X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: mój ojciec do ostatnich swoich dni chciał walczyć o lepszą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 19:21
- Mój ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie - mówił premier Mateusz Morawiecki odbierając nagrodę im. św. Grzegorza I Wielkiego, przyznaną jego ojcu, śp. Kornelowi Morawieckiemu.
Audio
  • Premier podkreślił, że dzięki ludziom takim jak zmarły marszałek senior Sejmu, Polska odzyskała niepodległość i dziś może się rozwijać (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/PiS

morawiecki 660 f.jpg
Premier o swoim ojcu: należał do pokolenia Polaków, które niosło "pochodnię polskości"

W niedzielę w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się Gala Człowieka Roku "Gazety Polskiej". W jej trakcie przyznano nagrody w trzech kategoriach: Człowiek Roku "Gazety Polskiej", nagroda Klubów "Gazety Polskiej" oraz nagroda miesięcznika "Nowe Państwo", czyli nagroda im. Św. Grzegorza I Wielkiego. Tą ostatnią nagrodzono śp. Kornela Morawieckiego oraz ocalałego z Holokaustu Edwarda Mosberga.

- To wielki zaszczyt i ogromna radość móc tutaj odbierać tę nagrodę dla mojego ojca. Ojciec do ostatnich swoich dni chciał walczyć o lepsza Polskę, chciał być senatorem RP po to żeby zmieniać Polskę. Chciał pracować nad syntezą między Polską wolną, niepodległą, a jak najbardziej sprawiedliwym ładem Rzeczypospolitej. Syntezą techniki, kultury, kultury wyższej, syntezą teorii i praktyki - mówił premier Mateusz Morawiecki, odbierając nagrodę przyznaną ojcu.

"Wierzył w to, że stać nas na więcej"

kaczynski_1200.jpg
Jarosław Kaczyński: bitwa jeszcze trwa i musimy ją wygrać

- Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie. Jednocześnie wierzył w to, że stać nas na więcej - dodał. Wyraził jednocześnie przekonanie, że "ojciec cieszy się z tego, jak rozwija się sytuacja". - Ale wie też, jak jeszcze wiele jest do zrobienia - zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że czasami mamy marzenia, których realizacji się boimy. - Ojciec miał ogromne marzenia, rzeczywiście takie wybiegające w przyszłość, w dal i nie bał się ich nigdy realizować niezależnie od tego czy to była PRL czy III RP - mówił premier.

Jak dodał, postawa Kornela Morawieckiego była "rozciągnięta" pomiędzy ofiarnością i odwagą. - Trzeba było powiedzieć "nie", to mówił "nie" w czasie, kiedy było to trudne, kiedy oznaczało to złamanie pewnej ścieżki życiowej, kariery zawodowej, naukowej. Nie wahał się mówić "nie" - wskazał Mateusz Morawiecki.

"Prawy, rozumny i szalony"

Premier wspomniał, że jego ojciec "zawsze marzył o wolnej, niepodległej i dobrze rządzonej Rzeczpospolitej". Przywołał słowa poety Jarosława Marka Rymkiewicza, który mawiał, że aby ocalić Rzeczpospolitą "musimy być szaleni, bo ludzie rozsądni bardziej przyczynią się do upadku Rzeczpospolitej".

- Tak mniej więcej brzmi ta myśl. Ja się z nią nie do końca zgadzam. Do mnie bardziej przemawia Herbert w swojej "Elegii na odejście pióra, atramentu i lampy", kiedy mówi o prawych i rozumnych. Zapożyczyłbym jeszcze od Rymkiewicza tych szalonych i taki byłby właśnie mój ojciec: bardzo prawy, bardzo rozumny i szalony. I dzięki takim ludziom odzyskaliśmy niepodległość sto lat temu. Zakwitła Solidarność. Dzisiejsza Polska staje się coraz piękniejszym domem wolności i solidarności - mówił Mateusz Morawiecki odbierając nagrodę.

Przytoczył też słowa swojego ojca, który "zwykł mawiać, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać, a bez sprawiedliwości niewiele może oznaczać".

- Wiem, że jest on dzisiaj wśród nas, ponieważ poświęcił swoje życie dziedzictwu - sprawiedliwej, wolnej, pięknej Rzeczpospolitej, dlatego jest tu dzisiaj z nami i będzie we wszystkich przyszłych pokoleniach - powiedział premier.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier o swoim ojcu: należał do pokolenia Polaków, które niosło "pochodnię polskości"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 13:17
Kornel Morawiecki należał do pokolenia Polaków, które w czasach PRL niosło "pochodnię polskości". Dzisiaj my kontynuujemy tę misję - oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych, nawiązując do swojego zmarłego ojca Kornela Morawieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Premier chce udać się do Katynia i do Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 09:38
Kancelaria premiera planuje wizytę Mateusza Morawieckiego w Katyniu i w Smoleńsku. Miałaby ona związek z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicą zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Andrzej Duda jest gwarantem tego, że naprawa Rzeczypospolitej będzie trwać

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 19:05
"Polska potrzebuje kontynuacji zmian, które rozpoczęliśmy jako obóz Zjednoczonej Prawicy. Prezydent Andrzej Duda jest gwarantem tego, że naprawa Rzeczypospolitej będzie trwać" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń