musi posługiwać się wyłącznie takimi środkami, które zostały wypracowane w spółce. Z tak wypracowanych zysków PGG przekazała pracownikom dodatkowo 1,1 mld zł na wynagrodzenia. Płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie. PGG jest otwarta na kontynuowanie rozmów o podwyżkach i gotowa przekazać dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki pojawią się, zostaną wypracowane - czytamy w stanowisku.

Stały wzrost prac

Jego zdaniem dotychczas – przez lata funkcjonowania PGG - dzięki dobremu i odpowiedzialnemu dialogowi między zarządem a stroną społeczną udało się zachować stały wzrost płac, przy utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego spółki. - To wielka wartość, której nie możemy dziś zaprzepaścić – podkreślił Rogala.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier: unowocześnienie górnictwa pozwoli zachować jego model wobec żądań UE

Jak podała spółka, wynagrodzenia stanowią mniej więcej połowę kosztów stałych w PGG. Firma zachęca stronę społeczną do tego, aby w negocjacjach o przyszłym systemie płacowym rozważyć również "nowe, racjonalne formuły kształtowania wynagrodzeń". W swoim stanowisku spółka zwraca także uwagę, że otoczenie górnictwa węglowego jest dziś - jak napisano - "wyjątkowo groźne dla jego pracowników".

- Oferta masowego zatrudnienia w "zielonych" branżach nie ma jak dotąd pokrycia w rzeczywistości. PGG wie, jak ochronić miejsca pracy i zagwarantować stabilizację socjalną pracowników. Spółka potrafi i może kontynuować stabilną, przynoszącą zysk działalność. Warunkiem jest daleko posunięta ostrożność stron sporu, mądre podejście i realizm roszczeń, które będą konsekwencją tylko odpowiedzialnego, szczerego dialogu z pracownikami - podsumowali przedstawiciele Grupy.

Manifestacja w Warszawie

Kolejnym krokiem związkowców ma być referendum strajkowe 25 lutego. Na 28 lutego planowana jest manifestacja w Warszawie.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Na 99,9 proc. będzie tak samo". Piotr Duda o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:44
- Komisja Krajowa "Solidarności" oceni, czy poprzemy Andrzeja Dudę. Ja jestem o tym przekonany. Uważam, że skoro od 1989 roku zawsze popieraliśmy kandydata na prezydenta, to i w tym przypadku na 99,9 procent będzie tak samo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier dziękuje górnikom. "Zamieniacie górnictwo w perłę polskiego dziedzictwa"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:45
Premier złożył za pośrednictwem mediów społecznościowych życzenia górnikom. - Barbórka to wspaniała tradycja i zarazem wyjątkowe święto - podkreślił Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń